Hírfolyam
A BME díjazottjait köszöntötték az egyetem vezetői
2024. 12. 03.Akikre büszkék vagyunk 2024 – díjak, plakettek, koszorúk és nyertes pályázatok.
Az egyetem dísztermében köszöntötték a BME vezetői azokat a kutatókat, akik az elmúlt egy év során rangos díjat kaptak vagy pályázaton nyertek. A Magyar Tudomány Ünnepe programsorozat keretében rendezett Akikre büszkék vagyunk – tudományos kiválóságaink 2024 díjátadón megjelent díjazottak oklevelet vehettek át Charaf Hassan rektortól, Zaránd Gergely tudományos rektorhelyettestől, illetve Nyulászi Lászlótól, az Egyetemi Habilitációs Bizottság és Doktori Tanács elnökétől.
Charaf Hassan rövid köszöntő beszédében kiemelte, hogy a díjazottak jelentős része még a kutatási pályája elején jár, ebből is látszik tehát, hogy az egyetemen jó az utánpótlás. A rektor beszéde után került sor a Magyar Nemzeti Bankkal kötött stratégiai együttműködés támogatásával megvalósuló Conlegner Károly Oktatói Díj átadására. Szombati Anikó, az MNB digitalizációért és a fintech-szektor fejlesztéséért felelős ügyvezető igazgatója azt mondta: a jegybank reméli, hogy a technológia legnevesebb kutatóinak a figyelmét a pénzügyek felé tudja fordítani ezzel az elismeréssel.
A Conlegner Károly Oktatói Díjat Kocsis Imre kapta, aki kifejlesztette az első interdiszciplináris blokklánc tantárgyat Magyarországon és „példaértékű tehetséggondozó munkája során a mérnökhallgatókat aktívan vonja be a digitális jegybank pénz és a közgazdászokkal való közös pénzügyi kultúra fejlesztésébe”.
Conlegner-díjat kapott a fenntarthatóság területén Kovács József Gábor, aki kiváló oktatói és tehetséggondozó munkájával nemcsak a polimerek költség- és energiahatékony fejlesztésében ért el kiváló eredményeket, hanem a hallgatók környezettudatosságát is szisztematikusan fejleszti.
A digitalizáció területén Conlegner-különdíjat kapott Molontay Roland, aki matematikusként évek óta sikeres oktatói munkát végez az adattudomány területén, hallgatói több versenyt nyertek a digitális transzformáció, a gazdasági versenyképesség növelése és az innovációs hatékonyság területén.
Conlegner-különdíjat kapott a fenntarthatóság területén Szandi-Varga Péter, aki a műszaki szakoktatói, mérnöktanár és pedagógus képzés területén végez kiváló oktatói és tehetséggondozó munkát.
Széchenyi-díj
A magyar állam által 1990 óta a tudományos élet kiemelkedő képviselőinek elismerésére adományozott Széchenyi-díjat kapott Józsa János, az Építőmérnöki Kar vízépítő mérnöke, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, rector emeritus, egyetemi tanár a víztudomány területén elért, nemzetközileg is jelentős kutatási eredményei, valamint kiemelkedő oktatás- és tudományszervezői munkája, illetve a kutatói utánpótlás nevelésében folytatott iskolateremtő tevékenysége elismeréseként.
Eötvös József-koszorú
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége kiemelkedő tudományos életműve elismeréseként Eötvös József-koszorúval tüntette ki
Tóth Gábort, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Szervetlen és Analitikai Kémia Tanszékének nyugalmazott professzorát, a kémiai tudomány doktorát, okleveles vegyészt, a biológiailag aktív vegyületek spektroszkópiai módszerekkel való kémiai szerkezetfelderítésének és a gazda-vendég kölcsönhatásoknak és reakciómechanizmusoknak a vizsgálatáért, nemzetközileg is kiemelkedő eredményeiért, iskolateremtő tevékenységéért;
és Meggyesi Tamást, a műszaki tudomány doktorát, az Építészmérnöki Kar Urbanisztikai Tanszék professor emeritusát, a településtervezés és urbanisztika szakterületének kutatójaként oktatói pályája elismeréseként, az egyetemes városépítészet kritikai történetének megírásáért, valamint a várostervezés, a településfejlesztés és a települési értékvédelem hazai és nemzetközi képviseletéért, a Városépítészeti alaktan című meghatározó könyv megírásáért.
Ybl Miklós Díj
Az építési és közlekedési miniszter által a kimagasló egyéni építészeti alkotói, oktatói tevékenység elismeréséül, életműdíjként adományozható Ybl Miklós Díjat még 2023 decemberében vette át Krähling János egyetemi tanár, az Építészmérnöki Kar Építészettörténeti és Műemléki Tanszékének vezetője a műemlékvédelem és az építészettörténet terén végzett kiemelkedő munkájáért.
BME Publikációs Díj
A BME Tudományos Tanácsának a 45 év alatti kutatók kiemelkedő publikációs teljesítményének elismerésére szolgáló BME Publikációs Díját kapta:
Kollár Dénes adjunktus (Építőmérnöki Kar, Hidak és Szerkezetek Tanszék);
Mayer Martin János adjunktus (Gépészmérnöki Kar, Energetikai Gépek és Rendszerek Tanszék);
Várkonyi Péter László egyetemi tanár (Építészmérnöki Kar, Szilárdságtani és Tartószerkezeti Tanszék);
Nagy Péter tudományos főmunkatárs (Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék);
Bonyár Attila egyetemi docens (Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Elektronikai Technológia Tanszék);
Tettamanti Tamás egyetemi docens (Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar, Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék);
Vrana Péter egyetemi docens (Természettudományi Kar, Algebra és Geometria Tanszék);
Szalmáné Csete Mária habilitált egyetemi docens (Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar, Környezetgazdaságtan és Fenntartható Fejlődés Tanszék).
Akadémiai Díj
A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége által a kiemelkedő kutatási eredmények, valamint szakkönyvek, publikációk elismeréseként adható, 1960-ban alapított Akadémiai Díjat idén a BME-ről Szilágyi József egyetemi tanár (Építőmérnöki Kar, Vízépítési és Vízgazdálkodási Tanszék);
valamint Matolcsi Máté egyetemi tanár (Természettudományi Kar, Analízis és Operációkutatás Tanszék) kapta.
MTA Lendület program
Idén is sikerrel pályáztak a BME kutatói az MTA Lendület programján. Az új kutatócsoport-vezetők: Dombóvári Zoltán egyetemi docens (Gépészmérnöki Kar, Műszaki Mechanikai Tanszék) „Impulzusalapú elmélet megmunkálási folyamatok adatorientált nemlineáris leírásához” című;
és Pach Péter Pál tudományos főmunkatárs (Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Számítástudományi és Információelméleti Tanszék) „Aritmetikai kombinatorika” című kutatási tervével.
MTA Fizikai Díj
A Magyar Tudományos Akadémia idei közgyűlésén Fizikai Díjat kapott Asbóth János Károly, a Természettudományi Kar Fizikai Intézet Elméleti Fizika Tanszékének docense, a Wigner Fizikai Kutatóközpont tudományos főmunkatársa, a Kvantuminformatika Nemzeti Laboratórium kutatója.
MTA Akadémiai Ifjúsági Díj
Az akadémiai tudományos kutatóhelyen dolgozó 35 év alatti kutatók szakmai munkájának ösztönzésére és a kiemelkedő tudományos eredmények elismerésére szolgáló Akadémiai Ifjúsági Díjat Gere Dániel adjunktus (Gépészmérnöki Kar, Polimertechnika Tanszék);
és Horváth Miklós egyetemi docens (Gépészmérnöki Kar, Épületgépészeti és Gépészeti Eljárástechnika Tanszék) nyerte el.
Junior Prima Díj, Magyar Tudomány kategória
A jövőt formáló tehetségeknek ösztönzést adó Junior Prima Díjat a fiatal tudósok közül azok kaphatják meg, akik kimagasló tudományos munkájukkal, nemzetközi eredményeikkel, oktatási- és közösségépítő tevékenységükkel jelentősen hozzájárulnak a magyar tudomány fejlődéséhez, egyben a magyar társadalom boldogulásához. A 2023-as BME-s díjazottak: Szlancsik Attila adjunktus (Gépészmérnöki Kar, Anyagtudomány és Technológia Tanszék) és Mester Dávid tudományos munkatárs (Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék).
Bolyai-plakett
Az MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjra a 45 évnél fiatalabb, PhD fokozattal rendelkező kutatók pályázhatnak bármely tudományágban, a legkiválóbb ösztöndíjasok pedig Bolyai-plakettben részesülnek. A BME-s jutalmazottak: Hegedűs Ferenc egyetemi docens (Gépészmérnöki Kar, Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék);
és Weiner Mihály egyetemi docens (Természettudományi Kar, Analízis és Operációkutatás Tanszék).
Jedlik Ányos díj
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala centenáriuma alkalmából kiadott díj, amely a kimagaslóan sikeres feltalálói tevékenység, iparjogvédelmi munkásság elismeréseként adományozható. A Jedlik Ányos Díjat idén Balázs L. György egyetemi tanár (Építőmérnöki Kar, Építőanyagok és Magasépítés Tanszék) kapta feszített vasbeton szerkezetek vizsgálatáért.
Molnár Péter Emlékdíj
A Molnár Péter Emlékdíjjal „az építészet kiváló alkotóinak, az építészeti kultúra széles körű terjesztőinek tevékenységét” ismerik el. A díjat idén Fábián Gábor DLA, az Építészmérnöki Kar Exploratív Építészeti Tanszékének egyetemi adjunktusa nyerte el.
HUN-REN Bárány Róbert Díj
A HUN-REN Központ Irányító Testülete által alapított Bárány Róbert Díj a tudományos élet területén dolgozó fiatal kutatók eredményeinek erkölcsi elismerését és anyagi támogatását szolgálja. A díjat Mester Dávid kapta.
MTA Polányi Mihály Fiatal Kutatói Díj
A fizikai kémia területén az előző 5–10 éves időszakban elért nemzetközi jelentőségű magyar tudományos eredmény elismerésére szolgáló díj idei nyertese ugyancsak Mester Dávid.
Szépírók Társasága Szépíró Díj (értekező próza)
A Szépíró-díj a magyar irodalmi élet egyik legrangosabb elismerése, melyet a szervezet tagjaiból alakult szakmai zsűri ítél oda az előző év legkiemelkedőbb próza- vers- és esszékötetéért. A kitüntetést kapta: Gács Anna, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar Szociológia és Kommunikáció Tanszékének egyetemi docense.
Frontiers of Science Awards
A Frontiers of Science Awards a matematika, a számítástudomány és a fizika egyes szakterületein az elmúlt 10 évben elért legkiemelkedőbb eredmények kitüntetése, amelyet Pach Péter Pál nyert el.
Wigner Jenő Díj
A Magyar Tudományos Akadémia és az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. által alapított Wigner Jenő Díj kuratóriuma 2024-ben Czifrus Szabolcsnak, a Természettudományi Kar Nukleáris Technikai Intézete igazgatójának ítélte a kitüntetést, aki "a BME Oktatóreaktorának magas színvonalú, biztonságos üzemeltetésének biztosításával, a nukleáris oktatási programok folyamatos fejlesztésével kiemelkedő mértékben járult hozzá nukleáris szakemberek hazai képzéséhez".
BME Kutatói Pályázat
A BME Kutatói Pályázat célja elismerni a kiemelkedő, egyúttal közérthetően prezentált műegyetemi kutatási eredményeket. A díjazottak:
1. hely: Fehér Anna Éva (GPK) és Michel Sébastien (ÉPK)
2. hely: Dargó Gyula (VBK) és Kriswardhana Willy (KJK)
3. hely: Bártfai András (GPK), Iklódi Zsolt (GPK), Kovács Petra (TTK) és Záhonyi Petra (VBK)
Az ünnepség végén két rövid tudományos előadás következett. Fábián Gábor Elegendő életterek címmel mutatott be különleges tervezési feladatokat, Bonyár Attila pedig a plazmonikus elvű bioérzékelők kutatás-fejlesztéséről beszélt.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság