Hírfolyam
Lágy cellák, szupravezető tranzisztorok és Nobel-díjasok – ilyen volt 2024 a BME-n
2024. 12. 30.Soha rosszabb évet!
Minden hónapra jutott egy műegyetemi siker 2024-ben, amit érdemes felidézni. Az alábbiakban a kutatás, az innováció és a képzés területéről válogattuk ki az egyes hónapok legérdekesebb híreit.
Január: TwinEU
Az EU innovációs keretrendszerének egyik legnagyobb vállalkozása a TwinEU, melynek célja az európai villamosenergia-rendszer digitális mása koncepciójának kidolgozása. 15 országból 75 partner 3 évig, 20 millió euró felhasználásával dolgozik azon, hogy a rendszer átláthatóbbá, könnyebben irányíthatóvá és tervezhetőbbé váljon, ami a 2050-re kitűzött klímasemlegességi célok eléréséhez is szükséges. A BME-nek kiemelt szerepe van az év elején induló projektért felelős konzorciumban.
Február: UniSpace
A magyar UniSpace program keretében 2022 szeptemberében elindult négy önálló, de összehangolt és koordinált űrtudományi szakirányú továbbképzés, melynek első végzősei – összesen 72-en – február 24-én vették át a képzettségüket igazoló okiratot. A programban 17 magyar egyetem vesz részt, a BME mindegyik területen (űrtechnológiai szakember, űrtudományi szakember, táplálkozás- és egészségtudományi szakember, űrpolitikai tanácsadó) aktív.
Március: Respray
A világ első fújósdezodor-újratöltő megoldásáért kapott rangos elismerést a Respray nevű, műegyetemi eredetű startup. Március 26-án az Országházban adták át az Energiaügyi Minisztérium támogatásával kiírt Környezetvédelmi Innovációs Díjat a Respray Solutions Kft.-nek, melynek a BME Z10 inkubátorháza adott otthont. Egyik alapítója, Réti Andor, a BME gépészmérnök hallgatója.
Április: memóriafehérje
A memória kialakulásáról publikált tanulmányt szerzőtársaival Nagy Gergely Nándor, a BME kutatója a Nature Communications folyóiratban. A VBK Alkalmazott Biotechnológiai és Élelmiszertudományi Tanszékének oktatója oxfordi posztdoktori kutatásai során a Koppenhágai Egyetem és a Michigani Egyetem munkatársaival együttműködve vizsgálta a memória kialakításért felelős agyi területen jelen levő meghatározó fehérjemolekulát. Ennek szerkezetéről és kölcsönhatásairól alapvető új ismereteket derítettek fel, amelyek útmutatást adhatnak a további kutatások irányához.
Május: Nobel-díjasok
Egy hét leforgása alatt két Nobel-díjas tudós is megfordult a BME-n. Előbb Krausz Ferenc, a Műegyetem Neumann János professzora, a fizikai Nobel-díj 2023. évi kitüntetettje tartott előadást, majd pár nap múlva Bernard L. Feringa, kémiai Nobel-díjas (2016) válaszolt a hallgatók kérdéseire.
Június: zempléni függőhíd
A hónap elején átadták a Sátoraljaújhely melletti, 700 méter hosszú acélsodrony függőhidat, mely a helyi Szárhegyet és Várhegyet köti össze 80 méter magasan. A Nemzeti Összetartozás Hídja névre keresztelt építmény tervezésében a BME Építőmérnöki Kar Hidak és Szerkezetek Tanszéke, Geotechnika és Mérnökgeológia Tanszéke, valamint Általános és Felsőgeodézia Tanszéke, illetve a Gépészmérnöki Kar Áramlástan Tanszéke kutatói is részt vettek.
Július: Rubik Ernő
Az ifjú fizikusok nemzetközi versenyének megnyitója alkalmából a Műegyetemen járt Rubik Ernő, a BME Építészmérnöki Karának egykori hallgatója, a Rubik-kocka feltalálója. A 80 éves építész-formatervezővel sok fényképet készítettek a verseny résztvevői, számos kockát dedikált, interjúkat adott, majd a bme.hu-nak is válaszolt.
Augusztus: terahertzes fényforrás és betegségtérkép
Gyémánttal alkottak újfajta terahertzes fényforrást a BME kutatói, az eredményeik pedig új lehetőségeket nyitnak egyebek mellett az orvosi diagnosztikában és a biztonsági szűrésekben. A Science Advances folyóiratban megjelent cikk nemzetközi együttműködésben született, de minden szerzője magyar, Első szerzője, Kollarics Sándor, a BME TTK Fizikai Tudományok Doktori Iskolájában nemrég szerezte meg PhD fokozatát.
Szintén augusztusban jelent meg cikk a Nature Communicationsben arról, hogy egy saját fejlesztésű betegségtérkép segítségével, a módszertan finomításával, a depresszió új altípusait azonosították a Műegyetem bioinformatikusai. A Semmelweis Egyetemmel közös fejlesztés jelentősége, hogy a depresszió és közvetlen társbetegségei közös hátterét megértve elkülöníthetők lehetnek a depresszió fontosabb altípusai, a pontosabb kórkép pedig értelemszerűen hatékonyabb kezelést tesz lehetővé.
Szeptember: lágy cellák
Új geometriai alakzatokat azonosítottak a BME matematikusai. Az új és univerzális formaosztály, amelynek modelljei hézagok és éles csúcsok nélkül töltik ki a teret, a lágy cellák nevet kapta. A lágy cellák alaposabb megismerése magyarázatot adhat többek között a szövetek statikus geometriájára vagy az egyik legelterjedtebb biológiai formafejlődési folyamatra, a növények gyökereinek növekedésére is.
Október: szupravezető tranzisztorok és műholdkamerák
A BME kutatói megfejtették, hogyan kapcsolnak a szupravezető tranzisztorok, az évek óta magyarázatra váró jelenségről szóló tanulmányt a Nature Communications közölte. „A szupravezetőn átfolyó elektronáramlás zaját, fluktuációját vizsgáltuk. Megmutattuk, hogy kapcsolat van a vezetékben folyó áram fluktuációja és kapuelektródából kilépő elektronok fluktuációja közt, és hogy fontos szerepet játszanak a minta felületén létrejövő rácsrezgések” – mondta a bme.hu-nak Csonka Szabolcs, a Szupravezető Nanoelektronika Lendület-kutatócsoport vezetője.
Az Európai Űrügynökség (ESA) bolygóvédelmi (space safety) programjának részeként elindult az űrbe a Hera műhold, melynek célja a Didymos nevű kettős aszteroida vizsgálata – beleértve a belső tulajdonságai első felmérését –, valamint a NASA DART misszió kinetikus impaktor teszteredményének részletes mérése. A szonda „szemeit”, a hat optikai kamerát a Műegyetem kutatói kalibrálták és ők végzik majd el a szondáról érkező képek kalibrációját, hogy az elemzéseket végző tudósok pontos alapanyagból dolgozhassanak.
November: űrkonferencia
A BME-n találkoztak az európai űrökoszisztéma szereplői november második felében. Az Európai Unió Tanácsának magyar elnöksége alatt megvalósuló kétnapos rendezvényre 13 különböző országból több mint 300 szakember regisztrált. Az évente megtartott tanácskozáson ezúttal is ott volt mindenki, aki számít az uniós űriparban: iparági szereplők, döntéshozók és az EU űrprogramjának képviselői.
December: REWIRE
Lezárult az európai kiberbiztonsági képzések megújítására hivatott, uniós finanszírozású REWIRE projekt, melyben a Műegyetem Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszéke volt az egyetlen magyar résztvevő. Tizenegy ország 25 szervezete dolgozott olyan megoldásokon, amelyek hozzájárulhatnak az innováció támogatásához a kiberbiztonság területén. A BME feladata az volt, hogy részt vegyen olyan új képzések kidolgozásában, amelyek ingyen elérhetők lehetnek minden európai szakember számára. A négy kurzus: cyber incident responder, cyber threat intelligence specialist, penetration tester és chief information security officer.
Boldog új évet kívánunk a bme.hu olvasóinak!
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság