Skip to main content

News feed

„A műegyetemi tudásra az édességiparban is tudtam alapozni”

2019. 11. 14.

Néhány évvel ezelőtt saját kézműves manufaktúrát nyitott, idén pedig édességreceptjével elnyerte az Év Budapest Desszertje címet a GTK diplomása.

„Sajátos útját választottam a boldogulásnak: nem is vagyok édesszájú, a desszertkomponálásban sokkal inkább az alkotás öröme és izgalma motivál. Szeretek kísérletezni, újdonságokat alkotni, várom az emberek reakcióit a szokatlan és elsőre furcsának tűnő ízpárosításaimra, amelyeket kóstoláskor egy életre megkedvelhet valaki. Ebben a szakmában ez az egyik legnehezebb, már-már művészi feladat: megtalálni valami különlegeset, aminek az elképzelésétől és a fogyasztásától sem riadnak vissza az emberek” – árulta el a kezdetben csak hobbiként űzött szakmájáról Háfra Katalin, a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Karának (GTK) egykori műszaki menedzser szakos hallgatója, a Bolka Desszert Butik alapítója és tulajdonosa.

Háfra Katalin még egyetemistaként kedvtelésből, családja és barátai számára készített desszerteket. Kezdetben autodidakta módon, a szakirodalom és a közösségi média segítségével tanulgatta a különböző édességek elkészítési módját. Olyannyira beleszeretett ebbe a mesterségbe, hogy erre tette fel a jövőjét és elhatározta, a BME után vállalkozást alapít hobbijára: ma már egy manufakturális látvány-cukrászműhelyt üzemeltet, amely a belváros szívében fogadja a vendégeket.

„A Bolka fő profilja a 15-20-féle bonbon mellett a 16-féle macaron készítése, amely ma már egyre népszerűbb, ám a sütése gondos odafigyelést igényel” – árulta el a fiatal üzletasszony, hozzátéve: „ez a jellegzetes francia édesség valójában nem tartozik a kedvenc desszertjeim közé, az öcsém kedvéért készítettem az első darabokat, aztán fél évvel a vállalkozás elindítása után még kezdőként neveztem be az első versenyemre, ahol rögtön dobogós helyezést értem el. Meglepődve és nagy örömmel fogadtuk a szakmai zsűri véleményét, mert megerősített minket abban, hogy jó úton járunk, van keresnivalónk a magyar piacon”.

Háfra Katalin desszertbutikjában a természetesség az egyik legfőbb szempont: „édességeink mindegyike kézműves termék, és nem tartalmaznak mesterséges adalékanyagot vagy ízfokozót. Alapanyagként gyümölcspüréket, helyben készült pralinékat használunk. „Egy új kompozíció létrehozása olyan hosszú folyamat, mint egy ház megépítése: megszületik az elképzelés, majd megtervezem a hozzávalókat, a pontos arányokat, de a végleges receptúrát végül kísérletezés közben találom ki” – osztotta meg az alkotás folyamatáról. „A leghétköznapibb helyzetekből is ötleteket merítek új desszertjeimhez: séta, piaci bevásárlás vagy valamilyen finom étel elfogyasztása közben inspirálódom” – részletezte a díjazott cukrász, aki boltjában uborkás-limonádés, gorgonzola sajtos, rosé pezsgős, kecskesajtos-baconos, bazsalikomos fügelekvár és rózsabors-pezsgő ízesítésű macaronokkal lepi meg a betérőket.

Háfra Katalin szinte minden évben versenyre viszi alkotásait, tavaly rose macaronja a fűszeres kategória aranyérmese, míg a szabadon választott csoportban az uborkás, lime-os desszertje második helyezett lett. Idén nagyobb fába vágta a fejszéjét: saját készítésű süteményét nevezte be a Budapest desszertje 2019 felhívásra, ahol a vakon kóstoló szakmai zsűri a mandulás-őszibarackos összeállítását találta a legjobbnak. „Egyszerűen elkészíthető finomság prezentálása volt a célunk, amelyet nem kell 'elmagyarázni' a közönségnek. Az édesség alapja egy Sacher-típusú piskóta mandulaliszttel, karamellás csokoládéval, amelyhez járul egy ízletes mandulás krém,  fehér csokoládé, egy mousse, és egy főzött krém. A belseje kétféle őszibarack kompót találkozását rejti: az alsó bazsalikomosra egy klasszikus állagú és ízvilágú befőtt került.”

„Saját magam és néha a beskatulyázásra hajlamos szakma felé is jelzésértékű és nagyszerű eredmény ez a most megszerzett elismerés, hiszen megerősít abban, hogy kreatív újdonságokat létrehozni képes alkotó vagyok” – jelentette ki az egykori GTK-s hallgató, aki ma már egyedül vezeti vállalkozását. Szívesen gondol vissza egyetemi éveire, és sokszor támaszkodik az ott megszerzett tudására: termékmenedzser szakirányos műszaki menedzserként szerencsésnek tartja magát, amiért a minőségbiztosítási kérdések terén jártasságot szerzett, és a felsőfokú tanulmányok során megismerkedett az alapvető élelmiszerbiztonsági fogalmakkal. Desszertbutikja jelenlegi kialakítását és a berendezések helyét ő találta ki, az arculat- és a csomagolástervezésben a műegyetemi tudás segítette, míg a mindennapokban a BME-n elsajátított pénzügyi és vállalkozási ismeretekre támaszkodik. „Az intézményben megtanultam, hogy egy szakember sosem elégedhet meg azzal, amije van. Szüntelenül tanulnia kell” – idézte fel egyetemi éveiről Katalin, aki mindezt a hétköznapokban úgy kamatoztatja, hogy törekszik az innovációra, követi a desszertkészítési trendeket, igyekszik megismerni az új technológiákat, amelyek közül a lehető legtöbbet be is építi saját cukrászati folyamataiba.

(Forrás: divany.hu)

„Az üzletünk még csak hatéves, gyerekcipőben jár, és van hová tartania” – osztotta meg a tulajdonos, hozzátéve: „túl vagyunk már egy kapacitásnöveléssel egybekötött műhelyköltözésen, emellett rengeteg rövid és hosszú távú terv, ötlet sorakozik a fejünkben, valamint az asztalon. Kis vállalkozásként minden fejlődési irányt és fejlesztést megfontolt tervezés előz meg. Nagy álmom, hogy modern technológiákkal korszerűsítsem a gyártást, gépiesítsem a folyamatok egy részét, és a megszokotthoz képest máshogyan jelenjünk meg a rendezvényeken. Egy valami azonban biztosan örök: ízletes és mindig valamilyen formabontó desszertekkel kedveskedünk az édességek rajongóinak”.

TZS-GI
Fotó: Bolka Bonbon Facebook-oldal