Hírfolyam

Átvették elismerésüket a Műegyetem Bolyai-ösztöndíjasai

2024. 09. 19.
Bolyai-ösztöndíj

A 160 idei díjazottból 18-an a BME kutatói.

A Magyar Tudományos Akadémián átadták a 2024-es Bolyai János Kutatási Ösztöndíj elnyeréséről szóló okleveleket - derül ki az MTA honlapján megjelent tudósításból. A nyertesek közül 18-an a BME kutatói.

Freund Tamás, az Akadémia elnöke beszédében egyebek mellett azt mondta, az MTA azért adja a havi 250 ezer forinttal járó támogatást, hogy elismerje a fiatal kutatók eddigi munkáját, egyszersmind ösztönözze őket a folytatásra. Tulassay Tivadar, a Bolyai János Ösztöndíj Kuratóriumának elnöke kijelentette:

„A tudományban nincsen egyenlőség. A jól működő támogatások az elit kiválasztásában érdekeltek."

Idén közel 800-an pályáztak, 160-an kerültek a nyertesek körébe. Az ismételt pályázók - azok, akik korábban már megkapták az ösztöndíjat, és az időszakot „jó” vagy „kiemelkedő” minősítéssel zárták - 129-en voltak, közülük a Kuratórium 23 fő támogatásáról döntött.

A három fő tudományterület (matematikai és természettudományok, élettudományok, bölcsészet- és társadalomtudományok) képviselői csaknem egyenlő arányban részesültek a támogatásban. A teljes névsor itt van - mint látható, 18-an BME-sek, vagyis az összes díjazott 11 százaléka.

A friss ösztöndíjas BME-sek és kutatási területük:

Bak Bendegúz Dezső – áramlás- és hőtechnika

Fülöp Gergő - kondenzált anyagok fizikája

Hajdu Dávid - szilárd testek mechanikája

Jacsó Ádám - anyagtudomány és technológia

Kemény Alexandra - anyagtudomány és technológia

Kiss Ádám - szilárd testek mechanikája

Kossa Attila - szilárd testek mechanikája

Kovács Róbert Sándor - áramlás- és hőtechnika

Mester Dávid - elméleti kémia

Molnár Kolos - szál- és kompozittechnológia

Nagy Gergely Nándor - biokémiai és molekuláris biológia

Nagy Péter Tamás - áramlás- és hőtechnika

Pereszlai Csongor - anyagtudomány és technológia

Tóbiás András József - matematika

Varbai Balázs - anyagtudomány és technológia

Varjas Dániel - kondenzált anyagok fizikája

Vokony István - elektrotechnika

Zink Béla - anyagtudomány és technológia

A kuratórium 158 korábbi ösztöndíjas kutatói jelentését is értékelte, 82 esetben emléklapot, ezen belül 14 főnek plakettet adományozott - köztük a Műegyetemen oktató Hegedűs Ferencnek és Weiner Mihálynak is.

A Bolyai-ösztöndíjat 1997-es létrehozása óta majdnem 5000 kutató nyerte el, közülük azóta 784-en MTA doktora címet szereztek, az akadémikusok között pedig 38 egykori Bolyai-ösztöndíjas van - írja az MTA.

Az ünnepség itt teljes egészében visszanézhető:

Remote video URL

fotó: Mta.hu/Szigeti Tamás