Hírfolyam
Charaf Hassan az EU tíz vezető műszaki egyeteme között látná a BME-t
2024. 12. 03.A rektor a fenntartóváltás indokairól és lehetőségeiről nyilatkozott az Indexnek.
„Kutatóink világszínvonalú eredményeket hoznak, oktatói tevékenységünk sikerét a felvételizők létszámának növekedése és a rangsoreredmények igazolják vissza. Ugyanakkor a versenyképességet támogató működési keretekre is szükségünk van, ezért a stabil és kedvező finanszírozási feltételek mellett igazgatási, adminisztrációs szempontból szükséges elsődlegesen a változás” – így indokolta Charaf Hassan a Műegyetem küszöbön álló fenntartóváltását az Indexnek adott interjújában.
A BME rektora szerint azért kapott támogatást a tárgyalásra egy új, teljesítményalapú finanszírozási, működési modellre való átállásról, mert látható, hogy az államháztartás hosszú távú stratégiai tervezésre és az elengedhetetlenül szükséges fejlesztésekre, valamint béremelésre nem ad lehetőséget.
„Ahhoz, hogy megújuljunk, vállalkozóbarát környezet kell”
– jelentette ki.
A remélt új modell részleteiről azt mondta, nem lenne szó közvagyon átadásáról, hanem az egyetem új fenntartójaként létrejövő gazdasági társaság a már használatában lévő ingatlanok és ingóságok fölött vagyonkezelési joggal rendelkezne a jövőben is. „Ez a vagyonkezelői jog, ami egy szerződésen fog alapulni, jóval kedvezőbb lesz, mint a törvényen alapuló” – tette hozzá. A társaság eladásából befolyó összeget az egyetem fejlesztésére fordítanák, és egy hosszú távú teljesítményösztönző szerződés is születne az állammal oktatásról, kutatásról és egyéb közfeladatok ellátásáráról.
Charaf Hassan úgy véli, „a BME-nek minden potenciálja, dinamikája és szellemi tőkéje megvan ahhoz, hogy szárnyaljon, és a világ legjobb egyetemei közé tartozzon és egyike legyen az Európai Unió tíz vezető műszaki egyetemének”.
A teljes interjú itt olvasható. A rektor a napokban az egyetem vezetői fórumán is beszélt a modelllváltásról.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság