Hírfolyam

Szunyogh László a BME új Akadémiai díjasa

2023. 05. 11.

A Magyar Tudományos Akadémia 196. közgyűlésén rangos kitüntetéseket adtak át, valamint megválasztották az MTA vezető tisztségviselőit és bizottságainak tagjait.

A Magyar Tudományos Akadémia Elnöksége az MTA rangos kitüntetését, az Akadémiai Díjat a tudományos tevékenységet végző kutatóknak vagy kutatócsoportoknak adományozza az elmúlt években elért kiemelkedő kutatási munkájuk és eredményeik, valamint szakkönyveik, publikációik elismeréseként. Az 1960-ban alapított nívós díjat az MTA elnöke nyújtja át minden év májusában az Akadémia éves közgyűlésén.

2023-ban a 11 díjazott egyike Szunyogh László, az MTA doktora, a BME Természettudományi Kar (BME TTK) Fizikai Intézet Elméleti Fizika Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.

Szunyogh László kimagasló munkájáért, a mágneses nanoszerkezetek és alacsony dimenziós textúrák tulajdonságainak relativisztikus effektusokról is számot adó, ab initio módszerekkel való vizsgálatát és modellezését lehetővé tevő számítási módszerek kifejlesztéséért, valamint iskolateremtő tevékenységéért és kiemelkedő tudományos közéleti erőfeszítéseiért részesült az MTA magasrangú elismerésében.

A közgyűlés keddi napján nagy többséggel ismét Freund Tamás neurobiológust, az Akadémia rendes tagját választotta az Akadémikusok Gyűlése a tudós testület elnökévé. Freund Tamás mellett újabb hároméves időszakra megválasztotta főtitkárrá Kollár László Péter építőmérnököt, a BME Építőmérnöki Kar (BME ÉMK) Hidak és Szerkezetek Tanszék professzorát.

A 196. közgyűlés a Magyar Tudományos Akadémia különböző bizottságainak tagjairól is döntött.

Az MTA Felügyelő Testületébe választották:

• Czigány Tibor akadémikust, a BME rektorát,
    a BME Gépészmérnöki Kar (BME GPK) Polimertechnika Tanszék egyetemi tanárát

• Szász Domokos akadémikust,
    a BME Természettudományi Kar (BME TTK) Matematika Intézet Sztochasztika Tanszék professor emeritusát

Az MTA Vagyonkezelő Testület tagjává választották:

• Török Ákos akadémikust,
    a BME Építőmérnöki Kar (BME ÉMK) Geotechnika és Mérnökgeológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanárát

Az MTA Doktori Tanács tagjává választották:

• Blaskó Gábor akadémikust, kémikust,
    a BME címzetes egyetemi tanárát
  • Kiss Rita Mária akadémikust,