Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Villámvédelemtől a digitális ikrekig a BME Nagyfeszültségű Laborjában

2024. 12. 27.
A BME Nagyfeszültségű Laboratóriuma

A BME Nagyfeszültségű Laboratóriumát (NFL) az óvodásoktól az idősekig minden korosztály szívesen látogatja. Az egyedülállóan felszerelt létesítményben nemcsak villámok cikáznak, a kutatómunka mellett felnőttképzés is zajlik.

A Nagyfeszültségű Laboratórium a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán, a Villamos Energetika Tanszéken működik, a Nagyfeszültségű Technika és Berendezések Csoport irányításával. A csoport fő célja a nagyfeszültségű, az erősáramú, illetve a szigeteléstechnikában járatos villamosmérnökök elméleti és gyakorlati képzése. Elődei között említhetjük Zipernowsky Károlyt, akit 1893-ban neveztek ki a Műegyetem (akkori nevén Királyi József Műegyetem) újonnan alakult Erősáramú Elektrotechnika Tanszékének élére. Az ő közreműködésével jött létre a Nagyfeszültségű Laboratórium 1936-ban, melynek első vezetője Verebélÿ László professzor lett. Idővel a laboratórium kinőtte az F épületet, így került át 1961-ben az újonnan épült V1 épület erre a célra kialakított csarnokába. Az 1960-as évek második felétől a laboratóriumi eszközpark folyamatosan bővült. Horváth Tibor professzor irányítása alatt előbb egy 600 kV feszültségszintű TuR próbatranszformátor, majd egy 750 kV feszültségszintű lökésgerjesztő is a laboratórium birtokába került. Ezzel egy időben zajlott az NFL első nagy korszerűsítése is.

„Bár a 2000-es évek elején többször is megkísérelték bezárni és átszervezni a laboratóriumot, Berta István professzor vezetésével sikerült ezeket a nehézségeket elhárítani. A Nagyfeszültségű Laboratórium 2012-ben a 21. századi elvárásoknak megfelelő teljes felújításon esett át, melynek költségeit az ipari partnerek támogatásai fedezték” - mondta a bme.hu-nak Németh Bálint egyetemi docens, a laboratórium vezetője.

Németh Bálint laboratóriumvezető és kollégái

A laboratórium leglátványosabb kísérletei a villámláshoz kapcsolódnak, ez a fő kutatási területük is?

Amellett, hogy laboratóriumunk egyik fő célja az erősáramú mérnökök utánpótlásának biztosítása, tevékenységi körünk kezdetektől magában foglalta a nagyfeszültségű berendezések továbbfejlesztését és a nagyfeszültségű technika területén használható új módszerek kutatását, tökéletesítését. A villámvédelem és az azokkal kapcsolatos kutatómunka valóban egy örökzöld téma. A Budapesti Villámvédelmi Iskolát Verebélÿ László professzor munkájára építve Horváth Tibor professzor, az első magyar villámvédelmi szabvány megalkotója alapította. Világhírű tudósként, kutatóként, a villámvédelem szakértőjeként nevéhez több, nemzetközileg is elismert elmélet fűződik. Ezt az iskolát már négy generáció végezte el, jómagam is ezen a területen szereztem a PhD fokozatomat.

Villámkísérlet a Nagyfeszültségű laboratóriumban

Jelenleg a fő kutatási területek a szélerőműparkok és a nagyfeszültségű egyenáramú (HVDC) távvezetékek villámvédelme. A látványos villám- és kisülésfizikai kísérletek már az óvodáskorú gyermekek számára is kifejezetten érdekesek, az általános iskolás és középiskolás diákokkal pedig rendhagyó fizikaórák keretében igyekszünk megszerettetni a természettudományokat. Aki pedig a karon végez, legalább egyszer járt a Nagyfeszültségű Laboratóriumban. A szakirányunk hallgatói többórás méréseket végeznek nálunk, a doktoranduszaink és kutatóink pedig a fél életüket a laboratóriumban töltik. Szabadon választható tárgyaink (Villámvédelem, Villamosság élettani hatásai, Budapesti erőművek, Villamosenergetikai nagyberuházások stb.) nemcsak a kar hallgatói körében népszerűek. Az általunk képviselt mentorközpontú keretrendszerbe jól illeszkednek az ipari megbízásaink is, amelyek valós esettanulmányokkal sarkallják a hallgatókat a probléma felismerésre és a megszerzett alaptudás alkalmazására. Az ipari megbízási projektekbe gyakran kapcsolódnak be a még BSc képzésben részt vevő hallgatók is. Nagyrészt ezért is segíti a munkánkat egyre több tanítványunk demonstrátorként, a számuk jelenleg megközelíti a 15 főt. Ők azért is fontosak nekünk, mert közülük kerülnek ki az MSc hallgatóink, majd a doktoranduszaink, az út végén pedig ők lesznek az egyetem új oktatói. Büszkék vagyunk arra is, hogy a laboratórium 26 munkatársa közül öten külföldi doktoranduszok.

Villámkísérlet a laboratóriumban

Az egyetemi oktatás, a K+F, az akkreditált vizsgálatok mellett felnőttképzéssel is foglalkoznak?

Igen, a BME Mérnöktovábbképző Intézetével együttműködve oklevéllel rendelkező mérnököknek tartunk kurzusokat olyan specifikus területeken, mint a robbanásbiztonság. Az elméleti képzést a kollégáim tartják, a gyakorlati részeknek pedig az NFL ad otthont. Más területeken is vannak képzéseink a feszültség alatti munkavégzéssel (FAM) vagy szigeteléstechnikával kapcsolatban. Néhány éve a távvezeték-nyomvonalak karbantartása közben bekövetkezett balesetek számának megugrása miatt keresett fel minket az egyik hazai hálózati engedélyes. Kidolgoztunk egy olyan oktatási programot, amelynek eredményeképpen gyakorlatilag megszűntek ezek a balesetek. A nemzetközileg is egyedülálló képzéseink keretében éves szinten több száz fő érkezik hozzánk Japánból, az Európai Unió országaiból, sőt az Egyesült Államokból és Kanadából is voltak már diákjaink. Laboratóriumunkban a Dr. Csikós Béla Oktatási Központ keretében zajlik a feszültség alatti munkavégzéshez szükséges ismeretek oktatása. A FAM lényege, hogy az egyes, a hálózat részét képező berendezések ellenőrzése, karbantartása, javítása a megfelelő technológiák alkalmazásával kikapcsolás nélkül, folyamatos üzem közben is lehetséges. Ezzel a biztosítható szolgáltatás zavarmentessége, a fogyasztók folyamatos ellátásban részesülnek, továbbá a ki-és bekapcsolások nem terhelik feleslegesen a hálózatot. Ezen a területen is a világelsők között vagyunk: Magyarországon az 1960-as években dolgozták ki a nagyfeszültségű FAM szabályrendszerét.

Nagyfeszültség alatti munkavégzés oktatása a laboratóriumban

Az oktatás mellett mennyire fontos a kutatás?

Ha szabad így fogalmazni: a kedvenc tevékenységünk a kutatás. Ez jól illeszkedik a BME mint kutatóegyetem profiljába is. A 2010-es évektől számtalan nemzetközi projektben vettünk és veszünk részt jelenleg is. Nagyfeszültségű kutatólaboratóriumként 2014 és 2018 között az FP7, jelenleg pedig a Horizon 2020 uniós technológiai eszközfejlesztési és villamosenergetikai projektekben működünk közre. A BME egyik kiemelkedő energetikai projekteket gondozó tanszéke és laboratóriuma vagyunk, jelenleg öt nagy nemzetközi projektben veszünk részt. Folyamatosan bővítjük a kapcsolatrendszerünket, előadásokat tartunk, konferenciákra járunk, szabványosítási folyamatokban veszünk részt és a tudásunkat igyekszünk implementálni a nemzetközi gyakorlatba. A tudásalapú értékteremtés és a nemzetközi beágyazottság kulcstényező a pályázati sikerességben. Küldetésünk, hogy ne csak Magyarországon mondják ránk, hogy világhírű kutatók vagyunk, hanem kiharcoljuk azt a nemzetközi elismerést, amely további lehetőségeket teremt. Az EU-s projektek mellett több komoly nemzetközi megbízásunk is van, ezek súlyát jól mutatja, hogy az elmúlt években a laboratóriumi vizsgálatokból, K+F-ből és eszközfejlesztésekből származó bevételeink 80 százaléka külföldről származott. E megbízások feltétele a Nemzeti Akkreditáló Hatóság (NAH) akkreditációja. 

Nagyfeszültség alatti munkavégzés oktatása a laboratóriumban

Melyek az aktuális kutatási területek?

A feszültség alatti munkavégzés, a szigeteléstechnika, a szigetelésdiagnosztika, illetve  távvezetéki eszközmenedzsment. Ez utóbbihoz kapcsolódik a dinamikus távvezeték-terhelhetőség (dynamic line rating, DLR), amely világszinten is új és egyre népszerűbb kutatási irány. Lényege, hogy kidolgoztunk egy fizikai szenzoron alapuló, saját fejlesztésű algoritmusokkal és mesterséges intelligenciával támogatott rendszert, amely a távvezetékek különböző tényezők által meghatározott statikus állapotú maximális terhelhetősége átlagosan 20-30 százalékkal biztonságosan növelhető. Eddig a hálózatok szerepe az erőművek és a fogyasztók összekötése volt, most kettőjük közé kerültek a megújulóenergia-termelők, és az általuk megtermelt energiát is a már meglévő hálózatoknak kell továbbítaniuk - a fejlesztésünk ennek a megoldásában is segít. Fontos a nagyfeszültségű berendezések diagnosztikája, élettartambecslése, eszközmenedzsmentje is. Ilyen és ehhez hasonló feladatok például a Paksi Atomerőműnél is adódnak. Emellett nem szabad figyelmen kívül hagyni azokat a technológiai lehetőségeket, amelyek nem témaspecifikusak, éppen ezért több területen is segíthetik a munkánkat. A mesterséges intelligencia és a digitális ikrek fejlesztése és alkalmazása olyan lehetőségeket rejt magában, amely jól hasznosítható a villámvédelemtől a FAM témakörén át a távvezeték-eszközmenedzsmentig. Jó példa erre az Európai Unió Horizon égisze alatt futó TwinEU projekt is, ahol az NFL hazai és osztrák partnerekkel dolgozik szoros együttműködésben digitális ikrek fejlesztésében.

Kísérlet a laboratóriumban

Mi várja az önöknél végzett hallgatókat a munkaerőpiacon?

Tapasztalataink szerint a villamosmérnöki képzés szakirányválasztásakor a klasszikusan népszerű ágazatok - automatizáció, beágyazott rendszerek, hírközléstechnika - mellett egyre keresettebb a villamos energetika és maga a Villamos Energetika Tanszék. Nemcsak a hallgatói érdeklődésben érzünk növekedést, egyre több nő választ nálunk kutatási témát. A műegyetemi képzés hagyományosan magas minősége miatt nagy az igény a nálunk végzettek iránt itthon és külföldön egyaránt. Ez azt is jelenti, hogy a diplomásaink gyorsan és magas kezdőfizetéssel tudnak elhelyezkedni.

Kísérlet a Nagyfeszültségű Laboratóriumban

Ugyanakkor a hallgatóinkat már a BSc-képzés alatt elkezdik foglalkoztatni, és bár a tanulás melletti munkavégzés például az informatika esetében nem megoldhatatlan, a laboratóriumba bejárás sokkal nehezebben kivitelezhető a napi munkavégzés mellett anélkül, hogy a tanulás rovására menne. Igyekszünk elmagyarázni az ipari partnereknek, hogy közös érdekünk a hallgatók minél magasabb szintű oktatása, hiszen hosszú távon egyetlen cég sem profitál abból, hogy egyes hallgatók abbahagyják a BSc tanulmányaikat a részmunkaidős szerződéseik miatt. A tapasztalatunk pedig sajnos az, hogy azok a hallgatók, akik egyszer kilépnek az egyetemi közegből, nem térnek vissza az MSc-képzésre. Ha pedig valaki a BSc után kiszáll, a tudása nem ér majd annyit, mintha elvégezné az MSc-, netán a PhD-képzést is. Összességében azt mondhatjuk, hogy jó helyen van, aki a tanszékünket és a laboratóriumunkat választja: az itt szerzett tudás akár az oktatói, akár a kutatói, akár az ipari szférában elhelyezkedve jól kamatoztatható.

KJ