Hírfolyam
Remélhetjük, hogy lesz emberközpontú mesterséges intelligencia
2024. 11. 05.Lezárult a projekt, amelynek keretében két éve elindult a BME kiegészítő mesterképzése, és hamarosan jön a folytatás.
Sikeresen véget ért a 2021-ben indult HCAIM (Human-Centred AI Master’s) projekt, melynek célja egy speciális mesterségesintelligencia-mesterképzés felépítése volt. Öt európai uniós ország egyetemei, kiválósági központjai és vállalkozásai konzorciumba tömörülve angol nyelvű tananyagot dolgoztak ki mesterképzéses hallgatók számára az emberközpontú mesterséges intelligencia témakörében.
A 60 kredites program kiegészítő mesterképzésként indult el a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán 2022-ben, a szükséges előképzettség miatt elsősorban – de nem kizárólag – mérnökinformatikus hallgatók számára. A képzésben a Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar etikai és jogi tantárgyakkal vesz részt.
A mesterséges intelligencia (MI) emberközpontú megközelítése arra törekszik, hogy
az alapvető emberi jogok tiszteletben tartása révén a humán értékek központi szerepet kapjanak az MI-rendszerek fejlesztése, telepítése, használata és felügyelete során.
A HCAIM-képzés arra készíti fel a hallgatókat, hogy ilyen MI-innovációkat hozzanak létre, illetve alkalmazzanak, miközben kihasználják a technológiában rejlő lehetőségeket.
A projektben a tananyag kidolgozása volt a fő feladat, de számos egyéb kísérőrendezvény is kapcsolódott hozzá, így webináriumok, konferenciák, versenyek. Kiemelendő közülük az AI Ethicon és az Erasmus által támogatott hibrid intenzív program (Blendid Intensive Program, BIP). Mindkettőt kétszer rendezték meg eddig, összesen 20-20 BME-s versenyzővel.
A műegyetemi hallgatók közül eddig mintegy 90-en kapcsolódtak be a képzésbe, közülük 2022-ben hárman szerezték meg a képesítést, 2023-ban nyolcan, 2024 tavaszi félévében pedig öten. A lemorzsolódók aránya 50 százalék körüli, aminek az a magyarázata, hogy többletkrediteket kell szerezni, és ez gyakran nem fér bele a két évig tartó mesterképzésbe. Az idén és jövőre várhatóan még 30-an végeznek.
Hamarosan indul a HCAIM projekt folytatása, a PANORAIMA, amelynek fő célja a képzés kiterjesztése a nem informatikus alapdiplomával rendelkezőkre, valamint a felnőttképzés keretében magukat továbbképezni akaró diplomásokra.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság