Hírfolyam
Aki már az egyetemen nekiállna építeni a külföldi kapcsolatait, annak találták ki a BEST-et
2024. 08. 26.Nemzetközi kurzusok, versenyek itthon és Európa-szerte a mérnökhallgatók szövetsége szervezésében.
A műszaki egyetemek EELISA nevű szövetségéről alighanem mindenki hallott már a BME-n, mindenekelőtt a rangos európai intézményekkel kialakított partnerség révén. Kevesebben tudják, hogy a mérnökhallgatóknak is van egy európai szövetsége, a BEST (Board of European Students of Technology). A szervezettel Magyarországról egyedül a Műegyetemnek van kapcsolata.
Egyhetes kiruccanás, útiköltségért
Ez a kapcsolat kimondottan erős, a helyi BEST-csoport idén nyáron is tartott egy 8 napos, 20 fős kurzust, amelyre több mint 100 külföldi hallgató jelentkezett. A nemzetközi szervezet leginkább efféle képzések és versenyek szervezésével foglalkozik, melyek egyik fő vonzereje, hogy a résztvevőknek egy minimális részvételi díjon felül csak az utazási költséget kell állniuk.
Ez úgy lehetséges, hogy a BEST minden országban szorosan együtt dolgozik egy sor komoly céggel, amelyek részben anyagilag támogatják, részben a kurzusokhoz nyújtanak szakmai-oktatói segítséget. „Itthon az elmúlt években például az Evosoft, a Veolia, a SciEngineer és a Knorr-Bremse volt támogatónk” – mondta a bme.hu-nak Horváth Balázs, a csoport vállalati kapcsolatokért felelős alelnöke, a GPK másodéves hallgatója.
Elkél némi íráskészség
A Műegyetemről idén 110-en jelentkeztek és 55-en jutottak ki külföldre. A pályázók közül alapvetően az alapján választanak a helyi csoportok, hogy kik írták a legjobb motivációs levelet. Összesen 85 BEST-csoport működik 33 európai országban, többek között Barcelonában, Rómában, Párizsban, Isztambulban. A közönség mindig nagyon vegyes, egy-egy kurzus tehát remek lehetőség a nemzetközi kapcsolatszerzésre.
Mivel egy ilyen program általában 7-12 napos, értelemszerűen a nyáriak a legkedveltebbek, de lehet találni minden évszakban. A télieket idén még nem írták ki, az ősziekre pedig már lezárult a jelentkezés, de kedvcsinálónak azért idetesszük a nyolc helyszínt és témakört:
Erlangen, Németország - Additive Marvels: 3D Print the Multiverse
Lodz, Lengyelország - Don't be a passenger princess, learn how to upgrade your car!
Barcelona, Spanyolország - KungFu PO-wer: mastering renewable energies
Izmir, Törökország - Guido It’s Time: Meet the Electric Cars!
Isparta, Törökország - Whispers in the Gears: Discover the Mysteries of Mechanism Design and Control
Kraków, Lengyelország - Time to BeLeader
Brest, Franciaország - Terminator VII: Robots of the deep blue
Kaunas, Litvánia - Gears and Cheers: Your Robotics Career Starts Here
Népszerű rendezvények a mérnökversenyek is. A márciusi INEC (Innovative Engineering Competition) során a céges partnerek saját, megoldásra váró problémáikat mutatták be versenyfeladatokként. A verseny nyelve angol, az egyik napon az IT, a másikon a fenntarthatóság a fő téma. „Azért is megéri kipróbálni, mert lehet közvetlenül beszélni a céges képviselőkkel, akár még egy CV-t is leadni” – jegyezte meg Horváth Balázs. A most induló tanévben először megrendezik a fenntartható mezőgazdasággal foglalkozó CompSA (Competition on Sustainable Agriculture) mérnökversenyt, és szervezés alatt van egy MatLab-kurzus, valamint egy Veolia-gyárlátogatás is.
Balázs nem tagadja, hogy a szervezés sok munkával, egyeztetéssel jár, de ezt amolyan befektetésnek tekinti.
„Félévente van egy BEST-kongresszus, ahol az ember külföldi hallgatók tucatjaival ismerkedik meg. Nekem már vagy 80 olyan barátom van európai országokból, akinél eltölthetnék pár napot, ha úgy hozná az élet. Ez a kapcsolati tőke megfizethetetlen”
– magyarázta. Hozzátette, a szervezéssel emellett rengeteg tapasztalat szerezhető, és az önéletrajzban is jól mutat. „Engem is így vettek fel gyakornoknak a Siemens Energyhez”.
Akit érdekelnek a programok, a Best-budapest.hu-n találhat bővebb információt vagy a budapest@best-eu.org email-címre írhat.
gp