Hírfolyam
Közel 700-an vettek részt a BME International Week rendezvényein
2024. 05. 29.Veress Hunor, az idei International Week főszervezője mutatkozik be és mesél tevékenységeiről nemzetközi mentorként.
A BME Nemzetközi Mentorcsapatának (International Mentor Team, IMT) tagjai közül ez alkalommal Veress Hunor osztotta meg tapasztalatait, munkájuk céljait és eredményeit a bme.hu olvasóival.
Kérlek mutasd be magad, mióta dolgozol a mentorcsapatban?
2022. februárja óta tevékenykedem mentorként. Az IMT közössége rendkívül sokszínű, mind tanulmányokat, mind érdeklődési kört illetően, éppen ezért még az unalmasnak ígérkező gyűlések is remek hangulatban telnek el. Az IMT-ben nem lehet unatkozni, mindig adódik feladat, amivel foglalkozni kell, általában csapatban, ezért tevékeny napjaim szoktak lenni.
Mit tartasz fontosnak elsőként átadni a Magyarországra érkező külföldi hallgatóknak?
Rendkívül fontos, hogy minél hamarabb jelentkezzenek TAJ kártyára, és aláírják az Egyetem által nyújtott magánbiztosítási csomagot is. Sokan nem tartják fontosnak, hiszen “úgysem leszek beteg”, de az influenza szezon környékén már legtöbben másként vélekednek, és örülnek, hogy jelentkeztek időben.
Szerinted mi a legfontosabb feladata a mentorcsapatnak?
A mentorcsapat feladatai szerteágazóak, nem tudnék kiemelni csupán egyet. Segítünk a lakáskeresésben azáltal, hogy beszélünk az angolul nem tudó főbérlőkkel. Egészségügyi probléma esetén segítünk megtalálni a megfelelő orvost és intézményt, szükség esetén elkísérjük a hallgatót az időpontra és fordítunk. Segítünk kiigazodni a magyar és egyetemi ügyintézésben, illetve havonta 5-6 program szervezésével segítjük a szocializációjukat. Ezeket tartanám a legfontosabb feladatainknak, de természetesen sok más tevékenységet is folytatunk.
Milyen feladatokat látsz el a csapatban?
Két munkacsoportban dolgozom, ezek a MedHelp és a Program csoport. Előbbiben segítünk a hallgatóknak eligazodni a magyar egészségügyi rendszerben, utóbbiban pedig a már korábban említett havi eseményeink szervezése folyik.
Az újonnan Magyarországra érkező diákok számára nagyon meghatározó időszak az első néhány itt töltött hét. Célunk a diákok szocializálása, ezért minden évben szervezünk nekik regisztrációs heti programsorozatot, melynek idén ősszel én voltam a főszervezője. Szintén az első hetekben szoktunk úgynevezett “flat searching” eseményeket rendezni, ahol a hallgatók hozhatnak lakáshirdetéseket, és mi segítünk kapcsolatot teremteni az angolul nem beszélő főbérlőkkel. A lakásnézésre időpontot egyeztetünk, és szükség esetén elkísérjük őket ismét a nyelvi akadályok leküzdése érdekében.
Továbbá ebben a félévben harmadjára rendeztük meg az International Week nevű programsorozatot, ahol én voltam az egyik főszervező. Állandó feladatom még a külföldi és magyar öntevékeny körökkel való kapcsolattartás. Sajnos nehéz bevonni a külföldi hallgatókat a magyar diákkörökbe, elsősorban a nyelvi akadály miatt, azonban folyamatosan igyekszünk felkeresni azokat az öntevékeny köröket, akik nyitottak lennének a külföldi hallgatók felé. Hosszútávú célunk, hogy minden karon elérhető legyen a tankörrendszer külföldi hallgatók számára is. Egy karon ez már működik is a Senior kör segítségével, a VIK-en immár második éve sikerrel indulnak külföldi tankörök, rengeteg segítséget adva a Villanykaron tanuló nemzetközi gólyáknak.
Hogyan segítetek a diákoknak eligazodni az egészségügyi rendszerben?
Van egy erre dedikált email címünk, ahová tudnak írni, ha egészségügyi problémájuk akad. Természetesen nem vagyunk egészségügyi szakemberek, így ilyen jellegű tanácsokkal nem tudunk szolgálni, ellenben el tudjuk irányítani őket a megfelelő szakemberhez.
Említetted, hogy te voltál az International Week eseménysorozat egyik főszervezője. Kérlek foglald össze néhány mondatban, hogy milyen feladatokkal, nehézségekkel jár egy ilyen programsorozat szervezése!
Az International Week egy egyhetes programsorozat, melynek célja, hogy a külföldi és magyar hallgatók megismerkedhessenek egymással. A szervezési folyamat során kommunikálni kellett az egyetemmel, illetve a MŰHASZ-szal, a mentorok munkáját össze kellett hangolni, illetve a programok hirdetését is meg kellett szervezni. Főképp a magyar hallgatók elérése okozott számunkra nehézséget, mert még nincsenek meg a megfelelő csatornáink az ő elérésükre. Úgy gondolom, hogy ez a jövőben javulni fog, hiszen egyre több eseményünk nyitott a magyar hallgatóknak is, ahol találkozhatnak velünk és nemzetközi hallgatóinkkal.
Hogyan élted meg ezt az időszakot, mint főszervező?
Stresszes időszak volt. Rengeteg mindenre kellett figyelni, hogy rendben előkészítsük az eseményeket, és természetesen a szervezés utolsó fázisaiban felmerülő hirtelen megoldandó problémákból sem volt hiány.
Miért volt szerinted sikeres az eseménysorozat? Tervezitek-e a jövőben is folytatni ezt a hagyományt?
Közel 700 fő vett részt az események valamelyikén, ami úgy gondolom önmagáért beszél. Sokkal több magyar hallgatóval találkoztam az eseménysorozat folyamán, mint a korábbi hasonló rendezvényeinken, ami azt mutatja, hogy a promóciós kampányunk is sikeresnek bizonyult. Természetesen szeretnénk folytatni a jövőben is az International Week hagyományát, fontosnak tartjuk megünnepelni a BME hallgatóinak sokszínűségét.
Mi a legkedvesebb élményed a programsorozatról?
A záró esemény, a sportnap kifejezetten emlékezetes marad számomra. Sikeresen rendeztünk röplabda, illetve pingpong bajnokságot, amire eddig az mentorcsapat történetében még nem volt példa, illetve ez volt az eddigi legnagyobb sporteseményünk is. Megközelítőleg 130 résztvevő sportolt velünk az eseményen.
Meséld el kérlek a legérdekesebb munkáddal kapcsolatos történetedet!
Itt nem egy konkrét élményt szeretnék mesélni, hanem egy számomra kedves feladatkört. Minden tanév kezdetén segítünk a frissen érkezett hallgatóknak beutazni a városba a reptérről, és ilyenkor lehetőségünk nyílik egy-egy mentoráltunkat jobban is megismerni. Erre ritkábban adódik ilyen lehetőség, hiszen közel 1600 hallgatóval foglalkozunk mindössze 24-en. Ilyenkor mi vagyunk a diák legelső élménye és kapcsolódási pontja Magyarországon, és általában még évekkel később is emlékeznek ránk, köszönnek az egyetem falai között. Gyakran apró ajándékokat is kapunk tőlük, amit otthonukból hoznak, és ezek mind szép emlékek maradnak.
VH-BA
Fotók: Baumann Attila, Geberle B. imt.bme.hu
Instagram: bme_imt