Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

EELISA: „Hatalmas élmény, rengeteg tapasztalatot és barátot lehet szerezni”

2024. 09. 25.
Kitüntetéses oklevél

Az egyetemi szövetség első magyar diplomamellékletének tulajdonosa mesélt a Németországban eltöltött félévéről.

Mint a bme.hu-n már beszámoltunk róla, a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar szeptemberi diplomaosztóján Szabó Kata Sára lett az első BME-s hallgató, aki átvette az EELISA európai egyetemi szövetség által kiállított diplomamellékletet. A tagegyetemek az együttműködést három szinten ismerik el, ezek közül a második a diplomamelléklet, amely a közös oktatási programokban való részvételről szól. Ez a dokumentum az egységes európai mérnökképzést támogató mobilitási program hivatalos, a multikulturális szakmai kompetenciát elismerő okmánya.

Az immár az egyik legnagyobb magyarországi gyógyszergyártónál dolgozó Szabó Kata Sárát arról kérdeztük, hogy milyen EELISA-programokon vett részt, azokon hogyan érezte magát és milyen tapasztalatokkal gazdagodott.

Az átvétel pillanata

Szabó Kata Sára és Hornyánszky Gábor dékánhelyettes

„Öt hónapot töltöttem az Erlangen-Nürnbergi Friedrich Alexander Egyetemen, egy környezettudatosságra fókuszáló projektben vettem részt. Soknemzetiségű hallgatói csapatunk elsősorban a polimer-újrahasznosítással, tehát műanyagfeldolgozással, illetve a megújuló energiaforrásokkal foglalkozott. Minden angolul zajlott, de időnként németül is helyt kellett állni, ami nagyon jól jött, mert így a kicsit passzív németnyelv-tudásomat is fel tudtam élénkíteni. Gyógyszervegyészmérnökként érdekes volt a tudásomat egy olyan projekttel bővíteni, amely a zöld megoldásokra, a környezettudatosságra fókuszált” – mondta érdeklődésünkre.

Szabó Kata Sára 1999-ben született Budapesten. 2018-tól járt a BME vegyészmérnöki alapképzésére, majd 2022 februárjától a gyógyszervegyész-mérnöki mesterképzésre, idén nyáron diplomázott. Minőségbiztosítóként dolgozik az Egis Gyógyszergyár Zrt.-nél, ahol már gyakornokként is eltöltött másfél évet.

Hozzátette, a szakmai vetület mellett a szabadidős programokra is sok figyelem jutott az ott töltött idő alatt. „A helyi tutorok a városnézéstől a céglátogatásokig sok mindent szerveztek, ellátogattunk Berlinbe, Dachauba és a nürnbergi per helyszínére, voltak továbbá egyetemi sportnapok, kollégiumi estek, filmvetítések és más rendezvények, ahol főleg az erasmusos diákok voltak együtt. Rengeteg hallgatóval meg tudtunk ismerkedni, könnyű volt barátságokat kötni” – idézte fel Szabó Kata Sára.

Diploma és melléklete

Összességében nagyon hasznosnak nevezte az EELISA-programot, mondván, nemcsak szakmai téren ad rengeteget, nemzetközi kapcsolatépítésre is nagyszerű. „Én azóta is jóban vagyok azokkal, akikkel ott megismerkedtem. Amellett az sem mellékes, hogy az embernek fel kell találnia magát egy idegen környezetben, elintézendő ügyeket menedzselni önállóan egy, a sajátjától sokban eltérő kultúrában.

Tehát egy ilyen út szerintem személyiségfejlődésnek sem utolsó”

 – jegyezte meg.

Nem hallgatta el azt sem, hogy az első időszak elég nehéz, éppen a hirtelen mélyvíz miatt, de úgy véli, ettől nem szabad megijedni. „Az elején egy picit néha elveszettnek érezheted magad, hiszen sok az újdonság, de ezt is meg kell tapasztalni, és akkor legközelebb egy hasonló helyzetben sokkal könnyebben fog menni. Szóval aki fontolgatja, annak azt tanácsolom, hogy mindenképpen vágjon bele, mert hatalmas élmény, rengeteg tapasztalatot és barátot lehet szerezni”.

gp