Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Az idei hat Gábor Dénes-díjas közül ketten a BME oktatói

2024. 12. 13.
fotó: Novofer Alapítvány

A Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíj kitüntetettjei pedig mindketten műegyetemi hallgatók.

Pénteken tartották az Országház felsőházi üléstermében a Gábor Dénes-díjak 35. átadó ünnepségét. A Novofer Alapítvány által 1989-ben alapított, a Nobel-díjas tudósról – a Műegyetem egykori diákjáról – elnevezett elismerés 2024-es kitüntetettek között ott van Aszódi Attila, a BME Természettudományi Karának dékánja és Buttyán Levente, a Villamosmérnöki és informatikai Kar Crysys Laborjának vezetője – derül ki az alapítvány közleményéből.

Aszódi Attila energetikai mérnök, gépészmérnök, az indoklás szerint „a nukleárisenergia-termelés biztonságos működtetését célzó kutatási, mérnöki és nemzetközileg elismert, széles körben hivatkozott szakértői eredményeiért, a hazai nukleárisszakember-utánpótlás érdekében tartósan végzett eredményes oktatói és vezetői munkásságáért, az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos sokirányú szakpolitikai, koordinációs, valamint hazai felvilágosító aktivitásáért” kapta meg a díjat.

Aszódi Attila

Kutatási területe a reaktorbiztonság, a termohidraulika, az atomerőművek hatékony és biztonságos hosszú távú működtetése, valamint az energiapolitika és annak környezeti, fenntarthatósági aspektusai. Rendszeresen részt vesz a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakmai misszióiban. Témavezetésével eddig négyen szereztek PhD fokozatot, jelenleg három PhD-hallgatóval dolgozik.

„Nagyon megtisztelő ezt az elismerést megkapni, hiszen a mérnöki szakmában és egész magyar iparban rangja van. Ugyanakkor úgy gondolom, a díjam a BME-nek és azon belül a Nukleáris Technikai Intézetnek is szól, pontosabban annak, amit az utóbbi 25 évben ez a közösség tett” – mondta a bme.hu-nak Aszódi Attila.

Buttyán Levente mérnökinformatikust a közlemény szerint „a kiber-fizikai rendszerek informatikai biztonságát támogató kiemelkedő színvonalú hazai és nemzetközi kutatói és oktató munkájáért, az általa alapított és vezetett CrySyS Adat- és Rendszerbiztonsági Laboratórium keretében végzett, IoT rendszerek kiberbiztonságával kapcsolatos eredményeiért, azon belül is a kártékony programok hatékony detektálására kidolgozott eljárásaiért, továbbá a V2X kommunikáció biztonságához kapcsolódó nemzetközi szabványok iskolateremtő publikációs megalapozásáért” díjazták.

Buttyán Levente

Számos hazai és nemzetközi K+F projekt létrejöttében és vezetésében játszott meghatározó szerepet a BME-n. Nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy a CrySyS Lab nemzetközi szinten ismert, hazai szinten pedig meghatározó szakmai műhellyé nőtte ki magát a kiberbiztonság területén. Akadémiai munkássága mellett társalapítója volt több informatikai biztonsággal foglalkozó sikeres vállalkozásnak (Tresorit, Avatao, Ukatemi Technologies).

„Nagy megtiszteltetés ez! Gábor Dénesnek nyilván a nyomába se érek, de nagyon örülök, hogy az ő nevét viselő díjjal kitüntettek. Hálás vagyok azoknak, akik javasoltak rá és mindazoknak, akik lehetővé tették, hogy megkapjam, elsősorban a kollégáimnak, akikkel együtt dolgozom. Ez az ő elismerésük is” – mondta a bme.hu-nak Buttyán Levente.

A további díjazottak

Gábor Dénes-díj
Buzás Edit Irén orvos, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézetének igazgatója;
Helyes Zsuzsanna orvos, klinikai farmakológus, a Pécsi Tudományegyetem egyetemi tanára;
Nagy Zoltán Zsolt orvos, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájának igazgatója;
Rózsa Balázs orvos, fizikus, a HUN-REN Kísérleti Orvostudományi Kutatóintézet kutatócsoport-vezetője, a BrainVisionCenter Nonprofit Kft. igazgatója

Gábor Dénes Életműdíj
Bodor Miklós orvosi kémikus, a Bodor Laboratories Inc. alapítója, a Florida Egyetem professzor emeritusa

A Gábor Dénes Tudományos Diákköri ösztöndíjat a Műegyetem két hallgatójának ítélte oda a kuratórium: Olosz Adélnek (BME Építőmérnöki Kar) a „Gyalogoshidak dinamikus próbaterhének vizsgálata” című (konzulensek: Kövesdi Balázs és Hegyi Péter, Hidak és Szerkezetek Tanszék), Bankó Alexandrának (Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar) pedig a „Mit ér a gazdasági növekedés, ha szennyezéssel fizetünk érte?” (konzulens: Böcskei Elvira, Pénzügyek Tanszék) című dolgozatáért

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság