Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Megemlékeztek a Műegyetem hőseiről a BME vezetői

2024. 10. 21.
Forradalmi lyukas zászló a K épület főbejárata fölött

Az egyetem volt az 1956-os forradalmi események kiindulópontja.

Az intézmény rektora, kancellárja, rektorhelyettesei, kancellárhelyettese, dékánjai, valamint az Egyetemi Hallgatói Képviselet elnöke is jelen volt a BME forradalmi emlékhelyeinek hétfői koszorúzásán.

Elsőként a Budafoki úti Forradalmi Kapu emléktáblájánál helyeztek el koszorút - ez az a kapu, amelyen át 1956. október 23-án elindultak a diákok a lengyel munkásokkal szolidaritást vállaló néma tüntetésükre.

A Budafoki úti Forradalmi kapunál

A második állomás a Műegyetem könyvtára melletti emlékhely volt. A forradalom 50. évfordulóján elkészült kerti térplasztikák egyike szintén az innen induló felvonulásnak állít emléket, a másik pedig azon oktatók nevét ismerteti, akik diákjaik támogatóiként szerepet vállaltak az egyetem és a hallgatóság védelmét egyik fő célként kitűző Oktatók Forradalmi Bizottságában.

Az oktatók emléktáblája

A megemlékezés a központi épület főbejárata mellett, a Nemzeti Örökség Intézete által felállított kétnyelvű sztélé előtti főhajtással zárult. A BME K épületét hivatalosan is történelmi emlékhellyé avató sztélé arra emlékeztet, hogy 1956-ban az október 22-én itt tartott hallgatói nagygyűlés hatására kaptak szélesebb nyilvánosságot a politikai berendezkedéssel szembeni követelések - mondta az esemény narrátora, Mozsár Eszter, rektori személyi titkár.

A sztélé és a koszorú mécsesekkel

A BME október 22-én 15 órakor tartja az 1956-os forradalom és szabadságharc 68. évfordulójának emlékünnepségét a K épület aulájában. A megemlékezés után a történelmi évfolyamok egykori diákjai a díszteremben találkoznak.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság