Skip to main content

News feed

„A fiatalok életét meghatározó, izgalmas szakmai párbeszédet indított el az OTDK”

2019. 03. 23.

Közel 600 hazai és határon túli diák mutatta be dolgozatát, akik közül a legjobbak vehették át oklevelüket a konferencia ünnepélyes eredményhirdetésén.

Bemutatták pályaműveiket a XXXIV. Országos Tudományos és Diákköri Konferencia (OTDK) Műszaki Tudományi, továbbá a Kémiai és Vegyipari Szekciójának versenyzői. Az elmúlt két napban a két terület tagozati üléseit, valamint azt megelőzően az országos rendezvény ünnepélyes megnyitó rendezvényét tartották a BME-n (Az ünnepségről a bme.hu is beszámolt – szerk.).

A két műegyetemi rendezésű szekcióban összesen csaknem 600 versenyző prezentálta dolgozatát: a Műszaki Tudományi Szekcióban 51 tagozatban 412 pályaművet ismertettek a szerzőik, a Kémiai és Vegyipari Szekcióban 184 előadás hangzott el 20 tagozatban. A bírálók között az egyetemi oktatók mellett vállalati partnerek is jelen voltak, akik a gyakorlatra vonatkozó kérdésekkel ösztönözték a szakmai párbeszéd kialakulását a tagozati üléseken.

„A hallgatók idén is izgalmas, a tapasztalt kutatók és az ipar képviselőinek az érdeklődését is felkeltő találmányokkal, felvetésekkel és követeztetésekkel álltak a nagyközönség elé” – foglalta össze az elmúlt két nap tapasztalatait Kiss Rita, a BME Gépészmérnöki Kar (GPK) Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika (MOGI) Tanszék egyetemi tanára, a Műszaki Tudományi Szekció ügyvezető társelnöke. Kifejtette: az egyik előadó az egyedi gyártású könyökprotézis lehetőségeit vizsgálta, míg más a mesterséges intelligencia, valamint az önvezetés fúziójával foglalkozott, de volt, aki mikrohullámú radarokkal becsülte meg a faanyagok nedvességtartalmát és sűrűségét, vagy arra próbált meg választ találni, hogy a biomechanikai mérések miként segíthetik a sportruhák tervezését.

A Kémiai és Vegyipari Szekcióban előadott témák között szerepelt sütőipari végtermékteszt modellezése, gluténmentes lisztfejlesztés és prosztatarákos szövetmetszetek vizsgálata is. Számos elméleti és gyakorlati indíttatású kutatási téma került bemutatásra, kezdve a számításos kémia eszközeinek magas szintű alkalmazásával, eljutva a környezetre káros anyagok megsemmisítésének vagy újra felhasználásának hatékony módszereinek kidolgozásáig. „Sokoldalú és széles spektrumot felölelő kutatási témát választottak a fiatalok, akik kivétel nélkül a felkészültségükről, alapos tudásukról és elszántságukról tettek tanúbizonyságot a rendezvény két napja alatt” – méltatta a versenyzőket Hórvölgyi Zoltán, a BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Fizikai Kémia és Anyagtudomány Tanszékének egyetemi tanára, tudományos dékánhelyettes, a szekció ügyvezető társelnöke.

A hallgatók a rendezvény két napja alatt a BME-s szervezésű, tudományos és kulturális programokból választhattak.

Takács Bence és Vukoszávlyev Zorán, a Műszaki Tudományi Szekció ügyvezető titkárai elmondták: a legnagyobb érdeklődés mellett zajló események között volt a hajókirándulás, továbbá az egyetemi oktatókkal történő találkozás és ebéd, ahol a diákok bátran kérdezhettek az intézmény képzéseiről, a későbbi tudományos lehetőségekről és az ösztöndíjakról egyaránt.

Számos vendég érkezett a Műegyetem Ásványtárának és Levéltárának látogatására, de sokan rácsodálkoztak az 1971 óta üzemelő egyetemi Tanreaktorra is. Baráti Ilona és Hornyánszky Gábor szervezők elmondták, a rendezvényen részt vevő középiskolás diákok élvezettel hallgatták a BME rektorának és tanárainak előadásait, nagy lelkesedéssel vettek részt a kampusz-túrán. A fiatalok úgy vélekedtek: egy igazi, nagyszabású tudományos konferencián érezhették magukat.

TZS-GI
Fotó: Philip János