Hírfolyam
Nincs annál jobb, mint testközelből látni egy kísérletet
2024. 09. 26.2005-ben Magyarországon elsőként a Műegyetemen rendezték meg a Kutatók Éjszakáját. Idén 200 helyszínen 2500 program közül válogathatnak az érdeklődők. Az európai programsorozat egyik ötletadóját, a BME akkori és mostani oktatóját, Härtlein Károlyt kérdeztük a kezdetekről.
A Műegyetemen idén a nyolc kar 86 programot szervezett. Hogyan indult a rendezvénysorozat 19 évvel ezelőtt?
A Puskás Tivadar Távközlési Technikum igazgatójával, Horváth Lászlóval egy vidéki fizikaversenyről tartottunk hazafelé, amikor szóba hoztam, hogy milyen jó lenne a kutatók életét egy éjszakai rendezvény keretében megmutatni az átlagembernek. Ez a technikum akkor a MATÁV iskolája volt. A cég támogatta a Mindentudás Egyetemét, így felkarolta ezt az ötletet is. 2005-ben Horváth László, a Mindentudás Egyeteme és én voltunk az alapítók, az is segített minket, hogy ez az év a fizika éve is volt. Az első Kutatók Éjszakája ma is megtekinthető az interneten!
Miként vált nemzetközivé a programsorozat?
Volt egy tanítványom, aki a drezdai Fraunhofer Intézetben dolgozott, ők egy éjszakára kinyitották az intézet kapuit a nagyközönség előtt, a két ötlet találkozásából született meg European Researchers' Night kezdeményezés.
Gondolta volna, hogy egy európai sorozatot indítanak el 2005-ben?
Nem gondoltuk, de nagyon jó, hogy a kutatás iránt érdeklődnek azóta van egy ilyen, egyre színesebb és szélesebb körű lehetősége találkozni a tudományokkal. Saját programjaimmal, elsősorban érdekes kísérletekkel, minden évben színesítem a műegyetemi programkínálatot Azóta már sok mindennek van „éjszakája”. A Múzeumok Éjszakájának programjain a kezdetek óta részt veszek, először az Elektrotechnikai Múzeumban, majd 2017-től az Atomenergetikai Múzeum programjaiban.
A virtuális világ térnyerése miatt nem gondolja, hogy csökkenni fog a személyes jelenlétű programok népszerűsége?
Reménykedem, hogy nem így lesz, hiszen egészen más videón nézni egy fizikai kísérletet, mint élőben látni. A fizikai jelenlét, a helyszín atmoszférája rengeteg pluszt ad. Nincs annál jobb, mint amikor testközelből látja az ember a kísérleteket! Ezt bizonyítja az is, hogy az évközben tartott kísérleteim során az F29 tanterem, a Fizika Szentélye minden alkalommal megtelik érdeklődőkkel.
KJ