Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A BME-n tartották az első KDP-konferenciát

2024. 10. 28.
KDP

A kutatási projektek gyakorlati alkalmazhatóságáról is tanácskoztak volt és jelenlegi doktoranduszok.

A Műegyetemen rendezte meg a Doktoranduszok Országos Szövetsége (DOSZ) a Kooperatív Doktori Program (KDP) első konferenciáját, ahol ösztöndíjas doktoranduszok, egyetemi partnerek, vállalatok, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM), valamint a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal képviselői osztották meg a tapasztalataikat.

A konferenciát Levendovszky János, a BME kutatási és innovációs rektorhelyettese nyitotta meg. Ismertette az egyetem KDP-vel kapcsolatos eddig elért eredményeit, hangsúlyozva az ipar és az akadémiai szektor közötti szoros együttműködés jelentőségét. Molnár Dániel, a DOSZ elnöke köszöntő beszédében jelezte, hogy a rendezvény célja a kutatási projektek gyakorlati hasznosíthatóságának bemutatása és a különböző érintettek közötti párbeszéd elősegítése.

Levendovszky János

A plenáris előadások a magyar innovációs ökoszisztéma jelenlegi kihívásairól és lehetőségeiről szóltak. Bódis László, a KIM innovációért felelős helyettes államtitkára azt mondta, hogy a KDP a Neumann János Programban meghatározott célokkal összhangban összekapcsolja a kutatókat, az egyetemeket, a piacot és a vállalkozásokat. Bőthe Csaba, a Magyar Innovációs Szövetség ügyvezető igazgatója Az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia és a KDP szinergiája címmel tartott előadást. Mindketten hangsúlyozták, hogy a kutatási projektek gyakorlati alkalmazhatósága és az ipari szereplők bevonása kulcsfontosságú a fenntartható fejlődés szempontjából.

Bódis László

A továbbiakban hét KDP-ösztöndíjas mutatta be a kutatási projektjét (ezek az előadások itt elérhetők). A BME színeiben két volt KDP-ösztöndíjas adott elő az ösztöndíj által biztosított lehetőségekről és arról, hogy hogyan tudott ezzel élni, kitérve a kutatása szakmai jelentőségére is.

KDP

Nagy Marcell 2019 és 2023 között volt a Matematika- és Számítástudományok Doktori Iskola doktorandusza, jelenleg a BME Matematika Intézetének tudományos munkatársa. Előadásának témája: tanulói életút előrejelzése a köz- és felsőoktatásban mesterséges intelligencia segítségével.

Szabó Tímea, aki a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar Oláh György Doktori Iskolájában szerzett fokozatot, azóta pedig a Servier Kutatóintézet Zrt. gyógyszerkutatója, indolvázas vegyületek szintéziséről tartott előadást.

Ezután a doktoranduszok Three Minute Thesis (3MT) versenye következett, melynek résztvevői három perc alatt mutatták be a kutatásukat. Ez a verseny kiváló lehetőséget nyújtott arra, hogy a doktoranduszok érthető és tömör formában mutassák be kutatásaikat a szakmai zsűri előtt.

A zsűri által a három legjobbnak ítélt három előadás:

1. Meier Orsolya (Debreceni Egyetem)
2. Horváth Zoltánné (Semmelweis Egyetem)
3. Czina Ferenc (Debreceni Egyetem)

A délutáni szekcióban a KDP-ben részt vevő cégek képviselői kerekasztal-beszélgetésre ültek le. Balog Péter Benedek (Bosch Csoport, egyetemi kapcsolatokért felelős vezető), Huff Zsolt (Mol Csoport, senior tanácsadó), Pásztor Zsolt (Premet Kft., ügyvezető igazgató), Rózsa Balázs (BrainVisionCenter Nonprofit Kft., intézetigazgató), Gódor István (Ericsson magyarországi kutatási központ, helyettes vezető) és Kátai Roland (Continental Automotive) a kutatási projektek vállalati alkalmazhatóságáról és a közös együttműködések sikerességéről cserélt tapasztalatot.

A záró beszédet Lengyel László, az NKFIH tudományos és nemzetközi elnökhelyettese tartotta, kiemelve a KDP jelentőségét és a magyar tudományos élet fejlődésében betöltött szerepét. 

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság