Hírfolyam
Tíz pedagógus kapta meg az idén a Pécsi Eszter Tanári Díjat
2024. 11. 08.A BME-n végzett első magyar mérnöknőről elnevezett díjat 16. alkalommal ítélték oda.
A Műegyetem mellett működő, a tehetséggondozást és az innovációt felkaroló Pro Progressio Alapítvány átadta az idei Pécsi Eszter Tanári Díjakat. Tíz középiskolai tanár vette át az első idehaza diplomázó magyar mérnöknőről elnevezett, elismerést, amely az alapítvány 2009-ben alapított tanári díjának jogutódja.
A pályázat útján elnyerhető, 2009 óta adományozott díjjal természettudományokat és informatikát tanító pedagógusokat jutalmaznak, összege egy-egy millió forint. Az alapítványnak ugyancsak célja, hogy a névadó példájával ösztönözze a középiskolás lányokat a mérnöki pálya választására.
Pécsi (eredetileg Pollák) Eszter 1920-ban végzett a Műegyetemen, később közös mérnökirodát alapított építész férjével, Fischer Józseffel és 1957-ig Magyarországon dolgozott statikusként. Egyebek mellett ő készítette el a Margit-szigeti Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda és a Kútvölgyi úti kórház szerkezeti terveit, a második világháború után pedig részt vett a főváros újjáépítésében.
Férje 1956-ban miniszter volt a harmadik Nagy Imre-kormányban, így a forradalom leverése után Pécsi Eszter először Ausztriába, majd az Egyesült Államokba távozott, ahol többek között toronyházak szerkezetének tervezésével foglalkozott és 1965-ben elnyerte az év statikusa címet – derült ki Sebestyén Ágnes, a Magyar Építészeti Múzeum művészettörténésze előadásából. Pécsi Eszter 1975-ben halt meg New Yorkban, a Műegyetemen 2020 óta terem viseli a nevét.
Az átadón Sipos Imre, az Oktatási Hivatal elnökhelyettese ismertette a pályázatok elbírálásának szempontjait, Pakucs János, a Pro Progressio Alapítvány elnöke, a Magyar Innovációs Szövetség tiszteletbeli elnöke, Charaf Hassan, a BME rektora és Bódis László, innovációért felelős helyettes államtitkár pedig köszöntötte a díjazottakat. Charaf Hassan beszédében méltatta a középiskolai tanárok szerepét a diákok motiválásában, ami különösen fontos egy olyan egyetem számára, amely – mint fogalmazott – továbbra sem adja ingyen a diplomát, hanem megköveteli a teljesítményt.
Charaf Hassan
Az eseményen jelen volt Fischer Zsuzsa, Pécsi Eszter unokája. „Amikor a nagymamám elment Amerikába, csak hároméves voltam, de abból az időből is vannak róla emlékeim. Ahogy játszott velem, mesélt nekem és főzött a Szent István parki lakásban, ahol ma emléktáblája van. 1972-ben volt szerencsém kimenni hozzájuk, amikor már ugyan beteg volt, mert korábban agyvérzést kapott, de sokat mesélt a szakmájáról. Nagyon büszke vagyok rá” – mondta a bme.hu-nak.
Fischer Zsuzsa
Fischer Zsuzsa később maga is a BME-n végzett statikusként. „A páromat is itt ismertem meg, negyedéves korunkban házasodtunk össze. A mi családunkban egyébként jóformán mindenki a szakmában dolgozik, édesanyám, Pázmándi Margit kétszeres Ybl-díjas, a nagybátyám Amerikában építész, és az unokák között is vannak többen” – tette hozzá.
A díjazottak:
Farkas Ilona, a szeghalmi Péter András Gimnázium és Kollégium biológiatanára
Hegedűcs Csaba, a Balassagyarmati Balassi Bálint Gimnáziummatematika és fizika szakos tanára
Dr. Hömöstrei Mihály, a Budapesti Német Iskola fizika szakos mestertanára
Dr. Konczné dr. Jámbrik Katalin, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium biológiatanára
Molnár-Sáska Ildikó, a budapesti Szent István Gimnázium matematikatanára
Sápi Anikó, a Kecskeméti Református Gimnázium és Kollégium biológia-kémia szakos tanára
Dr. Schramek Anikó, a Budapesti Fazekas Mihály Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium fizikatanára
Szabó Beatrix, a Szegedi Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Kollégium informatikatanára
Szivós Ádám, a Szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium biológia-kémia szakos tanára
Tóth Kristóf, a győri Czuczor Gergely Bencés Gimnázium matematika-fizika szakos tanára
A díjat az idén a 77 Elektronika Kft., a Morgan Stanley és a B.Braun támogatta. A díjról és a díjazottakról bővebben itt lehet olvasni.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság