Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Charaf Hassan: Mostantól csak rajtunk múlik, milyen egyetemet építünk

2025. 04. 16.
vezetői fórum, Charaf Hassan

A BME rektora tájékoztatta a vezető munkatársakat, valamint a Szenátus és az Egyetemi Hallgatói Képviselet tagjait az egyetem megújulásának fejleményeiről és a finanszírozást meghatározó teljesítménymutatók rendszeréről.

Az április 16-án a Q épület Simonyi-előadótermében tartott eseményen a Charaf Hassan rektor felidézte, hogy a BME tavaly, egyetemi fórumokon megvitatott és szenátusi döntés nyomán elindított megújításának több jelentős lépése történt meg az elmúlt negyedévben. 

Charaf Hassan azt mondta, a korábban meghatározott koncepció és lépések mentén halad az intézmény megújulása. Létrejött a BME Fenntartó Zrt., amelynek az állam átadta a fenntartói és tulajdonosi jogokat. „Az új gazdasági társaságban az államnak és a BME-nek is vétójogokat biztosító részvényei vannak” – hangsúlyozta a rektor. Ugyanakkor az olykor hallható téves interpretációk tisztázása érdekében a rektor kiemelte, hogy a BME változatlanul felsőoktatási intézményként működik, közhasznú egyetem, tehát nem gazdasági társaság és szervezetileg teljesen elkülönül a fenntartó Zrt.-től.

Az állam és a BME között létrejövő vagyonkezelői szerződés biztosítja a kiszámítható infrastrukturális feltételeket, a BME és fenntartója közös döntése alapján megindulhat az érdemi infrastruktúrafejlesztés.

Meghatározták a teljesítményindikátorokat, amelyeket az állammal kötendő feladatfinanszírozási szerződés rögzít majd. E folyamatban részt vettek a létrejött munkacsoportok, a dékánok és a Szenátus tagjai pedig rendszeres tájékoztatást kaptak. A BME feladatfinanszírozási szerződésben rögzített támogatásban részesül, amely fenntartható növekedési pályát vázol fel 2030-ig. A korábbi állami finanszírozáshoz képest új elemekben erőteljesebben érvényesül a minőségi és tudományos fókusz. A megállapodásban a legnagyobb tétel az oktatási tevékenység támogatása, amelyet már nemcsak normatív, hanem teljesítményalapon is biztosít az állam. 

Az oktatási terület főbb indikátorai között szerepel a kredit-előrehaladás emelése, a lemorzsolódás csökkentése, az önköltséges nemzetközi hallgatók számának növelése és a képzési területen elhelyezkedők magas arányának szinten tartása. 

A tudományos és kutatási területen szintén jelentős vállalásokat tett az egyetem, így a minősített oktatók és kutatók számában, a k+f és szakértői bevételekben, a közvetlen uniós források elnyerésében, a hazai pályázati bevételekben, valamint a minősített publikációk számában és az idézettségben.

„A BME vállalásai a minőséget tükrözik, nem a mennyiséget, amit a szerződésben a teljesítményarányú finanszírozási logika is elismer” – emelte ki Charaf Hassan. „A növekvő állami finanszírozás megteremti a további, teljesítményalapú bérfejlesztés és a hosszú távú és jelentős infrastruktúrafejlesztés lehetőségét, amelyet beépítettünk a BME terveibe” – tette hozzá. Charaf Hassan minden munkatársat arra biztatott, használja ki a változás időszakát: „Mindenki tekintse olyan lehetőségnek az egyetem megújulását, amivel saját területén élhet, akár új kezdeményezéseket elindítva!”

A fórumon a rektor számos, az indikátorokat, a megújulás folyamatát és a gazdálkodást érintő kérésre válaszolt.

A bme.hu korábbi kapcsolódó cikkei: