Hírfolyam
Aki kijavítja a legfejlettebb számítógépek bakijait
2025. 01. 20.A Junior Príma-díjas Rakovszky Tibor a Stanford után már a BME-n kutat.
A múlt év végén a magyar tudomány kategóriában Junior Príma-díjat kapott Rakovszky Tibor, a BME oktatója. Az elismerést azok a 33 évnél fiatalabb tudósok kaphatják meg, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez.
A TTK Fizikai Intézetének docense az ELTE-n és a Müncheni Műszaki Egyetemen tanult, majd a kaliforniai Stanford Egyetemre ment. Négy év után a BME-re jött haza, egyúttal a HUN-REN Kvantumos hibajavító kódok és nemegyensúlyi fázisok kutatócsoport vezetője lett.
„A Stanford egyetemen posztdoktori kutatóként viszonylag szabadon kutathattam két tudományterület, a szilárdtest-fizika és a kvantuminformatika metszéspontjában lévő kvantumos hibajavítás problémáját”
– mondta a bme.hu-nak Rakovszky Tibor.
„A kvantumszámítógép működése során nagy kihívás, hogy a számítógép védve legyen a különböző hibáktól, olyan folyamatoktól, amelyekre nincs ráhatásunk. Az ilyen hibákkal nehezebb megbirkózni, mint a nem kvantumos számítógépek esetében. Ezt a problémát hivatott orvosolni az úgynevezett kvantumos hibajavítás, a hibáktól védő mechanizmusok kutatása” – magyarázta a szakember, aki tehát ugyanezen a területen folytatja itthon is.
A Műegyetem docensét a tanszéki kollégái terjesztették fel a díjra. Ajánlója Zaránd Gergely, a BME tudományos rektorhelyettese, Takács Gábor, az egyetem Fizikai Intézetének igazgatója, valamint Domokos Péter, a Wigner FK Szilárdtest-fizikai Intézet igazgatója volt.
A díjazottakról szóló kiadványban azt írják Rakovszky Tiborról, hogy már 18 publikációt közölt a legkiválóbb folyóiratokban, közülük négyet a Physical Review X, hármat a Physical Review Letters, egyet pedig a (Nature) Communication Physics folyóirat közölt.
„Ezek mindegyike nagy hatású munka, amit jól mutat a számos konferenciameghívás és a dinamikusan növekvő, jelenleg évi 600 Google Scholar-idézés”.
A BME kutatója az egyik legidézettebb fiatal kutató a világon. Publikációira eddig összesen 1481 független hivatkozás érkezett, messze meghaladva az MTA doktora címhez szükséges teljesítményt – említik a méltatásban.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság