Hírfolyam
Öt BME-s projekt nyert az EELISA idei pályázatán
2025. 04. 14.
Mesterséges intelligencia, fenntartható városok és 6G mindenkinek.
Eredményt hirdettek az EELISA pályázatán, amelyen a kihívásalapú tanulást segítő, innovatív és interdiszciplináris közösségi projektekkel lehetett indulni. A kilenc nyertes pályázatból ötben is benne van a BME – kettőben projektvezetőként –, ezzel
a madridi UPM után a második legaktívabb a szervezet tagintézményei közül.
A BME alapító tagságával 2020-ban létrejött EELISA az egyetemek közösségi és tudományos összefogására ösztönzi a hallgatókat, oktatókat és kutatókat. A Párizstól Isztambulig 10 európai műszaki egyetemet tömörítő szövetség februárban hirdette meg az ötödik éves pályázatát, 140 ezer eurónyi támogatási összeggel.
Mint a közleményből kiderül, ezúttal 23 pályaműből választottak ki kilencet. A bírálók szerint ezek „olyan kulcsfontosságú témákra összpontosítanak, mint a fenntarthatóság és annak kapcsolata a mérnöki tudományokkal, a társadalomtudományok szerepe, valamint az európai kulturális kontextus jelentősége az oktatási tapasztalatok alakításában”.
A BME az alábbi projektekben vesz részt:
Generatív MI-élmény Laboratórium: Kihívásalapú tanulási megközelítés a következő generációs fenntartható épületszolgáltatások létrehozására. Projektvezető: Zürcher Hochschule für Angewandte Wissenschaften (ZHAW). Résztvevők: BME, École des Ponts ParisTech, Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg (FAU).
Mesterséges intelligencia a fordításban és tolmácsolásban. Projektvezető: BME. Résztvevők: Universidad Politécnica de Madrid (UPM), ZHAW.
Fenntartható épületek és városok. Projektvezető: UPM. Résztvevők: BME, Istanbul Teknik Üniversitesi, Université Paris Sciences et Lettres (PSL), ZHAW.
Nyári egyetem: 6G mindenkinek. Projektvezető: BME. Résztvevők: FAU, UPM.
Természetes alapú megoldások. Projektvezető: PSL. Résztvevők: BME, FAU, Scuola Superiore di Studi Universitari, Universitatea Politechnica Bucuresti, UPM.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság