Hírfolyam
Hanula Barna elnyerte a Magyar Mérnöki Kamara Botka Imre-díját
2024. 12. 05.A BME-n végzett, nemzetközi hírű autóipari szakember ma is részt vesz a Gépjárműtechnológia Tanszék munkájában.
A Magyar Mérnöki Kamara Gépészeti Tagozata által alapított Botka Imre-díjat 2024-ben dr. habil. Hanula Barna okleveles gépészmérnök, a motorfejlesztés nemzetközileg elismert szakértője kapta. Az ünnepélyes díjátadó december 5-én volt a Műgyetem K épületében.
Hanula Barna pályája szorosan kötődik a BME-hez. 1983-ban itt szerzett diplomát a Közlekedésmérnöki Karon, majd a mai Gépjármű-technológia Tanszék elődjénél dolgozott tanszéki mérnökként és tanársegédként. Az itt eltöltött évek alatt számos későbbi ipari vezetőt oktatott, köztük Palkovics László egykori innovációs és technológiai minisztert, valamint Les Zoltánt, az Audi Hungaria igazgatósági tagját.
Nemcsak oktatóként, hanem a motorsport egyik legsikeresebb hazai motorfejlesztőjeként is maradandót alkotott ebben az időszakban. Eredményei hamar nemzetközi figyelmet kaptak, 1989-ben Németországba költözött, ahol a Dr. Schrick GmbH, majd az AVL-Schrick GmbH vezető pozícióiban tevékenykedett.
Az autóiparban a nevéhez fűződik egyebek mellett a Ford 4.0 V6 motorjának fejlesztése, amelynek a gyártása elérte az évi 700 ezer ezres darabszámot és a Ford Rocam motorcsalád, amely Brazíliában és Európában milliós nagyságrendben került piacra.
Hozzájárult a Bugatti Veyron ikonikus, 16 hengeres, 1000 lóerős motorjának fejlesztéséhez is,
továbbá kulcsszerepet játszott a Bundeswehr számára készült ultrakönnyű dízelmotorok, valamint az elektromos és hibrid hajtások fejlesztésében.
Hanula Barna pályafutása során mindig kiemelt figyelmet fordított az oktatásra. Németországi munkái mellett rendszeresen tartott előadásokat a BME-n és más egyetemeken. Oktatási tevékenysége mellett ma részt vesz a Gépjárműtechnológia Tanszék tananyagfejlesztésében is.
Híd az oktatás és az ipar között
Pályafutása az oktatás és az ipar közötti szoros kapcsolat kiváló példája, a Botka Imre-díj pedig nem csupán egy kiemelkedő szakmai életút méltó elismerése, hanem azt is jelzi, hogy a BME mint tudományos műhely meghatározó szerepet játszik a mérnöki kiválóság kibontakozásában.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság