Ugrás a tartalomra

Családbarát BME

Családbarát, tehetséggondozó és életpálya programok - A BME elkötelezett munkavállalói és hallgatói esélyegyenlőségének biztosítása iránt. Segíti munkatársait a munka és a magánélet egyensúlyának megőrzésében, egészségbarát prevenciós programokat szervez, törekszik a családbarát munkakörnyezet kialakítására, emellett szakmai mentoringgal egybekötött reintegrációs ösztöndíjprogramot hívott életre a kisgyermeket nevelő oktatók, kollégák munkába, kutatásba történő visszaintegrálására.

Kép
család
Kép
család

BME Családbarát Közösségi Tér

Az „E” épületének földszintjén 2023 őszén alakították ki a Családbarát Közösségi Teret  azzal a céllal, hogy baba- és gyerekbarát teret biztosítson azon BME-s kisgyermekes szülők számára, akik a gyermekgondozás ideje alatt is folytatni kívánják tudományos vagy hivatali tevékenységüket, egyetemi tanulmányaikat, így segítve fokozatos visszatérésüket az egyetem kötelékébe és a munka világába. A többfunkciós térben a játszószoba mellett szoptatásra és pelenkázásra is alkalmas baba-mama szoba és teakonyha is található.

Az új tér megnyitójához a „MŰszakváltó” nevű egésznapos rendezvény párosult, amelyen a műegyetemi polgárok megismerkedhettek a családbarát közösségi térrel, szűrőbuszos egészségügyi vizsgálatok mellett részt vehettek egy különleges, interaktív előadássorozaton, amelynek fő témája a munka és magánélet közti egyensúly megteremtése volt.

 

Vissza a tudományba! reintegrációs ösztöndíj- és mentorprogram

A BME Tehetségsegítő Tanács a „Vissza a tudományba!” pályázaton keresztül szakmai mentoringgal egybekötött havi rendszeres hozzájárulással támogatja a kisgyermeket nevelő oktatói, munkatársai munkába történő visszatérését. A támogatás mértéke havi bruttó 85.000 forint, formája ösztöndíj. A sikeres pályázók 12 hónapon át kapják meg ezt az összeget.

Kép
család
Kép
család-Anyak

Egyetemi életpálya-tervező program

A BME Tehetségsegítő Tanácsa személyre szabott egyetemi életpálya-tervező kurzusokat indít doktoranduszok és fiatal BME-s oktatók-kutatók számára. A program résztvevői konkrét karrier- és akciótervet állíthatnak össze szakértő segítséggel ahhoz, hogy tudatosan építhessék jövőbeli egyetemi életpályájukat. A képzés résztvevőit két tréner coach kiscsoportos (12-15 fős) foglalkozások keretében és egyéni konzultációkkal segíti abban, hogy hatékonyabbá váljanak egyetemi életük, karrierjük menedzselésében.

 

BME Gender Equality Plan 2022-2025

A Műegyetem fontosnak tartja a nők műszaki és természettudományos pályaválasztását, ösztönzi szerepvállalásukat a tudományos életben, kutatásokban és publikációkban. Ennek tanúbizonysága a „BME Gender Equality Plan 2022-2025” (BME GEP), magyarul „Nemek Közötti Egyenlőségi Terv 2022-2025” című dokumentum kiadása, melyet hosszas előkészületeket követően 2021 decemberében fogadott el a Műegyetem Szenátusa.

 

Elismeréseink

A BME 2023-ban pályázati úton elnyerte a Családbarát Munkahely 2023 Díjat valamint a díjjal járó 2 000 000 Ft támogatási összeget, melyet a Családbarát Közösségi Tér kialakítására fordított az Egyetem.

Kép
CSBM

„Családbarát munkahelyek kialakításának és fejlesztésének támogatása” (Kód: CSP-CSBM-23) célja olyan családbarát munkahelyek kialakítását és fejlesztését megvalósító munkahelyi családbarát programok támogatása, melyek elősegítik a munka és magánélet összeegyeztetését, a családi, magánéleti és munkahelyi kötelezettségek összehangolását. A pályázat segítséget kíván nyújtani az élet két kiemelt fontosságú területén: a családi élet és az alkotó munka minél finomabb összehangolásával  kiegyensúlyozott munkaerővel jóval hatékonyabban lehet dolgozni; a munkavállalóknak, mivel családi életük és munkájuk harmonikusabbá, életük kiegyensúlyozottabbá válik; s közvetetten az egész társadalomnak - hiszen a gyarapodó családok és az értékteremtő munka a nemzet két legfontosabb erőforrása. Mindezek szellemében a pályázat támogatni kívánja azokat a családbarát munkahelyi gyakorlatokat és politikákat, a munka és családi élet összehangolását elősegítő intézkedéseket és fejlesztéseket, melyek hozzájárulnak e cél hatékony megvalósulásához. A pályázat nyertesei jogosulttá válnak a „Családbarát Munkahely” cím használatára is a támogatói okiratban meghatározott feltételek szerint.

A Tanúsítványról: A Családbarát Magyarország Központ a családok megerősítését, a magyar társadalom családbarát szemléletének elmélyítését ösztönző nonprofit közhasznú gazdasági társaság. A BME 2024. óta rendelkezik Családbarát Munkahely Védjegy tanúsítvánnyal.

 

 

Kép
csb

A Családbarát Hely tanúsító védjegy által a munkaerőpiaci szereplőkkel szövetségre lépve képviseljük a családbarát értékeket. A programba jelentkező munkahelyeket a családbarát szempontok szervezeten belüli, míg a szolgáltató helyeket a családbarát szempontok szervezeten kívüli megvalósulása szerint minősítjük. Egy szervezet mindkét kategóriában, munkahelyként és szolgáltató helyként is jelentkezhet. A minősítés elnyerése a szervezet családbarát szempontok iránti elkötelezettségének hiteles bizonyítékául szolgál. Az elnyert tanúsítvánnyal jelentősen megnő a munkahelyek munkaerőt megtartó és munkaerőt vonzó képessége, a szolgáltató helyek esetében pedig nagymértékben hozzájárul az adott szolgáltatás piaci sikerességéhez.

Dokumentumtár