Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Különdíjjal ismerték el a BME építészeinek dokumentumfilmjét

2024. 11. 12.
Gergely Béla Zsolt és Kádár Bálint

A Duna szeme című film magyar, szlovák, szerb, bolgár és román helyszíneken villantja fel a folyó menti periférikus települések hagyományait.

A Néprajzi Múzeum Nemzetközi Népismereti Filmszemléjének különdíját kapta a BME Urbanisztika Tanszékének részvételével működő DANUrB+ projekt keretében készített dokumentumfilm, A Duna szeme (Eyes of the Danube).

A díjat Kádár Bálint, az Építészmérnöki Kar tudományos dékánhelyettese, a DANUrB+ témavezetője, illetve Gergely Béla Zsolt, a DANUrB+ projektmenedzsere vette át a Néprajzi Múzeum mozitermében.

Oklevelek

A Nemzetközi Népismereti Filmszemlét a Dr. Kós Károly Néprajztudós Alapítvány indította el 2014-ben ifj. Kós Károly születési helyén, a kalotaszegi Sztánán. A Néprajzi Múzeum, a helyszínt megtartva, 2023-ban átvette a szemle szervezését és a pályázat lebonyolítását az alapítványtól.

A DANUrB+ projekt célja a Duna menti perifériák és határ menti területek zsugorodó településein található alulhasznosított kulturális örökségi elemek és erőforrások újrafelfedezése, így teremtve lehetőségeket e városok és régiók vonzerejének fokozására. A közös gondolkodás és kulturális együttműködés, illetve a sajátos helyi projektek kidolgozása alkalmas lehet a kulturális hagyományok újraélesztésére.

Vetítés

A projekt keretében készített dokumentumfilm 12 Duna menti helyszínről és az ott élő emberekről szóló történetet mutat be. A román, bolgár, bulgáriai vlach (oláh), szerb, horvát, magyar, felvidéki magyar és szlovák nemzetiségű megszólalók saját közösségüket képviselő karakterek, az átalakuló dunai vidékek hiteles arcai. Saját szülőföldjükről mesélnek: tradicionális szokásokról, modern városi trendekről, legendákról, régi mesterségekről és kortárs művészeti alkotásokról.

Rendezők: Ružica Anja Tadic, Aleksandar Reljić. Operatőrök: Goran Velemir, Rastko Zekić.

A magyar feliratos változat:

Remote video URL