Ugrás a tartalomra

Sport a Műegyetemen

Egész évben számos szabadtéri és teremsport kipróbálására biztosít lehetőséget a BME a különböző sportlétesítményeiben. A sportfoglalkozásokat és eszközöket elsősorban a saját hallgatók rendelkezésére bocsájtja, ám külső érdeklődők is lehetőséget kapnak a műegyetemi sporttevékenységbe való bekapcsolódásra.

Kép
sportkozpont

BME Sportközpont

4053 m2 területen várja az érdeklődőket. Modern TechnoGym gépparkkal felszerelt fitness és cardio terem, többfunkciós terem, teremfoci, aerobic termek, Indoor Cycling terem, küzdősport terem, tornacsarnok, fallabda és richocet pályák, falmászó és boulder terem található a létesítményben. A Sport Divízió kiemelt figyelmet fordít rá, hogy az aktuális trendeket figyelembe véve alakítsa ki a csoportos foglalkozások órarendjét. Budapesti fitness clubok kínálatai között a sportcentrum repertoárja kiemelkedőnek tekinthető. Változatos, többféle sporttevékenység és tapasztalt, szakmai tudással rendelkező gárda teszi lehetővé a létesítmény színvonalas működését.

BME Sporttelep

400 m-es atlétika pálya, műfüves labdarúgópályák látogathatóak, melyből két pálya 2023-ban került felújításra, további két pálya felújítása 2024-ben zajlik. Korszerű világítással ellátott salakos teniszpályák, strandröplabda pályák és ingyenesen használható Teqball asztalok várják az érdeklődőket. A téli időszak alatt légsátorral fedett, fűtött sportpályák várják az érdeklődőket. 

Kép
Sporttelep

BME Testnevelési Központ

A BME Testnevelési Központban heti rendszerességgel közel 5000 hallgató mozog a szervezett keretek között zajló testnevelési órákon és szabadidős tevékenységeken a legmagasabb végzettséggel rendelkező testnevelő tanárok és sportági szakedzők felügyelete mellett. A legnépszerűbb sportágak közé tartoznak a labdajátékok, az erőfejlesztés, a küzdősportok és a jóga.

A Testnevelési Központ tanórán kívüli feladatai közé tartozik többek között a hallgatói szabadidősport szervezése, a BEFS Universitas és a MEFOB bajnokságok lebonyolítása, az EUSA és a FISU által rendezett nemzetközi egyetemi eseményekre a BME-s hallgatók delegálása. Évente több ezer fő vesz részt az őszi szemeszter Egyetemi Sportnapokon, amelyet a Testnevelési Központ az Egyetemi Hallgatói Képviselettel együttműködésben szervez.

A Központ élsportolói mentorprogramja segíti és támogatja az egyetemen tanuló válogatott és olimpikon hallgatók tanulmányi előmenetelét.

A Központ oktatói tudományos tevékenységet is végeznek: sportpszichológiai, sportszociológiai és sportmenedzsment témákban is végeznek kutatásokat.

Kosár

Műegyetemi Atlétikai és Football Club (MAFC)

A Műegyetem hivatalos sportegyesületét 1897-ben alapították. A klub fő feladata a BME-s hallgatók és dolgozók sportjának szervezése, ám az egyesület nyitott, vagyis jelentős számban vannak a tagjaink között, ill. veszik igénybe szolgáltatásainkat más felsőoktatási intézmények hallgatói, az egyetemen végzett mérnökeink, gyermekeik, és a városkörnyék lakói is.

A klub tevékenységének négy nagy csoportja: versenysport, szabadidősport, diáksport és a fogyatékkal élők rekreációs sportja.

Szakosztályok asztalitenisz, atlétika, autósport és motorsport, baseball, fallabda, floorball, futsal, jégkorong, kerékpár, kézilabda, korfball, férfi-női-gyermek kosárlabda, labdarúgás, lövő, mászó, ökölvívó, öttusa, rekreáció és vívás, repülő korong, férfi-női röplabda, sakk és go, súlyemelés, tájfutás, telemark, tenisz, tollaslabda, triatlon, vitorlázás, vízilabda és vízisport (kajak-kenu, evezés).

 A Szabadidő Szakosztály különféle sporttanfolyamokat (aerobic, aikido, chi-kung, cselgáncs-önvédelem, evezés, falmászás, karate, kerékpározás ninjutsu), kaland és túra, természetjáró túrákat, sítúrákat, vízitúrákat szervez.

A kollégiumokra épülő diáksportköröknek is a MAFC ad keretet. Itt főleg budapesti szintű bajnokságokban játszó csapatok működnek, de arra is van példa, hogy akár az NB II-be is feljutnak. A diáksportkörök sok egyéb kari sportprogramot is szerveznek a Hallgatói Képviselettel és a Testnevelési Központtal együtt.

sport

Műegyetemi Evezős Club (MEC)

A századfordulón alapított magyar egyetemi evezős klubok közül a BME-s MEC az egyetlen, amely megőrizte jogfolytonosságát és a rendszerváltáskor, 1989-ben újjáalakult. Az ország egyik legdinamikusabban fejlődő klubja, amely számos sportolót adott és ad a magyar válogatottnak; jelentős szerepet játszik az utánpótlás nevelésben; egyben a szabadidősport és a veteránevezés egyik fontos magyar bázisa is. A MEC vízitelep a Soroksári-Duna partján található.

Kép
Evezés
Kép
sport

Sportösztöndíj, sportpályázatok

A műegyetemi hallgatók számos formában kaphatnak támogatást a BME-n belüli vagy az intézmény színeiben végzett sporttevékenységük támogatására. A sporttal kapcsolatos különböző támogatási formákat az Egyetemi Hallgatói Képviselet (EHK) fogja össze. Támogatás kérhető például sportpálya- és sportteremhasználatra. A jó tanulmányi eredményeket és mellette a kiemelkedő sportteljesítményt sportösztöndíjjal támogatja az EHK, emellett évek óta kiválóan szerepelnek a műegyetemi hallgatók a „Jó tanuló, jó sportoló” felhíváson is.

BME Hajós Alfréd-Díj

A BME Szenátusa 2024-ben alapította meg a „BME Hajós Alfréd-Díj – az év legjobb hallgató sportolójának” elismerést, amellyel hangsúlyozza, hogy az egyetemi tanulmányok és az élsport jól összeegyeztethető egymással a Műegyetemen.

A díjat a BME olyan aktív vagy passzív jogviszonnyal rendelkező hallgatója nyerheti el, aki az előző év május 1-től tárgyév április 30-ig terjedő időszakában kimagasló sporteredményt ért el, élsportolóként jó példát mutatott az egészség és testkultúra fejlesztésében, valamint a sportolói karrier és a tanulmányok eredményes összeegyeztetésében, továbbá sikereivel hozzájárult az Műegyetem hazai és nemzetközi hírnevének erősítéséhez.

hajos

MÜHASZ

A Műegyetemi Hallgatói Kft. a BME és a Műegyetemi Hallgatókért Alapítvány közös tulajdonában álló gazdasági társaság. A nem hivatalos rövidített elnevezése a „MŰHASZ” mozaikszó. A társaság elsődleges tevékenységi köre a Műegyetem területén nyújtott szolgáltatások biztosítása, amelyek közül kiemelkedik a hallgatói szabadidősport és versenysport támogatása. A Testnevelési Központtal közösen a magas kvalitású személyi állomány, az elmúlt 20 évben felhalmozódott tapasztalati tőke és a humánerőforrás a garancia a magas színvonalú sportszolgáltatások nyújtására. 

sport