Hírfolyam
Elkezdődött a BME-n az informatikai OTDK
2025. 04. 23.
Rekordszámú dolgozat versenyez a következő két napban.
„Valószínű, hogy azok határozzák majd meg az informatika jövőjét az országban, akik itt ülnek most, ebben a teremben” – mondta a BME rektora az idei Országos Tudományos Diákköri Konferencia informatikatudományi szekciójának megnyitó ünnepségén tartott beszédében, a Műegyetem Q épületében.
Bár a Simonyi Károly teremben ott volt a tudományág több neves hazai képviselője, világcégek magyarországi vezetői, Charaf Hassan elsősorban nem rájuk gondolt, hanem azokra a hallgatókra, akik beneveztek a versenyre. Mégpedig, mint Bartalics Mátyás, a szekció titkára elmondta, rekordszámban: 240 szerző 205 tudományos diákköri dolgozatot készített.

Charaf Hassan
Charaf Hassan megköszönte a közel 300 bírálót és majdnem 100 zsűritagot koordináló szervezők munkáját és megjegyezte, amit hallott a dolgozatok magas színvonaláról, az alapján nem lesz könnyű dolga a zsűriknek.
Szabó István, Országos Tudományos Diákköri Tanács stratégiai főtanácsadója azt mondta, a több ezer résztvevőt és bírálót felvonultató OTDK olyan közösség, amelyet a teljes magyar felsőoktatás magáénak érezhet. Egyúttal emlékeztetett, hogy épp a BME kezdeményezésére elindult a TDK nemzetközi változata, júniusban már a harmadik ilyen eseményt rendezi meg az EELISA egyetemi szövetség. Az újító szellemre pedig jellemző, hogy külön szekciót hoznak létre a mesterséges intelligenciával készült dolgozatoknak.

Szabó István
„Aki nem kap díjat, az se bánkódjon, mert akik itt lehetnek, azok már a legjobbak legjobbjai, a tudomány pedig igazából nem annyira verseny, mint együttműködés” – Kozsik Tamás, az OTDT Informatikatudományi Szakmai Bizottságának elnöke ezzel fordult a jelen lévő hallgatókhoz. Hozzátette, „bármely konferencián a legfontosabb a kávészünet, amikor lehet kötetlenül beszélgetni, ismerkedni”, ezért mindenkit arra biztat, hogy aktívan vegyen részt a szakmai programon kívüli eseményeken is.

Kozsik Tamás
Imre Sándor, a házigazda Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja arra hívta fel a figyelmet, hogy az OTDK-n belül hamarosan lesz innovációs szekció is, ahova szintén várják majd például az informatikai területről is a fiatal kutatókat. Egyszersmind bemutatta a verseny kabalaállatát, a BME központi könyvtárának tetején lévő szoborról mintázott Viki baglyot (nyitó képünkön).

Imre Sándor
A rendezvény fő támogatója, az Evosoft részéről Révész Pasi üzletágvezető köszöntette a megjelenteket. Felidézte, hogy a 30 éves Evosoft Hungary mára a magyar felsőoktatás szerves részévé vált, hiszen munkatársai különböző egyetemeken bő 2500 órát tartanak évente, több tankönyvet írtak már – a cégnek a BME-vel 1999-ben kialakított együttműködése pedig különösen szoros.

Révész Pasi
A délutáni tagozati ülések előtt két plenáris előadás következett: a BME-n és a Linköpingi Egyetemen is tanító Varró Dánielé (Egy „doki” naplója – avagy a kutatói pálya mérföldkövei és mindennapjai) és a PPKE Információs Technológiai és Bionikai Karán doktorizó Vághy Mihály Andrásé (Hálózatos struktúrájú rendszerek hatékony szimulációja).

Varró Dániel
A verseny csütörtökön is folytatódik, a díjátadó péntek reggel 9-től lesz szintén a Q épület Simonyi-termében.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság