Skip to main content

News feed

„A digitális világot érintő paradigmaváltás előtt állunk”

2019. 12. 14.

Az okos város, az okos ipar és az okos agrárium aktuális kérdéseit mutatták be szakemberek a BME-n tartott nagyszabású fórumon.

„Az általam tartott előadásokon öt-hat hét évvel ezelőtt nem láttam a hallgatók arcát, mert mindenki a notebookjába bújt. Mára ismét figyelhetem a diákjaim szemét: úgy tűnik, ez a hasznos eszköz a 'helyére került', a mindennapok része lett, és csak akkor és ott használják, ahol szükséges” – emelte ki az okos ökoszisztémák világával foglalkozó 6. Magyar Jövő Internet Konferencia megnyitóján köszöntésében Józsa János rektor, a rendezvény fővédnöke. Hozzáfűzte, megtisztelő, hogy az évente megrendezett rangos eseményből az utóbbi háromnak az intézmény biztosította a helyszínt. „Az egyetem feladata azon körülmények megteremtése, amelyek eredményeképpen az eseményen elhangzó előadások tárgyai a jövő mérnökei számára majd ugyanolyan megszokottak legyenek, mint ma a notebookok” – fogalmazott az akadémikus.

Horváth Gábor, a szervező Villamosmérnöki és Informatikai Kar (VIK) tudományos és nemzetközi ügyek dékánhelyettese nyitóelőadásában a jövőre induló Digitális Európa program lehetőségeit mutatta be. A projekt az Európai Unió hétéves, K+F EU framework költségvetési ciklusainak a következő szakasza a 2021-27 közötti FP9, vagy más néven Horizon Europe. A támogatási rendszer keretösszege az elmúlt évtizedek során megduplázódott ugyan – a Horizon Europe csaknem 100 milliárd eurós forrással gazdálkodik –, egyre nehezebb sikeres pályázatot benyújtani. „A Digitális Európa program – amelyre összesen 9,2 milliárd eurós támogatást különítettek el – a már meglévő, adott esetben uniós kutatás-fejlesztési források révén létrejött alapkutatások gyakorlati átültetését segíti elő a digitális transzformációval” – emelte ki a professzor, hozzátéve, az összeggel kifejezetten olyan célok valósíthatók meg, amelyek a VIK kompetenciájába tartoznak.

A kiírók a forrásból 2,7 milliárd eurót szuperszámítógépek hardveres fejlesztésére szánnak: a 2020-as évek közepére az ún. exascale sebességű computereket terveznek, amelyek egy másodperc alatt 1018 művelet elvégzésére képesek, de a későbbiekben ennél is nagyobb gyorsaságot várnak. Az innovációhoz a legszélesebb társadalmi – egészségügy, közigazgatás stb. – hozzáférést kell biztosítani. A szükséges informatikai háttérre 2,5 milliárd euró biztosított, amit a döntéshozók a mesterséges intelligencia területén megvalósuló újításokra allokáltak. Fontos szempont, hogy elsősorban a kurrens alapkutatásokra támaszkodva használható fel a támogatás.

A digitális készségek fejlesztésére elkülönített 700 millió eurós alapból kifejezetten a felsőoktatási intézmények, így a Műegyetem profitálhat, hiszen az már eddig is foglalkozott képzési programokkal. A digitális technológiák biztosítására elkülönített 1.3 milliárd euró például pl. határokon átnyúló közigazgatás fejlesztését célozza – hangzott el a kongferencián.

A Digitális Európa program fontos pillére ún. innovációs hub-ok létrehozása, amely a kutatói-vállalati együttműködést segíti. A dékánhelyettes kiemelte még, a BME VIK-en jelenleg futó H2020 projektek értékes tapasztalatokkal szolgálnak a projekt pályázatain való sikeres szerepléshez is.

A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat részeként megrendezett 6. Magyar Jövő Internet Konferencia (MJIK 2019) délelőtti programját az okos ökoszisztémák kibontakozó perspektívái, a nemzetközi trendek, tervek, hajtóerők és megvalósult eredmények bemutatásának, a délutáni szekciókat az internet 2020 utáni, következő generációjának, a kutatási irányok ismertetésének, valamint a jövő internet alapú megoldások és okos alkalmazások megismertetésének szentelték.

A délelőtti szekció levezető elnöke Kovács Kálmán, a BME VIK EIT igazgatója, a délutáni szekcióké Sallai Gyula, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék (VIK) professor emeritusa, valamint Bakonyi Péter, a Future Internet Nemzeti Technológia Platform elnöke volt.

A BME előadói közül Imre Sándor, a Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék (VIK) tanszékvezető egyetemi tanára „Tudomány és technológia a smart ökoszisztémák szolgálatában”; Magyar Gábor, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék (VIK) tanszékvezető egyetemi docense „Az internet újragondolása – A következő generációs internet ökoszisztémájának technológiái”; Gyires-Tóth Bálint, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék (VIK) adjunktusa „A mély tanulás múltja, jelene és jövője”; Varga Pál, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék (VIK) egyetemi docense „A hálózat- és szolgáltatásmenedzsment legújabb irányai”; Tóth Balázs, az Irányítástechnika és Informatika Tanszék egyetemi docense (VIK) „Kiterjesztett valóság a hétköznapokban”; Cinkler Tibor, a Távközlési és Médiainformatikai Tanszék (VIK) egyetemi tanára, és Krámer Tamás, a Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék egyetemi docense (ÉMK) a „Magyar okos tavak”; Hanák Péter, az Egészségipari Mérnöki Tudásközpont (Egyesült Innovációs és Tudásközpont, VIK) elnöke pedig az „Internet receptre – Okos egészségügy” címmel tartott előadást.

„A digitális világban tapasztalható komoly változások szinte filozófiai kérdéseket érintenek” – emelte ki zárszavában Kovács Kálmán, a BME VIK EIT igazgatója. Példaként utalt Falus András akadémikus előadására: a mai modern genetikai kutatások szerint – nem kis részben a mélytanulásos kutatásoknak köszönhetően – a génjeink lényegében kommunikálnak a környezettel, ennek hatására pedig változhat viselkedésük: eszerint nincs minden „előre megírva” génjeinkben. Hozzátette: „forradalmi változásokat élünk meg más területeken is: a kiterjesztett valóság eszközrendszerével ma már nemcsak a virtuális, hanem a fizikai valóság befolyásolására egyaránt hatással vagyunk”. A paradigmaváltás szűkebben vett technológiai dilemmákat is felvet: van-e értelme 5G után 6G-ről beszélni? A felhasználó nem érzékeli a különbséget, nem fogja lázba hozni, mint ahogyan az sem érdekli, hogy a vízvezetéket a falban pattintott vagy ragasztott technikával illesztették-e össze – vetette föl a szakember, aki beszélt arról is: a kvantumalapokon nyugvó számítástechnológia előretörése biztonságtechnikai paradoxont hordoz magában. Ha nincs olyan kódolás, amit ne lehetne belátható időn belül feltörni, hogyan lehet mégis – ugyanazokkal az eszközökkel – biztonságot teremteni? Emellett etikai kérdéseket is felvet, hogy az autonóm járművekkel összefüggő tudást a szabályok, vagy a jelenlegi közlekedési viselkedés alapján kell az oktatásba beépíteni. „Mérföldkő ez a konferencia az előzőekhez képest, hiszen előadóink közül többen egy jelentős új szemlélet megjelenésének szükségességét vázolták fel” – hangsúlyozta Kovács Kálmán, akinek összegzése szerint az okos ökoszisztémát alkotó nagyon sokféle módszer és szolgáltatási trend érkezett fordulóponthoz, számos szakmai lehetőséget teremtve a digitális világ és az internet technológiák jövőbeli kutatói számára.

HA-GI
Fotó: Philip János