Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A Műegyetemen képezték tovább magukat a Jaguar Land Rover fejlesztőmérnökei

2024. 08. 05.
KJK JLR

Olyan is akadt köztük, aki egy évvel korábban még a Közlekedésmérnöki és Járműmérnöki Kar hallgatója volt.

A BME Gépjárműtechnológia Tanszék Biztonságtechnológiai Kutatócsoportja július 22. és 24. között belső továbbképzést tartott a Jaguar Land Rover Hungary fejlesztőmérnökeinek. A háromnapos esemény során a résztvevők elméleti és gyakorlati betekintést kaptak a járműtervezéssel kapcsolatos E/E (elektromos és elektronikus) biztonsági ismeretek, a funkcionális biztonság (Functional Safety – FuSa) kulcsfontosságú területeibe.

„Lenyűgöző volt látni, milyen aktívak és együttműködők voltak a JLR kollégái a BME járműbiztonsági oktatási eseményén. Ez a tapasztalat is tökéletesen megmutatta, hogy a tudásátadás csak akkor lehet sikeres, ha folyamatos interakció van a résztvevők és az oktató között” - mondta az esemény után Török Árpád, a kutatócsoport vezetője és az oktatás szakmai felelőse.

A képzés után három résztvevőt kérdeztünk a tapasztalatairól.

„Nagyon hasznosnak találtam a képzést, mert alaposan rendbe tette az alapfogalmakat. A munkám során sok fogalommal találkoztam már, hallottam róluk, és adott esetben döntéseket is hoztam velük kapcsolatban. Azonban nagyon hasznos volt az alapoktól megérteni és rendszerezni a tudást” - jelentette ki Pázmány József.

„Hasznos volt, hogy gyakorlati példákon keresztül is láthattuk azt, amit az elmúlt két napban elméleti szinten megismertünk. Számomra különösen érdekes volt látni, hogy a gyakorlati megoldások hogyan kapcsolódnak az elméleti alapokhoz. Az oktatás rendbe tette a témához kapcsolódó fogalmakat, és segíteni fog abban, hogy a jövőben egy közös nyelvet beszéljünk a csapaton belül” - bizakodott Kóbor Balázs.

Majdnem egy éve dolgozom funkcionális biztonsági mérnökként, és ez a képzés különösen fontos volt nekem, mert erről a tanszékről diplomáztam. Emlékezetes volt egy év után újra tanulni a professzoraimtól. Technikai szempontból lehetőségem volt jobban megérteni és összehasonlítani a cégnél szerzett gyakorlati tudásomat az itt átadott elméleti ismeretekkel, és a képzés segített fejleszteni a funkcionális biztonsági témakörök átfogó megértését. Javaslom, hogy legyenek még ilyen képzések a JLR és a BME együttműködésében rendszermérnöki, irányítástechnikai, funkcionális biztonsági és kiberbiztonsági területen" - mondta Taha Özcelik.

Az egyetemi-ipari együttműködés modellje

Ez a képzés kiváló példája a felsőoktatás és az ipar közötti együttműködésnek, ahol a programot kifejezetten az ipar - jelen esetben a Jaguar Land Rover - igényeihez igazítják. Az ilyen partnerségek nemcsak a résztvevők tudását bővítik, hanem lehetőséget teremtenek a BME és a JLR közötti további együttműködésre is. Ezek a képzések erősítik az akadémiai és ipari partnerek közötti kapcsolatot és hozzájárulnak a gyakorlati és elméleti tudás integrálásához, ami elengedhetetlen a járműipar gyorsan változó világában.

A BME Gépjárműtechnológia Tanszék továbbra is elkötelezett amellett, hogy a legmagasabb szintű képzést nyújtsa a Jaguar Land Rover Hungary mérnökeinek, biztosítva ezzel a jövőbeni innovációkat és fejlesztéseket a járműbiztonság területén.

Az oktatás során bemutatott egyes fejlesztésekhez kapcsolódó kutatást az Európai Unió támogatta az Autonóm Rendszerek Nemzeti Laboratórium (RRF-2.3.1-21-2022-00002) keretében.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság