Hírfolyam
„Nemcsak jó, kifizetődő is a műegyetemi közösségben benne maradni”
2024. 12. 12.Gazdaságfejlesztési Díjjal ismerték el a Tresorit-alapító Lám István munkáját.
Az idén először átadott Magyar FDI Gazdaságfejlesztési Díj „Innovatív Befektetői Környezet Kialakításáért” kategóriájában Lám István, az IT-biztonsággal foglalkozó Tresorit alapítója kapta az elismerést. Lám István a Műegyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karán végzett, és ma is élő a kapcsolata a BME-vel: tag az MBA mesterszak tanácsadó testületében és a Danube Cup zsűrijében.
A Magyar FDI Gazdaságfejlesztési Díjat a hazai tudományos, egyetemi és szakértői közösség ítéli oda. A bíráló bizottságban ott van a BME, az ELTE Innovációs Központ, a Miskolci Egyetem, a Neumann Egyetem, a Széchenyi Egyetem, a MKIK Digitalizációs Kollégium, az Innovation Consulting Kft., a Nemzeti Mobilfizetési Zrt., valamint a Magyar Bankholding Zrt. képviselője.
Tudásmegosztás és innováció
A Tresorit a világ egyik legmegbízhatóbb felhőalapú adatbiztonsági szolgáltatójává nőtte ki magát a globális piacon is kiemelkedő adatvédelmi megoldásaival. A vállalatot 2021-ben 18 milliárd forintért vásárolta fel a Swiss Post, Lám István tavaly nyáron adta át a vezérigazgatói posztot. Előtte és azóta is sokat dolgozott az egyetemi és a vállalati ökoszisztéma együttműködésének erősítésén, a tudásmegosztást, az innovációt és a tehetséggondozást segítő kezdeményezéseken.
„Megtisztelő, de elég váratlan ez a díj, mert bár sok mindennel foglalkozom, nem gondoltam, hogy van ezek között olyan, amivel ilyesmit kiérdemelnék. Valószínűnek tartom, hogy vannak, akik többet tettek nálam a témában, csak nincsenek annyira szem előtt, mint én” – mondta a bme.hu-nak Lám István. „Ezzel együtt természetesen jó visszajelzés arról, hogy érdemes csinálnom, amit csinálok. Fontos, hogy az üzletemberek segítsenek az új generációknak” – tette hozzá.
A BME-hez fűződő viszonyáról szólva úgy fogalmazott, nem véletlenül tartja fontosnak, hogy többféle tevékenység révén is kapcsolódjon az intézményhez. „Ez nem nosztalgiázás: azt gondolom, a Műegyetem nagyon jó közösséget, ha úgy tetszik, hálózatot épített ki.
Egy jó egyetem ugyanis messze nem csak az oktatásról szól, hanem arról is, hogy milyen emberek végeznek ott, hiszen ők majd a gazdaság meghatározó szereplői lesznek.”
Lám István hangsúlyozta, igyekszik visszaadni valamit a közösségnek, amelyben jó benne lenni, amellett kifizetődő is: „Én sem puszta altruizmusból vagyok a része a mai napig. Annak idején a Tresorit egy egyetemi kutatásból nőtt ki, a csapatom nagyrészt onnan verbuválódott, és nyilvánvalóan a díjat is részben ennek a holdudvarnak köszönhetem” – jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy milyen tervei vannak, elárulta, október 31. óta nem tag a Tresorit igazgatóságában, mert családi okok miatt nem tudott eléggé koncentrálni az új feladatára, ezért lemondott. „A BME-n dolgozunk egy startupon, ott még formálódik a pozícióm, emellett az advisory board tagja vagyok a Zell Groupban és segítek egyéb projekteket is tanácsokkal. 36 évesen nem akarok visszavonulni, szeretnék még operatívan részt venni cégépítésben” – jelentette ki.
A díj másik három kategóriájának idei kitüntetettje: „Az Innovatív Befektetésekért és Kifektetésekért legtöbbet tett személy”: Joó István kormánybiztos, a HIPA Nemzeti Befektetési Ügynökség vezérigazgatója „Innovatív Befektetési Vállalkozás”: AIMotive Informatikai Kft. „Innovatív Kifektetési Vállalkozás”: Medicor Elektronika Zrt. |
gp