Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Egyre népszerűbb a fenntarthatóság témája a műegyetemi TDK-n

2024. 12. 11.
Előadás a Műszaki Fenntarthatóság TDK szekcióban

Idén harmadik alkalommal volt karokon átívelő zöld szekció a műegyetemi TDK-n - a GTK saját fenntarthatósági szekciója mellett.

A zöld szekciónak otthont adó terem, ahogy eddig minden évben, most is megtelt érdeklődőkkel. Változatos témák és megközelítések bizonyították az önálló szekció életképességét, hiszen a fenntarthatóság interdiszciplináris megközelítést igényel. A zöld(ebb) energiatermelés kérdései, az energiatárolók szerepe a jövő piacán éppúgy szerepelt a témák között, mint az új hőszigetelési megoldások és anyagok vagy a vörösiszapból izolált mikroorganizmusok potenciális biotechnológiai hasznosítása. Az előadások után a BME a fenntarthatósági panel rektori megbízottját, Keglevich György egyetemi tanárt kérdeztük.

A Műszaki Fenntarthatóság TDK szekció hallgatósága

Mennyire elégedett a harmadik év TDK-dolgozataival?

Négy karról 13 dolgozat érkezett, egy ötödik, a Természettudományi Kar is érintett volt a Gépészmérnöki Kar két beadványa révén. Ennek a szekciónak a vonzereje az interdiszciplinaritás olyan értelemben, hogy a résztvevőknek a sajátjukhoz képest egész más témákat is meg kell értetniük. Összességében elégedett vagyok, bár már csak azért is nehéz az összehasonlítás, mert vannak elméletibb, irodalmazáson alapuló beadványok, illetve kemény laboratóriumi munkát igénylők. Ráadásul akadtak olyan prezentációk is, amelyeket 2-3 hallgató adott elő.

Lát tendenciát a résztvevők számának alakulásában?

Az előző évekhez képest nagyobb volt az érdeklődés, és ez tovább fog nőni. A mi szekciónkban kiemelt szempont a pozitív visszacsatolás, kifejezetten törekszünk a jó légkörre és arra, hogy a résztvevő hallgatók „megdicsőüljenek”.

Nagy Levente Robin előadása

Vannak kitűzött célok a jövő évi TDK-ra?

Igen, szeretnénk továbblépni, jövőre a Műszaki Fenntarthatósági Szekció mellett lesz Gazdaságtudományi Fenntarthatósági Panel is. Természetesen a GTK-n maradhatnak a már szokásos önálló szekciók is, más karoknál is előfordulnak párhuzamosságok.

Az első Fenntarthatósági TDK után említette, hogy mint minden kezdet, ez is szenvedett néhány gyermekbetegségtől. Sikerült kinőni ezeket?

Nyilván nő a rutinunk, és mindenképpen előrelépés, hogy Szilágyi Brigitta egyetemi TDK-felelős  jóvoltából volt egy külön felületünk, mintha 9. kar lettünk volna, annak minden előnyével és hátrányával együtt. Sok problémát kellett megoldanunk, a legnagyobb az volt, hogy kicsit légüres térben voltunk pénz, paripa és fegyver híján.

A díjazottak:

I.díj
Nagy Dorka: Butil-fenil-H-foszfinát szintézisének vizsgálata és hasznosítása α-aminofoszfonátok előállításával; Gulyás Barna / Gyepes Merse Péter / Tóth Botond: Historizáló bérházak belső oldali hőszigetelésének lehetőségei és veszélyei

II: díj
Baross Bence Energiatárolók és konvencionális erőművek szerepe a jövő tartalék piacán; Röhberg Melinda Zsuzsanna: Vörösiszapból izolált mikroorganizmusok potenciális biotechnológiai hasznosítása

III: díj
Lam Thi Da Thao: Sustainable Electrocatalytic Oxidation Method for Synthesis of Imines and Nitriles; Kis Anna Sára: α-Hidroxi-alkilfoszfonátok szintézise, rezolválása és reakciói; Gyürky Katalin: Alapozási módszerek szén-dioxid-kibocsátása: a karbonlábnyom csökkentésének lehetőségei; Huszár Kornélia / Mochlár Virág: Hőszigetelési Térkép: Hőszigetelések parametrikus rendszerezése

Rektori különdíj
Képes Bence: Epoxigyanta félfolyamatos üzemű, szelektív hidrotermális bontása

Pro Progressio Különdíj
Nagy Levente Robin: Magyarország Nemzeti Hidrogénstratégiájának elemzése nagy részletességű villamosenergia-rendszer modell segítségével

Bálint Analitika Kft. Különdíja
Lassu Dominika: Talajjavítás bioszénnel – Érési folyamatok modellezése és hatásainak komplex vizsgálata a bioszenek jellemzőire

Aszódi Attila és Keglevich György a hallgatóság soraiban

Mochlár Virág és Huszár Kornélia építészmérnök hallgatók első alkalommal készítettek TDK-dolgozatot „Hőszigetelés térkép: hőszigetelések parametrikus rendszerezése" címmel, őket kérdeztük.

Miért vettek részt a TDK-n, mi volt a célkitűzésük?

A TDK számunkra a saját határaink megismeréséről és azok feszegetéséről szólt. A megszokott egyetemi projektjeinkhez képest másfajta produktumot állíthattunk elő és tapasztalalatot szerezhettünk a kutatómunkában, amivel  a célunk, hogy a jövőben továbbfejlesztve esetleg a valós szakmai gyakorlatban is megállhassa a helyét.

Miért ezt a témát választották?

A témát Kapovits Géza tanár úr ajánlotta, amit ezúton is köszönünk. Már a kezdeteknél tudtuk, hogy a fenntartható hőszigetelések témájával szeretnénk foglalkozni, mert annak ellenére, hogy a piacon sok a lehetőség, úgy éreztük, szükséges felhívni a figyelmet a téma aktualitására. Fókuszálni kellett a témát, emiatt döntöttünk a szakértői rendszer feldolgozása mellett.

Huszár Kornélia és Mochlár Virág előadása

Miért ketten készítették el a dolgozatot?

Az építészkaron jellemző a csoport-, illetve páros munka ösztönzése a való élet szimulálására, így számunkra természetes volt, hogy ezt a projektet is csapatként fogjuk végigvinni. Mindkettőnk érdeklődik a low-tech építészet iránt, erre irányuló tanulmányaink és feladataink már korábban is voltak, így a téma a kezdetektől fogva közel állt hozzánk.

Mennyire tartják a gyakorlatban kivitelezhetőnek a kutatásaik eredményeit?

A gyakorlatban már léteznek hasonló adatbázisok, például a Fapedit, emiatt azt gondoljuk, hogy egy az általunk vizualizált algoritmus programozása nem jelentene kihívást annak ellenére sem, hogy ez egy sokkal egyedibben beállítható súlyozási és kiértékelési rendszerrel működik. Az eredmények továbbfejlesztésének következő lépése a gyártói oldal bevonása, aminek révén megbízható információáramlás jöhetne létre a felhasználók és a gyártók között az egyedi felhasználói igények optimális kielégítésére. Ezen a területen abban bízunk, hogy idővel és a környezettudatos gondolkodás beépülésével minden félnek érdekévé és előnyére válik ez a fajta együttműködés, így ez sem jelenthet megoldhatatlan akadályt.

Elégedettek a 3. hellyel?

Tekintve, hogy nagyon színes és szerteágazó kutatások készültek a fenntarthatóság témájában, büszkék vagyunk az elért helyezésünkre és arra, hogy a témánk megállta a helyét egy ilyen erős egyetemi szekcióban. Pozitív visszajelzésként éltük meg a teljes konferenciát a téma aktualitása és a dolgozat eredményeinek szempontjából is. Ebből motivációt nyerhetünk a dolgozat tovább fejlesztéséhez és az adatrengetegből kivezető utunk folytatásához.

Fenntarthatósági témák a GTK-n

A hasonló profilú, A fenntarthatóság térségi és ágazati összefüggései nevű szekcióban hat hallgató mutatta be a munkáját. A zsűrit a Környezet-gazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék munkatársai alkották, a közönség főként a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar oktatóiból és hallgatóiból állt. A témák a gazdasági élet különféle területeinek és szintjeinek fenntarthatósági kérdéseivel foglalkoztak. Izgalmas előadások hangzottak el a vállalati környezetvédelem egyes aspektusairól, így szó esett a csomagolásmentes üzletekről, a vállalati fenntarthatósági jelentések átláthatóságának és elszámoltathatóságának kérdéséről. Technológiai vetületű témák is akadtak, így az elektromos járművek piacának elemzése és a fenntartható energiaellátás.

A fenntarthatóság térközpontú vizsgálatáról szólt az egykori Budapesti Vegyiművek területének hasznosítását vizsgáló kutatás és az egyes ázsiai metropoliszok gyakorlatainak bemutatása. "Az előadások mindvégig színvonalasok voltak, kiválóan tükrözték a szerzők szakmai tudását, és a tudományos tevékenység iránti elhivatottságukat. Az előadásokat élénk szakmai vita követte, amibe olykor a hallgatók is bekapcsolódtak" - írta kérdésünkre Buzási Attila, a Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék vezetője.

A díjazottak:

I. helyezett
Vajda Péter István: A CSR jelentések átláthatóságának és elszámoltathatóságának elemzése

I. helyezett
Vincze Dorottya: A csomagolásmentes üzletek hosszú távú működésének vizsgálata a budapesti agglomerációban

III. helyezett
Tamás Mónika Réka: A fenntartható energiagazdálkodás integrációja az EU-ban - Milyen mértékben magyarázza a gazdasági helyzet az integráció sikerességét?

Dicséret
Berecz Ádám Raffael: Ahol a jövő már jelen, Zöld Városok: Fenntarthatóság és élhetőség Ázsia metropoliszaiban

Dandelion Kft. Különdíja
Szenczi Kitti: Az elektromos járművek piacának elemzése, Kelet-Közép-Európa országai helyzetének összehasonlítása
Bencze Melinda: Területhasználati tendencia változás vizsgálata az egykori Budapesti Vegyiművek területén

 

Fenntarthatósági témák az Építőmérnöki Karon

Az ÉMK Fenntartható építés szekciójában szereplő dolgozatok a tartószerkezeti elemek újrahasznosíthatóságát járták körül, valamint az épületek energiafogyasztásának csökkentési lehetőségeit az ipari és panelépületekben. A Víziközmű- és környezetmérnöki szekcióban a természetes vizek szennyezettségével, szennyvízkezeléssel és vízgazdálkodással, ártéri rehabilitációval kapcsolatos dolgozatok szerepeltek, a Vízmérnöki szekcióban pedig tavaink és folyóink áramlási viszonyaival, hidrológiai vizsgálatával, valamint a csapadékmennyiség várható változásával foglalkoztak a dolgozatok. A kar két dolgozattal képviseltette magát az összegyetemi Műszaki Fenntarthatósági szekcióban  – számolt be Szalay Zsuzsa, az Építőanyagok és Magasépítés Tanszék tanszékvezető-helyettese, kari TDK-felelős.

A díjazottak:

Fenntartható építés szekció

I. helyezett és a KÉSZ Csoport különdíja
Fonyódi Sára: Panelépületek felújításának hatása az energiafogyasztásra és a nyári túlmelegedésre

II. helyezett és a Market Építő Zrt. különdíja
Naburuk Victoria Cherotich: Optimisation of reusable structural elements from material banks for sustainable building construction

III. helyezett és Strabag Work On Progress különdíj
Molnár Gábor János: Ultranagy teljesítőképességű szálerősítésű beton (UHPFRC) tervezése és laboratóriumi vizsgálatai

Market Építő Zrt. különdíja
Gombkötő Kata: Ipari épületek szendvicspaneles burkolatainak épületfizikai elemzése

Víziközmű- és környezetmérnöki szekció

I. helyezett és az Országos Vízügyi Főigazgatóság különdíja
Lajkó Tímea: Kisvízgyűjtők veszélyesanyag-terhelésének becslése kompozit mintavételek alapján

II. helyezett
Gál Péter Levente: A vízmegtartás hidrológiai hatásainak modellvizsgálata egy síkvidéki területen

III. helyezett
Hegedűs Bence: Szennyvíz- és termálvíz-bevezetésekből származó szennyezés hatása az öntözővizek minőségére
Horváth Enikő: Felszíni vizek in situ elemzéséhez használt terepi mérőműszerek vizsgálata

Vízmérnöki szekció

I. helyezett és Rektori különdíj
Nyiri Emese: A magyarországi Közép-Tisza szabályozásának morfodinamikai vizsgálata

II. helyezett és Dékáni különdíj
Gazda Fanni: A budai Várbarlang vízmérnöki vizsgálata

II. helyezett és Dékáni különdíj és az Országos Vízügyi Főigazgatóság különdíja
Reska Zsombor János: A Hévízi-tó áramlási viszonyainak numerikus modellvizsgálata különböző időléptékek mentén

III. helyezett és Víziterv Environ-különdíj
Füssi-Nagy Regő: Magyarország konvektívcsapadék-mennyiségeinek vizsgálata klímamodell és megfigyelések eredményeinek összevetésével
Szirovatka Lilla Eszter: Dunai hőcsóva térbeli és időbeli viselkedésének elemzése terepi mérésekkel

III. helyezett és az MMK Vízépítési és Vízgazdálkodási Tagozat különdíja
Schrott Márton: Komplex energiatörő műtárgy 3D hidrodinamikai modellezése

Fenntarthatósági témák a Gépészmérnöki Karon

A GPK Fenntartható energetika szekciójának dolgozatai főként az erőművi technológiák fenntarthatósági, a megújuló energiaforrások, zöld hidrogéntermelés, energiatárolók - több esetben gépi tanulási algoritmusokkal alátámasztott - elemzésére és ezen technológiák energiapiaci kapcsolataira fókuszáltak. Az Anyagtudomány és technológia, valamint Polimertechnika szekcióban szereplő dolgozatok a fenntartható alapanyagok és az újrahasznosítás témáját tárgyalták – számolt be Gere Dániel, a kar fenntarthatósági felelőse.

A díjazottak:

Fenntartható energetika szekció

I. helyezett
Kresz Adél: Kiegészített nagyvállalati energetikai audit a szállodaiparban: energiahatékonyság növelése és a szénlábnyom csökkentése

I. helyezett
Molnár Anna Judit: Erőművi hűtési rendszerek hatásvizsgálata

I. helyezett
Rátki Gergely: Energiahatékonysági versenyautó hajtáslánc-szimulációja

II. helyezett
Papik Ákos: Akkumulátoros energiatároló termelésoptimalizálása gépitanulás-alapú másnapi piaci előrejelzések segítségével

III. helyezett
Kardos Martin: A fenntartható, megújuló alapú energiamix melletti ellátásbiztonság és rendszerstabilitás biztosítása hazai erőművi lehetőségeinek gazdasági vizsgálata

III. helyezett
Soós Viktória: Az ECMWF paramétereinek elemzése a globálsugárzás előrejelzések utófeldolgozásához gépi tanulás segítségével

KJ