Hírfolyam
Így fejlődött a világ 500. honlapja, a bme.hu
2025. 01. 02.A világ első weboldala 1990-ben indult, 1993-ban pedig 500.-ként megjelent a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán fejlesztett fsz.bme.hu. Azóta kommunikál a világhálón a Műegyetem.
2024-ben megújult a bme.hu, ez az alkalom lehetőség egy rövid visszatekintésre. Két olyan kolléga emlékezik az elmúlt 31 évre, aki szinte a kezdetektől részese volt a honlap fejlődésének.
Papp Tibor IT-rendszermérnök, Informatikai igazgatóság
Mire emlékszel az első honlappal kapcsolatban?
„Amennyire tudom, az első nyilvánosan elérhető magyar honlap a BME Villamosmérnöki Karán, az akkori Folyamatszabályozási Tanszéken működő fsz.bme.hu volt, ami Máray Tamás nevéhez fűződött. Úgy emlékszem, a tanszéki infók mellett általános egyetemi része is volt, így tekinthetjük a BME-honlap jogelődjének.
Hat évvel a világháló első bejegyzett domainneve után, 1991. október 15-én hajnali 2 órakor megszületett Magyarország első .hu-ra végződő internetes címe, az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet weboldala, a sztaki.hu. Ezek után nem sokkal jött el a hazai internet elindulásának pillanata a SZTAKI és a bécsi műegyetem között az azóta történelmivé vált 192.84.225.1 IP-címről. Bár az első bejegyzett cím a sztaki.hu, azonban az első igazi, megtekinthető magyar honlap a bme.hu volt 1993-ban. |
Akkoriban a Gépészmérnöki Kar Informatikai Laboratóriumában dolgoztam, mi is elkezdtünk saját honlapokat készíteni. 1996-ban kerültem át az Egyetemi Információs Központ (EIK) nevű átfogó szervezeti egységhez (ma ez az Informatikai Igazgatóság). A web elterjedése előtt használatban volt egy másik, interneten működő rendszer, a gopher, amely elsősorban strukturált szöveges információk megjelenítésére alkalmas, és a web elődjének is tekinthető. 1996-ban, amikor az EIK-ba kerültem, működött a BME központi gopher-szervere, több-kevesebb információval, és készülgetett egy ahhoz hasonló megjelenésű, nagyon egyszerű honlapféle. Ekkor már gyorsan terjedt a world wide web használata, időszerű volt, hogy legyen az egyetemnek egy hivatalos intézményi honlapja.”
bme.hu, 1996-1998
Mikor indult ez a honlap?
„1996-ban. A később az iwiw által ismertté váló Várady Zsolttal és Kopasz Zsolttal fejlesztettük, akik demonstrátorként/operátorként dolgoztak nálunk. A tartalmát a kezdetektől Dallos Györgyi, a PR-iroda vezetője felügyelte. A honlap az akkori lehetőségek, technológia figyelembevételével szépnek volt mondható, viszont nehézkes volt karbantartani, módosítani, és szerkezetét, tartalmát tekintve gyorsan elavult. 1998-ig működött. A következőt én készítettem 1998-ban. Ezt kicsivel könnyebb volt karbantartani, a változó igényekhez igazítani, volt már valamennyire használható keresőrendszere, de nagyrészt még mindig html-ben szerkesztettük. A tartalmi és technikai üzemeltetés ekkor még nem különült el, nagyobbrészt én végeztem, Dallos Györgyi felügyeletével.”
Mi volt a következő lépés?
„Fejlődött a technológia, változtak az elvárások, elterjedt a dinamikus tartalomkezelő rendszerek használata, tehát a honlap elavult. A 2005-ben induló újat Charaf Hassan vezetésével a VIK Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék munkatársai készítették, elsősorban Balássy György. A portal.bme.hu címen működött, a bme.hu csak átirányított rá. Az alkalmazott technológia a Microsoft új Sharepoint rendszere volt, dinamikus tartalomkezeléssel. Lehetővé vált, hogy a tartalom karbantartása csoportmunka legyen, rajtam kívül már a PR-iroda, az Üzemeltetési Osztály, a BME Országos Műszaki Információs Központ és Könyvtár (OMIKK) is részt vett benne. A hírek, események, dokumentumjellegű tartalmak felvitele, szerkesztése sokkal egyszerűbb lett, ugyanakkor az általános üzemeltetés, a statikus részek és a dizájn változtatása rendkívül bonyolult és nehézkes volt ebben a még nem kiforrott rendszerben.”
bme.hu, 1998-2005
A 2024 májusáig szolgáló honlap mikor indult?
„2012-ben Aszódi Attila, akkori tudományos rektorhelyettes vette kézbe az ügyet, létrehozott egy csoportot a megújítás tervezésére, amelyben részt vettek a karok képviselői is. Az új honlap az előzőnél jóval rugalmasabban használható, nyílt forráskódú tartalomkezelő rendszerre épült. A csoport tervei alapján a fejlesztést a VIK Hallgatói Innovációs Központ munkatársai végezték Dékány Donát vezetésével, elsősorban Maksa Vince és Hurtony Péter. 2013. január 5-én indult el, a tartalmát Batalka Krisztina felügyelte az OMIKK-ból, majd létrejött a szerkesztőség. 2013-ban elnyerte „Az év campus honlapja” díjat.”
Batalka Krisztina levéltárvezető, OMIKK
Hogyan emlékszel az idén nyugdíjazott honlap első éveire?
„2010-ben keresett meg Szabó Tibor akkori főtitkár, hogy az egyetemi honlap kutatás-fejlesztési oldalát frissítsem olyan hírekkel és tálalásban, ami laikus érdeklődők, leendő hallgatók számára is érdekes, valamint alkalmas a Műegyetem sokszínű tudományos tevékenységének népszerűsítésére. Ezt a fonalat vette fel 2012 őszén Aszódi Attila, csapatot szervezett és első körben végrehajtottak egy ráncfelvarrást a honlapon azzal a céllal, hogy megjelenhessen napi egy-két, főleg kutatási eredményekkel kapcsolatos rövidhír. Ebben a munkában segítettem, klasszikus értelemben működő szerkesztőség még akkor sem volt. A csapat közben dolgozott a weblap teljes megújításán, ebben 2012 szeptemberétől vetem részt. A fejlesztő csapat tagjai: Remzső Tibor informatikai igazgató, Joó Attila, Papp Tibor, Aszódi Attila, Somogyvári Tibor, valamint Maksa Vince, Dékány Donát, Hurtony Péter akkori BME-hallgatók.
bme.hu, 2005-2013
A régi hírek áttöltése 2012 novemberében zajlott le. Februárban elkezdődött a szerkesztőségi szervezőmunka, az első szakmai felelős szerkesztő Torda Júlia volt. A szerkesztőség az OMIKK-ban jött létre, főszerkesztője Liszkay Béla korábbi OMIKK-főigazgató lett. A csapatba a munkatársaim közül Horváth Attila és Molnár Anita került még be."
bme.hu, 2013-2024
A bme.hu-n magyar és angol nyelven 2012. október 1. óta mintegy 3700 cikk, tudósítás, hír jelent meg. Összesen kb. 10 ezer tartalmi oldal (cikk, eseménybeharangozó, pályázati felhívás, statikus tartalom) mellett 25 ezer kép és 4 ezer dokumentum (pl. letölthető pdf) érhető el az oldalon.
2013-ban Torda Júlia felelős szerkesztőként dolgozott a BME honlapján, utóda 2017-ben Gál Ildikó lett, aki 2021 februárjáig vezette a szerkesztőséget. Ezután 2022 júliusáig a főszerkesztői feladatokat az OMIKK főigazgatója, Marton József Ernő látta el. 2022 júliusától Krausz Jenő, 2024 júniusától Galambos Péter a vezető szerkesztő. A szerkesztőség 2023 áprilisában átkerült a Rektori Kabinet Kommunikációs Igazgatóságához, a főszerkesztő Molnár Bálint kommunikációs igazgató lett. A honlap készítésében külsős újságíróként Tímár-Sneider Zita 2017 óta vesz részt, 2002-tól technikai munkatársunk Preusser Katalin. |
KJ