Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Felvételizők figyelmébe: bővül a BME-n a milliomosok klubja

2025. 02. 12.
Pénz

Jó néhány szak van, amelyet elvégezve már fiatal diplomásként millió felett lehet keresni, de másutt is látványos a különbség az adott terület országos átlagához képest.

Vajon mennyit számít egy állásinterjún, hogy a jelölt melyik felsőoktatási intézményben végzett? A jelek szerint elég sokat, méghozzá pénzben, fizetésben kifejezhető módon is. Az Oktatási Hivatal által működtetett Diplomás Pályakövetési Rendszer (DPR) legfrissebb adatsorából az derül ki, hogy 

az átlagnál gyakran súlyos tízezrekkel több bruttó bérre számíthat, aki BME-s diplomát tud felmutatni, sőt a különbség esetenként akár százezres nagyságrendű is lehet.

Mindez az alap- és mesterképzésekre is igaz, de érdemes az utóbbival kezdeni, mert a legfrissebb – a 2021-11-es tanévben végzettekkel záruló – statisztikák szerint a BME-s alapképzésen végzők 68 százaléka egy mesterszakot is bevállal (a háromnegyedük egyébként marad az egyetemen, talán nem véletlenül).

És hogy ezt mennyire jól teszik, arról beszéljenek a számok, néhány érdekes példát kiválogatva. A 2022-ben végzettek bérelőnye 12 hónap elteltével az országos átlaghoz képest (melyben a BME-sek is benne vannak!) mérnök-informatikusok esetében 30 ezer forint, marketingszakon közel 70 ezer, MBA- és matematikus szakon pedig 150 ezer.

Ha elindulunk visszafelé az időben, de a végzés után hosszabb időszakot vizsgálunk, az látszik, hogy a 2021-ben diplomázó fizikusok 30 hónap elteltével 132 ezer forinttal többet keresnek a szakjuk átlagánál. Egy mechatronikai mérnök (2018-19, 30 hó) 50 ezer, míg egy kommunikáció és médiatudomány szakos hasonló paraméterekkel számolva több mint 100 ezer forintos előnyben van.

A leghosszabb időszakot átfogó adatok a 2015-16-ban végzettekről állnak rendelkezésre. A számok itt már egészen látványosak is lehetnek, mondjuk egy MBA-szakos 30 hónap elteltével bő 300 ezer forintot ver a mezőnyre, de pénzügy és számvitel szakon is közel 200 ezer forint a differencia. Egy gazdaságinformatikusnak sem kell szégyenkeznie a 80 ezer forintos bérelőnye miatt.

Az alapképzések is kiemelkednek

Nézzünk alapképzéses példákat is a különbségekre, mindenütt 12 hónapos időtávval! 2020-21-ben végzettek között, matematika és formatervező mérnök szakon: 100 ezer forint. 2019-20, nemzetközi gazdálkodás: több mint 40 ezer forint. 2017-18-ban végzett járműmérnökök: 90 ezer forint. 2016-17, villamosmérnök: majdnem 100 ezer forint. 2015-16, biomérnök: több mint 50 ezer forint.

Az összevetések többet mondanak a konkrét kereseti statisztikáknál, de azért nem haszontalan a nagyságrendek érzékeltetése végett azt is felvillantani, hogy mekkora bérekről beszélünk. A BME-diploma szaktól függően 750 ezertől 1,3 millióig terjedő átlagbért jelent mesterképzés esetén, az alapképzésnél pedig 600 ezer és 1,1 millió között szórnak a fizetések.

Az összes, a BME-n mesterszakon végzett diplomás körében egyre bővül a „milliomosok klubja” (akiknél a havi bruttó átlagbér nagyobb, mint egymillió forint) – a top 5-öt jelenleg a mérnök-informatikus, a gazdaságinformatikus, a mechatronikai mérnök, az energetikai mérnök és a járműmérnök szak alkotja.

Gyors elhelyezkedés

Persze a fizetés nem minden, vannak még fontos szempontok. A DPR mindenki számára elérhető adatai szerint például a 2021-22-ben végzettek körében a műszaki területen 0,2 százaléknyian álláskeresők a BME-sek közül, míg a képzési terület országos átlaga ennek több mint a háromszorosa. Vagy nézzük az elhelyezkedési időt: a gazdaságtudományi területen ez alapszakos diploma birtokában 0,92, mesterszakos esetében pedig mindössze 0,77 hónap, szintén az országos átlag alatt.

Az is igaz, hogy elhelyezkedni egy dolog, de nem mindegy, milyen munkakörben. A BME-n végzett informatikusok 99,5 százaléka diplomás munkakörben dolgozik, ami bő 5 százalékponttal magasabb arány, mint az országos átlag. A természettudományok esetében még nagyobb különbséget találunk: BME-s diplomával felvértezve 88, 9 százalék a diplomás munkakörben dolgozók aránya – több mint 26 százalékponttal felülmúlva az átlagot.

Figyelemre méltó, hogy a mérnöki, természettudományi szakot végzettek körében egyre nagyobb a vezetői munkakörben dolgozók aránya.

A három, arányaiban legtöbb vezetőt adó mesterszak: energetikai mérnök, matematikus, biomérnök.

Amellett, hogy a BME-n a piacon kapós szakmákat lehet tanulni és a diploma értéke miatt jól is lehet velük keresni, érdemes azt is tudatosítani, hogy sokféle ágazatba lehet bekerülni, a reklámipartól a járműgyártáson át a távközlésig.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság