Hírfolyam
Nemzetközi konferencián mutatkoztak be a digitális újságírás történetét kutatók
2022. 07. 29.A BME GTK látta vendégül az új média történeti aspektusait vizsgáló hazai és külföldi szakembereket saját szervezésű, témájában úttörőnek számító rendezvényén.
„A kommunikációkutatásnak számos olyan területe van, amelyben a Műegyetem – technológiai kompetenciái miatt – hagyományosan erős. A digitális újságírás története egyben a technológia története is: nem véletlen, hogy a témát kutatók első nemzetközi seregszemléjének a BME GTK adott otthont” – hangsúlyozta a bme.hu kérdésére Tófalvy Tamás, a BME Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar (BME GTK) Szociológia és Kommunikáció Tanszék egyetemi docense, a közelmúltban a BME Q épületében megrendezett „Histories of Digital Journalism” című konferencia program egyik szervezője.
A szakember elmondta, a konferencia távolabbi előzménye a 2014-ben kezdődött Magyar Online és Digitális Médiatörténet (MODEM) című kutatási projekt, amelyben Szakadát Istvánnal, a BME GTK Szociológia és Kommunikáció Tanszék egyetemi docensével dolgoznak együtt. A kutatás során – többek között – egy oral history, azaz elbeszélt történelem archívumot is létrehoztak, amely azóta is folyamatosan bővül. Tófalvy Tamás szerkesztésével tavaly „A magyar internet történetei” címmel jelent meg egy szakmai kötet, jelenleg pedig a magyar internet és tartalomszolgáltatás történetét feldolgozó monográfián dolgozik, amelynek egy változata lesz a fiatal egyetemi oktató-kutató habilitációs dolgozata.„A tavaly lezárult Bolyai-ösztöndíjam egyik vállalása egy nemzetközi konferencia megszervezése volt. Kutatásaim kapcsán már találkoztam egy szlovén kolléga, Igor Vobič publikációival, aki a Ljubljanai Egyetem újságírás tanszékének vezetője, és aki szintén a terület történetével is foglalkozik. Személyes ismeretség nélkül, online kerestem meg és nagyon eredményes szakmai kapcsolatot alakítottunk ki: a konferencia tudományos koncepcióját ketten alakítottuk ki. A szlovén kolléga tanszékéről egész küldöttség érkezett az eseményre” – emelte ki Tófalvy Tamás, hozzátéve azt is, ő vendéglátóként a szervezésért felelt, az anyagi források egy részét pedig a BME GTK kari Stratégiai Alap biztosította.
A kutató hangsúlyozta, hogy a digitális újságírás viszonylag új műfaj, Magyarországon harminc évet sem ölel fel fennállása, a kezdetei mégis a régmúltba veszőnek tűnhetnek az olvasók számára. „Ha a digitális média történetére saját élményeinken keresztül tekintünk, érzékelhetjük, mennyire távolinak tűnik az, hogy például egy floppyt bedugunk a gépbe: a mai eszközök már nem is alkalmasak az olvasására. A digitális történelem megélésének ez az egyik sajátossága: egy egészen közelmúltbeli dolog is távolinak tűnhet. A digitális médiáról történeti perspektívában való gondolkodás nagyon friss fordulat a tudományban: tudomásom szerint a digitális újságírásról nem rendeztek még ilyen tárgyú konferenciát, így ebben úttörőek voltunk” – ecsetelte a szakember.
A konferenciára összesen 12 országból jöttek előadók. Az egyik keynote speaker Mark Deuze volt, aki az egyik legjelentősebb, legtöbbet idézett szakember a legkiválóbb kutatóműhelyek egyikéből, az Amszterdami Egyetemről. Témája a digitális újságírók mentális egészségéről folyó diskurzus változása volt. „A nyomtatott újságírásnál a fő stresszfaktor forrása a határidő, a lapzárta volt. Azt gondolhatnánk, hogy a digitális újságírásnál ennek eltűnése lazítja ezt a feszültségforrást. Ezzel szemben a folyamatos határidők állandó nyomást helyeznek az újságíróra és a munka-magánélet határok is elmosódnak” – összegezte az előadás egyik érdekes gondolatát Tófalvy Tamás.
A másik keynote előadó, Laura Ahva a a Tamperei Egyetemről a digitális újságírás fogalmi kereteit vázolta fel. Igor Vobič és munkatársai a digitális jövőképpel kapcsolatos, gyakran indokolatlanul pozitív elvárásokat mutatták be a tudományos szövegek hálózatait elemezve.
A Tófalvy Tamás által vezetett szekció egy-egy ország digitális újságírása történetének fejezeteit vizsgálta: például azt, hogy a brit és a német újságírók hogyan élték meg az új típusú újságírás előretörését. A kanadai előadó a digitális újságírói munka sajátos ellentmondásait villantotta fel: ezt a foglalkozást egyfelől hagyományosan kreatív alkotómunkaként értelmezik, amely a szakmában való kiteljesülést eredményezi, másfelől rengeteg „robotszerű” része van e tevékenységnek, amit a robotújságírás utóbbi időben való előretörése is bizonyít. A szerb kutató a hirdetésbevételeket befolyásoló, kattintásokat mérő algoritmusok és az újságírás kapcsolatrendszerét vizsgálta: egyes országokban kis nyomást gyakorol az olvasottság a szerkesztőkre, máshol nagyot. Tófalvy Tamás arról beszélt, hogyan alakultak a magyarországi tartalomszolgáltatás – mai szempontok szerint akár irracionálisnak ható – üzleti modelljei 1994 és 2000 között.
„Nagyon sikeresnek értékeljük a konferenciát: fontos szakmai kapcsolatokat építettünk nemzetközi partnereinkkel, és nagyszerű előadások hangzottak el. Tervezzük, hogy egy jelentős nyugati kiadónál jelenjen meg egy kötet vagy tematikus folyóiratszám a témában. Emellett folytatni szeretnénk az együttműködést, láthatóan volt érdeklődés erre a speciális területre. Bízunk benne, hogy hagyományteremtő szakmai esemény valósult meg a BME GTK-n” – összegezte Tófalvy Tamás.
HA-TZS
Fotó: SPOT Fotókör