Skip to main content

News feed

Saját baktérium-koktéljukkal kínálnak forradalmi megoldást

2021. 03. 12.

Műegyetemi mérnökök fejlesztésével csökkenthető az egyszer használatos műanyag hulladékok által okozott szennyezés mértéke.

„Úgy éreztük, nekünk is tennünk kell valamit azért, hogy bolygónkat megőrizzük a következő generációk számára” – fogalmazták meg küldetésüket a Poliloop tagjai, akik a BME-n végeztek. Köztük Madaras Liz és Lévay Krisztina, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Karon (VBK) gyógyszervegyészként, valamint Antal Gábor, a BME Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar (KJK) közlekedésmérnökként diplomáztak. A csapat a világon egyedülálló baktériumkoktélt hozott létre, amely minden előzetes kémiai kezelés vagy alapos tisztítás mellőzésével, káros melléktermék keletkezése nélkül lebontja a hagyományos, könnyű szerkezetű, egyszer használatos műanyag csomagolási hulladékot. A folyamat végeredményeként 6-8 hét alatt a baktériumok anyagcseréjében hasznosuló, természetazonos anyagok, szerves iszap, komposzt jön létre. A fiatalok a felsőoktatásban és magánszférában elsajátított ismereteket használták fel fejlesztésükhöz.

„A rendkívül komplex szerkezetű szintetikus anyagok esetében csak a pontos és jól meghatározott baktériumkoktél érhet el pozitív változásokat, végeredményként a műanyagok lebontását” – számoltak be a csaknem két évig tartó kísérletsorozat révbe éréséről a fiatalok. A könnyű szerkezetű műanyagok a bolygó legnagyobb szennyezőinek számítanak, nagy részük az óceánokban halmozódik föl, ráadásul a Poliloop csapat fejlesztése ezek újrahasznosításában is egy forradalmi alternatíva, ugyanis a lebomláskor létrejött végterméket talajjavító készítéséhez is alkalmazhatják előválogatás és tisztítás nélkül.

A fejlesztés eredetileg hobbiprojektként indult, a fiatalok még hallgatóként kezdtek foglalkozni a témával, saját forrásból béreltek laboratóriumot, és szabadidejükben, hétvégén szakítottak időt a saját szakállukra végzett kísérletekre. „Az ideális baktériumkoktél receptjének megtalálása olyan volt, mintha patikamérleggel kerestük volna egy vegyület arányának helyességét. Nem hittünk a szemünknek, amikor meglettek az első sikeres eredmények. Idővel javult a degradációs (bomlási) idő, finomra hangoltuk a körülményeket, majd újra és újra elvégeztük vizsgálatainkat, mire megbizonyosodtunk róla, hogy tényleg valami forradalminak a küszöbén állunk” – idézték fel technológiájukhoz kapcsolódó kezdeti sikereiket a csapattagok, akik több százszor is meggyőződtek eredményük hatékonyságáról. Tudomásuk szerint egyébként cégük az egyetlen a világon, amely az egyszer használatos műanyagok lebontására ennyire innovatív technológiát fejlesztett vagy ilyen mértékű áttörő eredményt ért el.

A Poliloop számos együttműködést kezdeményezett megalapítása óta: „több jelöltet is meghallgattunk, mert olyan partnert kerestünk, akire az anyagi támogatás mellett szakmai és üzleti tanácsadóként is számíthatunk, és végigkíséri a pályánkat”. A csapat jelenlegi magyar befektetője a Vespucci Partners, továbbá a fiatalok bő egy évvel ezelőtt bekerültek a Techstars Accelator programba. Ennek részeként három hónapot Abu Dhabiban töltöttek, ahol újabb szponzorokat sikerült szerezniük. A csapat célja most a méretnövelés, azaz minél nagyobb mennyiségű műanyag egyszeri lebontása, illetve az üzleti kapcsolatok szélesítése.

Az ifjú innovátorok a szellemi jogok levédésének tisztázását követően többféle üzleti alternatívával is készülnek a jövőre. Céljuk, hogy a technológiai tudásbázis Magyarországon maradjon, ám nyitnak a külföldi piac: az európai és a tengeren túli felhasználók irányába is. „Ideális működési modell lenne, ha a baktériumgyártás Magyarországon maradna, ám a know-how licenszt is elképzelhetőnek tartjuk. Egyelőre az eljárás ipari alkalmazásával számolunk, amelynek feltétele a jelenlegi kísérletek sikere. A háztartásokban történő műanyagbontásnak egy biztonságos és gördülékeny folyamatnak kell lennie, ennek elősegítésére már van gépészeti elképzelésünk, ám egyelőre inkább a nagyobb volumenben gondolkodunk” – osztották meg a tehetséges fiatalok.

Az egykori műegyetemi hallgatók örömmel munkálkodnak saját ötletük megvalósításán, multinacionális cég helyett szívesebben dolgoznak saját alapítású vállalatuknál. „Szeretjük a kihívásokat, ezért a kitaposott ösvény helyett a járatlan utat választottuk, amely sok felfedezésre váró ismeretlennel kecsegtet és generációk életét meghatározó környezetvédelmi jelentőséggel bír” – vallják az élhetőbb Földért dolgozó Poliloop csapat tagjai, hozzátéve: „barátságunk, az egymás közötti kohézió és mindannyiunk téma iránti elhivatottsága segített át a mélypontokon”. Jövőképük részeként a baktériumkoktélban rejlő portfólióbővítés lehetőségét is számba veszik, ám ezek a tervek egyelőre még rejtve maradnak a nyilvánosság előtt.

 

TZS-HA

Fotó: Poliloop