Hírfolyam
Hallgatók által tervezett pókhálókból nyílt kiállítás az Építészkaron
2025. 01. 29.A feszített szerkezetek féléves projektmunkával készültek el.
A Forma és Szerkezet Specializáció negyedéves hallgatói által a digitális formaalkotás eszközeivel tervezett installációk kiállítása nyílt meg a napokban az Építészmérnöki Karon. A hallgatók (Barta Gergely, Bartucz Bianka, Csende Réka Viktória, Farkas Krisztina, Ferencz Eszter, Karádi Levente, Kocsis Kinga, Lipcsei Edina Eszter, Mátis Janka, Rajhóczki Hunor, Sütő Péter, Tóth Anna, Varga Levente) 3-4 fős csapatokban egy-egy 3 méter élhosszúságú acél kockavázon belül terveztek és építettek pókhálószerű, formailag izgalmas, erőtanilag helyes, feszített szerkezetet.
Az installációk statikai értelemben sokszorosan túlhatározott szerkezetek, amelyek végső, feszes formájukat csak akkor nyerik el, ha a megvalósított szerkezet a tervezett modell pontos mása. Ez azt is jelentette, hogy a tervezett forma csak az utolsó kötél meghúzásakor, az utolsó rögzítés elhelyezésekor állt össze – rosszabb esetben csak ekkor derültek ki a hibák, pontatlanságok.
A megnyitón a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék docense, Ther Tamás – a tárgy oktatója – méltatta a hallgatók bátorságát és kreativitását, mondván, négy hónap alatt eljutottak a tervezés első lépéseitől a megvalósításig. Felidézte, hogy a félév során a tervezés és újratervezés egészen a részlettervek kidolgozásának lezárultáig tartott, hiszen a megálmodott formák megvalósíthatósága végül visszahat a kiindulási feltételekre is.
Ez az állandóan változó feltételrendszer a Rhino3D+Grasshopper nevű, parametrikus tervezésre is alkalmas program segítségével volt kezelhető. A hallgatók ezzel határozták meg a tervezési paramétereket és a térbeli modellt létrehozó algoritmust is. A tetszőlegesen változtatható, azonban egy pillanatban „lefagyasztott”, erőtanilag is helyes térbeli modellből a felületszerkezetek szabásmintája és a kötélháló-szerkezetek minden szakaszának pontos hossza meghatározható volt.
A hallgatók munkáját Fehér Eszter, a Morfológia és Geometriai Modellezés Tanszék docense és Lassu Péter, a Rajzi és Formaismereti Tanszék tanársegédje is támogatta, de Ther Tamás kiemelte, hogy a kiállítás nem jöhetett volna létre a szakmai partnerek közreműködése nélkül. Az acélkerethez a KÉSZ Ipari Gyártó Kft. és a bim.GROUP Kft. biztosította az alapanyagot, a feszített szerkezetekhez használt kötél és háló pedig az Orsó ’95 Kft. és a Kötéltechnika Kft. felajánlásaként érkezett. A szétszerelhető keretek sarokcsomópontjai a Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék Czakó Adolf laborjában készültek.
Kocsis András Balázs, a bim.GROUP Kft. üzletfejlesztési vezetője felhívta rá a figyelmet, hogy a parametrikus tervezés egyre nagyobb teret hódít, hiszen sok esetben az optimalizálással sokkal gazdaságosabb és szebb szerkezetek építhetők. Hozzátette, hogy az installációk megalkotásánál a hallgatók olyan problémákkal találkozhattak, amelyek egy része például a Nemzeti Atlétikai Központ kötélháló-szerkezetének tervezésekor is kritikus volt, ahol a csomópontok kialakításának módja visszahatott a teljes szerkezet geometriájára és erőtani viselkedésére.
Rajnai Richárd, a Kötéltechnika Kft. ügyvezetője a jövőbeli együttműködés lehetséges formáiról beszélgetett az oktatókkal. Bemutatott a cég által gyártott és kivitelezett hasonló szerkezeteket, amelyekkel kapcsolatos tervezésben, kutatásban, erőtani méretezésében és azok helyes kialakításában lehet helye a további együttműködésnek.
A kiállítás a K épület 3. emeletén, a Rajzi és Formaismereti Tanszék K3.22 termében tekinthető meg hétfőnként 9 és 14 óra között vagy előzetes egyeztetés után.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság
Fotó: Szűcs László