Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

A mechatronika varázsa mérnökszemmel, robot- és kobotbemutató a Tech Dayen

2024. 10. 30.
Robotbemutató a MOGI Robotika laboratóriumában

Két laborbemutató, egy előadás - pörgős programmal folytatódott a Műegyetem Támogatói és Baráti Köre (MTBK) középiskolásoknak rendezett Tech Day sorozata.

A témaadó ez alkalommal a BME Gépészmérnöki Kara volt. A Robotika laboratóriumban robotok, a Látórendszerek laboratóriumban a látásérzékelés titkai, az előadóban pedig Varga Balázs, az MTBK tagjának előadása várta a három csoportot alkotó diákokat. A szervezők nagy örömére a regisztráltak száma már egy héttel az esemény előtt elérte a maximumot. Bár az eseményeken általában kevesebben vannak, mint amennyien regisztráltak, ez esetben fordítva volt: 30-an regisztráltak, de személyesen 37-en jöttek el. Simonné Kádár Csengét, az MTBK titkárát kérdeztük az eddigi eredményekről.

Varga Balázs és Simonné Kádár Csenge üdvözli a diákokat az október 22-i  Tech Day-en

Milyen arányban vannak, akik egynél többször eljöttek már?

Nagy örömünkre a regisztráltak negyede már korábban is járt valamelyik Tech Day rendezvényünkön, ami nagyon pozitív visszajelzés.

Budai Csaba tanszékvezető helyettes működés közben bemutat egy kollaboráló robotot

Lehet tudni, mi vonzza a diákokat? Kedvet kaptak a BME teljes képzési palettájának megismerésére, vagy híre ment, hogy finom a pogácsa?

A pogácsát mindig örömmel fogadják, de remélem, hogy inkább az előadások vonzzák őket, szeretnének betekinteni a BME kulisszái mögé. A személyes beszélgetésekből az derül ki, hogy többségük nagyon célirányosan érkezik, az adott képzés érdekli, itt szeretné folytatni a tanulmányait.

A MOGI munkatársai Budai Csaba, Bertók Zsanett és Haba Tamás robotbemutatója a középiskolásoknak

Cél, hogy minden kar bemutatkozzon?

Igen, szeretnénk, ha mindenki megmutathatná magát ebben a formában is. Mi az akadémiai ismereteket speciális nézőponttal kiegészítve járulunk hozzá a BME pályaorientációs tevékenységéhez. Az előadásokat tartó tagjaink személyes példáikon keresztül, saját tapasztalataik megosztásával azt is megmutatják, hogyan hasznosítható a Műegyetemen megszerzett tudás a gyakorlatban, az iparban.

Középiskolás diák virtuálisan vezérel egy robotot

A Mechatronika, Optika és Gépészeti Informatika Tanszék (MOGI) két laboratóriumában is bemutatót tartottak a tanszék kutatói. A Robotika laboratóriumban Budai Csaba, a MOGI tanszékvezető helyettese, Bertók Zsanett gyakorlatvezető demonstrátor és Haba Tamás gyakorlatvezető mesélt röviden a robotok eddigi fejlődéséről, bemutatva egy „ősi" festőrobotot, a következő generáció, a kollaboráló robot, azaz kobot egyik tagját, és a diákoknak lehetőségük volt arra is, hogy virtuálisan irányítsanak egy modern robotot.

Távvezérelt robot működés közben

A Látórendszerek laboratóriumban Urbin Ágnes és Pizág Bertalan egyetemi adjunktusok kápráztatták el a középiskolásokat. A labor egyik legújabb kutatási területe a látásérzékeléssel kapcsolatos. Az agyunk a tárgyakat különböző fénnyel megvilágítva más színűnek látja, mint fehér fényben. A jelenség bemutatására egy különleges eszköz segítségével került sor, látványosan bizonyítva, az elmélet a gyakorlatban is igaz, hiszen nagyon kevesen tudták összepárosítani a fehér fényben könnyen felismerhetően egyforma színű papírokat. Pizág Bertalan a hőkamera képével szembesítette a fiatalokat, kiemelve, milyen területeken hasznosítható ez a technológia.

Urbin Ágnes a látásérzékelésről beszél a középiskolásoknak

Varga Balázs, aki mechatronika szakon végzett, nagy fába vágta a fejszéjét: fél órában próbálta összefoglalni a tudományág lényegét. Nála a BME-n szerzett elméleti alapok gyorsan hasznosultak az iparban, egyetemi csoporttársaival ugyanis 2011-ben megalapította a mára már 25 fős cégét, a MechatroMotive Kft-t. A jövő fejlesztési céljairól is beszélt, kiemelve, hogy a biztonság, az élő munka kiváltása, a hatékonyság növelése és kényelem a legerősebb mozgatói a fejlesztéseknek. Hozzátette, mindenre jó gépek nem léteznek, tehát mindegyikük csak bizonyos célfeladat ellátására alkalmas.

Varga Balázs előadása a mechatronikáról

Zárásként a középiskolások Varga Balázst kérdezték, nem is keveset, a fiúk és a lányok is aktívan érdeklődtek. Az egyik kérdés ahhoz a megállapításához kapcsolódott, miszerint mindenre jó gépek nincsenek. Miért nem készítünk olyan gépeket, amelyek más gépek működését tudják javítani, optimalizálni? Varga Balázs szerint ez remek felvetés, akár reproduktív gépeket is lehetne tervezni. A mesterséges intelligencia alkalmazásával valószínűleg már ettől az állapottól sem állunk nagyon messze.

A Tech Day sorozat a tervek szerint november 15-én folytatódik. A félév utolsó alkalmát az Építészmérnöki Karral együttműködve és a CÉH Zrt. előadásával kiegészülve rendezi a Műegyetem Támogatói és Baráti Köre.

KJ