Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A jövő nagy kihívásaira keresik a válaszokat

2024. 12. 23.
Középiskolás diákok a TTK Nyílt napján

Nyílt napot tartott a BME Természettudományi Kara. A résztvevők ízelítőt kaptak abból, hogy mi mindenre jó egy matematikából vagy fizikából szerzett diploma.

A Műegyetem több karához hasonlóan a Természettudományi Kar is tart saját nyílt napot. Az esemény a Science Camp, a Nobel-díjas kísérletek középiskolásoknak és a Kutatók Éjszakája mellett szerves része a kar pályaorientációs tevékenységének. 

A nyílt nap programjainak legfontosabb célja, hogy a látogatók közvetlen tapasztalatot szerezzenek az itt folyó képzésekről, a hallgatói életről - a laborlátogatások, ismeretterjesztő előadások, kari tájékoztatók jó lehetőséget teremtenek minderre. Az újdonság az idén az angol nyelvű fizikus-mérnök és matematikusképzés volt. A BME Nyílt napot követő esemény tapasztalatairól Lángné Lázi Mártát, a BME TTK Matematika Intézet Analízis Tanszékének címzetes egyetemi tanárát, az esemény szervezőjét kérdeztük.

Középiskolások a Műegyetem folyosóján a TTK Nyílt napján

Mi a kari nyílt nap szerepe a BME Nyílt nap mellett, mennyire népszerű a középiskolások körében?

Az érdeklődés évről évre növekszik. A pályaorientációban talán a legfontosabb szövetségeseink, a középiskolai szaktanárok, tanárok is számon tartják ezt az eseményt, biztatják és engedik a diákjaikat, hogy tanítási időben is részt vegyenek rajta. Amivel kapcsolatban még teendőnk van, az a fiúk és a lányok aránya, most ez 2:1-hez, ezen szeretnénk még javítani. Az egyetemi Nyílt napon minden évben több ezren vesznek részt, rengeteg program várja az érdeklődőket, így ha valakinek megtetszik egy-egy képzés, kevesebb ideje van elmélyülni, hiszen gazdag a kínálat. A kari rendezvény azokra fókuszál, akik konkrétan a természettudományok, a nálunk folyó képzések iránt érdeklődnek. Idén a káosz matematikájáról és arról is hallhattak a diákok, hogyan váltsuk aprópénzre a 2024-es fizikai Nobel-díjat. És természetesen nincs nyílt nap kísérletek, laborlátogatások, ezen belül az Oktatóreaktor megtekintése nélkül.

A TTK Nyílt nap előadásait hallgatják a diákok

A hangsúlyt arra helyezzük, hogy megmutassuk, kinek és miért érdemes a fizikus, matematikus szakmát választani, miért éppen a Műegyetemen, és milyen életpályára számíthat a nálunk szerzett diploma birtokában. Mivel sok oktató és hallgató vesz részt a rendezvényen, a diákok jobban átélhetik, megismerhetik azt is, hogy kikkel, milyen légkörben, hogyan fognak dolgozni, tanulni, ha a kar képzéseinek valamelyikét választják. Idén több mint 110-en jöttek el, közülük 61-en jövőre jelentkezhetnek felsőoktatási intézménybe, éa a tizenegyedikesek is szép számmal képviseltették magukat. A korábbi évekhez hasonlóan sok diákot elkísértek a szülei, tanárai. Örvendetes, hogy 40-nél több település 55 középiskolájából érkeztek diákok.

A TTK Nyílt napján előadásokat hallgató középiskolások

A programban kerekasztal-beszélgetés is szerepelt. Kik voltak a szereplői?

A kerekasztal-beszélgetés témája az volt, hogy a fizikus-matematikus tudásnak mekkora szerepe van, lesz az emberiség előtt álló kihívásokra adott válaszok megtalálásában. A csapat koreloszlás és munkakör, beosztás tekintetében is szerencsésen alakult. A moderátor Molontay Roland egyetemi docens volt, és több, világcégeknél dolgozó BME-s öregdiák is beszélgetőpartnerünk volt: Frank Péter matematikus-mérnök, a Knorr-Bremse kutatási igazgatója, Koltai Kristóf fizikus a BlackRocktól, Gyüre-Garami Balázs fizikus a Bosch-tól, Pongrácz Anita fizikus a Semilabtól. A beszélgetésen részt vett továbbá Nagy Gábor matematikus a Magyar Nemzeti Banktól. A közönség reakciójából ítélve ez a beszélgetés volt az esemény csúcspontja.

Kísérletek a kerengőben a TTK Nyílt napon

Könnyű bevonni az öregdiákokat?

Szerencsére a volt TTK-s hallgatók nagyon aktívak, lelkesek. Szinte minden látogatóval tudtak beszélgetni, elmondhatták, milyen motivációkkal választották a BME-t, beszámolhattak személyes élményeikről, a hallgatói életről, az egyetemi tanulmányokról, későbbi pályafutásukról.

Bemutató a kerengőben a TTK Nyílt napján

Mit mutatnak a regisztrációs adatok? 

A rendezvényről sokan az internetről, a TTK Facebook-oldaláról, tanáraiktól, ismerősöktől, az egyetemi hírlevélből és a BME Nyílt napon szereztek tudomást. A résztvevők nagyjából fele-fele arányban érdeklődnek a matematikus és fizikus szak iránt. Többen azt is tudják már most, hogy orvosi fizikával vagy kognitív tudományokkal akarnak foglalkozni. A regisztráltak mindegyike kérte, hogy küldjünk értesítéseket, tájékoztatókat a közelgő eseményekről, mert szívesen vennének részt más rendezvényeken is. Így tartani fogjuk velük a kapcsolatot, igyekszünk rendszeresen felhívni a figyelmüket a pályaorientációs és tudományos ismeretterjesztő tevékenységünkre. Bízunk abban, hogy fenn tudjuk tartani vagy még meg is tudjuk erősíteni az érdeklődésüket a TTK, a Műegyetem iránt.

KJ

Ismerkedés a fúziós energiával a TTK Nyílt napon