Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Kísérletek a világűrben és a földön

2025. 04. 09.
Kapu Tibor Cserényi Gyula

Kapu Tibor az űrállomásról fogja népszerűsíteni a fizikát a BME közreműködésével.

Elindult a középiskoláknak szóló UNIverZOOM projekt a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a HUNOR űrprogram együttműködésében. Az egyedülálló kezdeményezés célja, hogy minél több középiskolásban felkeltsék a mérnöki és természettudományok iránti érdeklődést.

Az UNIverZOOM oktatási projekt különleges lehetőséget biztosít középiskolásoknak a fizikai ismeretek élményalapú bővítésére. A résztvevő fizikatanárok és diákjaik földi körülmények között, saját osztálytermükben ismétlik meg Kapu Tibor Nemzetközi Űrállomáson végzett mikrogravitációs kísérleteit. A projekt központi eseménye a magyar kutatóűrhajós, Kapu Tibor, a  tervek szerint legkorábban 2025 májusában kezdődő űrmissziója, amikor az Axiom Mission 4 (Ax-4) küldetés négyfős legénységének tagjaként a Nemzetközi Űrállomásra repül.

Elsősorban magyar fejlesztésű űrkutatási eszközöket tesztel majd és magyar kutatók által előkészített tudományos kísérleteket végez.

A most induló UNIverZOOM program keretében pedig olyan kísérleteket valósít meg az űrállomáson, amelyeket előzetesen egyetemi szakemberek állítottak össze. A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik az űrhajós, világűrben elvégzett fizikai kísérleteit a NASA felvételén keresztül elsőként nézik meg, majd a HUNOR és a BME együttműködése keretében biztosított eszközökkel saját maguk is elvégzik, Härtlein Károly, a BME mesteroktatójának és Vincze Miklós, az ELTE fizikusának iránymutatásai alapján. A földi körülmények között is elvégzett kísérletekkel a diákok a gravitáció és a súlytalanság hatásait hasonlítják össze.

A HUNOR-program tartalékos űrhajósa, Cserényi Gyula is aktív szerepet vállal a projekt szakmai támogatásában – mindkét magyar űrhajós ugyanazt a kiképzést végzi el Houstonban, a NASA, SpaceX és az Axiom Space vállalat közreműködésével. A program az űrkutatás hazai eredményeire épít, amelyeket Farkas Bertalan, Magyarország első űrhajósa alapozott meg. Kapu Tibor, Farkas Bertalan és Cserényi Gyula egyaránt az űrkutatási és mérnöki felsőoktatásban kulcsszerepet játszó Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem végeztek.

A BME és a HUNOR 300 középiskola csatlakozását várja az UNIverZOOM programhoz, iskolánként egy-egy fizikatanár és legalább 15-20 diák részvételével. Az iskolák és a diákok is kísérleti eszközcsomagot kapnak, így a tanulók közvetlenül részesei lesznek a tudományos kísérletnek.  A tanároknak elméleti és gyakorlati képzést, mentorálást, valamint kísérleti csomagokat is biztosít a program. A projekt csúcspontja az űrállomáson zajló kísérletek földi reprodukciója lesz, nem sokkal azután, hogy az akkor még a világűrben tartózkodó Kapu Tibor elvégezte azokat az űrállomáson. Az iskolák saját helyszínükön kapcsolódnak a programhoz, amellyel egyidőben „rendhagyó fizikaórát” tart a Millenárison Härtlein Károly, a BME mesteroktatója és ELTE-s kutatótársa, Vincze Miklós. Az együttműködéshez a BME középiskolai partnereket keres, a projekthez az univerzoom@bme.hu e-mail címen lehet csatlakozni.

A projekt különleges élményt kínál, hiszen a bevont diákok és tanáraik elsőként követhetik Magyarország kutatóűrhajósának fizikai kísérleteit egy célzottan nekik szóló közvetítésen keresztül.

Charaf Hassan, a BME rektora az egyedülálló tudománynépszerűsítő kezdeményezéssel kapcsolatban kiemelte: „A technológiai fejlődés felgyorsulásával az űripar és az űrrepülés világszerte egyre nagyobb szerepet kap. A BME régóta meghatározó ezen a területen, számos űrkutatási projektben és fejlesztésben közreműködtünk már. A most induló űrmisszió főszereplői, Kapu Tibor és Cserényi Gyula is egyetemünkön szerezték mérnöki diplomájukat, ez tovább erősíti ezt a kapcsolatot. 2022-ben elindítottuk az űrmérnökképzésünket is, amely egyértelműen mutatja, hogy a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem az űrkutatás és az űripar szakember-utánpótlásban központi szerepet vállal Magyarországon.” Hozzátette: „A projekttel a természettudományok népszerűsítése, az űrkutatás iránti érdeklődés felkeltése, valamint a természettudományok, a technológia, a mérnöki pálya iránti motiváció erősítése is célunk. Büszkék vagyunk rá, hogy a HUNOR-programmal együttműködünk. Így a diákok egy történelmi pillanat részesei lehetnek és lehetőséget kapnak az űrkutatás és a fizikai kísérletek összefüggéseinek megismerésére.”

A projekt részleteiről bővebb információ és a jelentkezési felület hamarosan az univerzoom.bme.hu oldalon lesz elérhető.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság

Fotó: HUNOR - Magyar Űrhajós Program