Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Egy 75 éves műhely, amelynek a BME megújulásában is nagy szerepe lehet

2024. 11. 27.
GTK Jubileumi ünnepsége - közönség

Jubileumát ünnepelte a GTK Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszéke.

„A Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszék missziója, hogy aktív szerepet vállaljon a BME megújulásában” – mondta Charaf Hassan, a Műegyetem rektora a tanszék megalakulása 75. évfordulóján rendezett ünnepségen. Egy mérnöki egyetem eleve nem működhet business school nélkül, a BME pedig a közelgő modellváltással összhangban szeretne a mostaninál is vállalkozóbarátabbá válni, ebben nagy szerepe lehet a tanszéknek – tette hozzá a rektor.

Rektor úr előadása

Koltai Tamás, a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (GTK) dékánja köszöntőjében azt mondta, színvonalas mérnöki munkát nem lehet gazdasági és humánismeretek nélkül végezni – nem véletlen, hogy már a BME jogelőd intézményében, az 1782-ben alapított Institutum Geometrico-Hydrotechnicumban is tanítottak gazdasági ismereteket. Felidézte, hogy 1934-ben bekerült az egyetem nevébe a gazdaságtudomány és megalakult a Közgazdaságtudományi Kar. A II. Világháború után kialakult új politika berendezkedés a szakegyetemeket preferálta ezért 1948-ban elkerült a BME-ről a gazdaságtudomány. Ennek hiányát pótolta az MVT jogelőd intézménye az Ipari Tervgazdasági Tanszék.  Az 1998-ban újra teret kapott az egyetemen egy gazdaságtudományi profilú kar, majd ezt követően az egyetem nevében újra megjelent a gazdaságtudomány. Ekkor alakult ki a Kar mai struktúrája, 9 tanszékkel, központokkal, és a GTK hallgatói létszámát tekintve az egyetem egyik legnagyobb karává vált.

Koltai Tamás három okot említett, amiért az elmúlt több mint 40 évben soha nem hagyta el a Menedzsment és Vállalkozásgazdaságtan Tanszéket: a BME brand rangot jelent itthon és külföldön egyaránt, a gyakorlat közelsége mindig segítette a színvonalas kutatást,  a tanszéken az elmúlt években dolgozó kiemelkedő személyiségek – így többek között az alapító Harsányi István vagy Szendrovits Zoltán, Kindler József és Ladó László – garantálták a magas színvonalat, a kiemelkedő szakmai műhelyek működését.

Koltai Tamás

Danyi Pál, a tanszék docense Kis magyar gazdaságtörténet 11 képben, 1949-2024 címmel tartott előadást. A visszatekintés során kitért az ötvenes években induló államosításokra, az erőltetett iparosításra, a túltermeléstől való félelem miatt kialakuló hiánygazdaságra, majd az 1968-as új gazdasági mechanizmus – tervutasításból tervgazdálkodás, magánvállalkozások engedélyezése – nyomán megélénkülő növekedésre és az 1973-as visszarendeződésre. „Így is mi lettünk a legvidámabb barakk, de jött az olajválság, megindult az eladósodás, 1982-ben az IMF és a Világbank hitelei mentették meg az országot” – jegyezte meg.

A hazai műszaki tudomány és a magyar gazdaság szempontjából egyaránt drámai esemény volt a kutatás-fejlesztéssel is foglalkozó Mikroelektronikai Vállalat gyártócsarnokának leégése 1986-ban, a piacgazdasági átmenet és a privatizáció viszont ettől függetlenül lezajlott a rendszerváltás idején, és 1996-tól a magyar gazdaság legsikeresebb 10 éve következett. 2015-től lett újra stabil növekedés, a magasnyomású gazdaságpolitika 2019-ig jól működött a kedvező nemzetközi környezetben. „A BME fontos feladata összehozni a mérnököket és a menedzsereket, hogy együtt hozzunk létre sikeres vállalatokat kivezetve az országot a közepes fejlettségi csapdából” – mondta Danyi Pál.

Danyi Pál

A tanszék vezetője, Nemeslaki András nemzetközi ügyekért felelős rektorhelyettes bemutatta az MTA Gazdálkodástudományi Bizottsága által a 75. évfordulóra az MVT-nek mint jubiláló szakmai műhelynek adományozott oklevelet, amelyhez a bizottság szintén jelen lévő elnöke, Demeter Krisztina, Budapesti Corvinus Egyetem professzora is gratulált. Nemeslaki András megemlítette, hogy a bizottság négy volt kollégát is beválasztott a 2022-ben alapított Örök Emlékezet Csarnokába: az említett Kindler József és Ladó László mellett Máriás Antalt és Susánszky Jánost.

Nemeslaki András
Demeter Krisztina

A tanszék jelenéről szólva elmondta, hogy az MVT a kar oktatási-kutatási terhelésének nagyjából a harmadát adja. Az oktatók 4 szakcsoportban – menedzsment, termelésmenedzsment, minőségmenedzsment, marketingmenedzsment – dolgoznak, a stratégiai fókuszterületek pedig az innovációmenedzsment és vállalkozásfejlesztés, a termelési és szolgáltatási folyamatok menedzsmentje, valamint a marketing.

közönség

Az ünnepségen több vendég is méltatta a tanszék tevékenységét, így Kovács Zoltán, a Pannon Egyetem Ellátási Lánc Menedzsment Intézeti Tanszékének egyetemi tanára és Mészáros Tamás, a Corvinus Egyetem volt rektora.

Kovács Zoltán
Mészáros Tamás

gp