Ugrás a tartalomra

Hírfolyam

Döntött a BME szenátusa: új működési keretrendszerre tér át az egyetem

2024. 12. 09.
A Szenátus

A BME szenátusa december 9-ei rendkívüli ülésén megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését a fenntartóváltás kezdeményezéséről.

Az új működési keretrendszerben a tervek szerint az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. Kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről hozott szenátusi döntésig a Műegyetem.

Az ülésen Charaf Hassan rektor hangsúlyozta: „A BME soha nem félt új utakat keresni. Most új kereteket szabhatunk intézményünk számára az értékeink, elveink és minőségünk megőrzése mellett. Hozzátette: „a hallgatók, munkavállalók, vezetők képviseletében egy delegációt kérek fel a keretrendszer részleteinek a kidolgozására.” Kiemelte azt is, hogy „Alapvetésnek tekintem, hogy a hallgatói jogok érintetlenül maradnak és az akadémiai szabadság nem sérül az új modellben.

A döntés eredményeképpen elérhetjük azt a közös célunkat, hogy a BME Európa 10 vezető műszaki egyeteme közé emelkedjen.”

Az elfogadott előterjesztés rögzíti a tervezett, új működési keretrendszerre vonatkozó alapvető elvárásokat, többek között: a BME hosszú távú, stabil, kiszámíthatóan növekvő finanszírozását; a fejlődést támogató, rugalmas belső működési szerkezetet; a bővülő, BME-re szabott hallgatóiösztöndíj-kínálatot és a teljesítményösztönző bérrendszer kialakítását.

Az új működési modell alapelvei szintén meghatározottak az előterjesztésben: a létrehozandó, fenntartó gazdasági társaság zártkörűen működő részvénytársaság; a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra a Műegyetem kapja meg; a hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak és 

a Szenátus az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.

A Szenátus támogatását követően a rektor tárgyalóbizottságot hoz létre a további egyeztetések lefolytatására. A tárgyalásokról a rektor és a kancellár rendszeresen tájékoztatja a Szenátust és a BME Vezetői Értekezlet tagjait.

A Szenátus részletes vita után, több módosító indítvány elfogadásával, a szavazatok nagy többségével támogatta az előterjesztést.

Szenátus

A BME Szenátusa először 2022. május 30-ei, majd 2023. május 22-ei határozatában erősítette meg elköteleződését a Műegyetem működési modelljének megváltoztatása mellett. A BME vezetése több körben vizsgálta egy fenntartható működési modell kialakításának lehetőségeit, kereteit. A Szenátus idén június 10-én a tagok több mint kétharmadának támogatásával Charaf Hassant választotta rektorjelöltté, akinek a pályázata hitet tett a lehetséges működési modellek átfogó vizsgálata mellett. Charaf Hassan rektor november 28-án vezetői fórumon, majd december 3-án összdolgozói, december 5-én hallgatói fórumon ismertette a tervezett új működési keretrendszer részleteit. A fenntartóváltás indokairól és lehetőségeiről az Indexnek nyilatkozott.

A Szenátus ülésének napirendje és hanganyaga is elérhető a BME honlapján, a belső hálózatról.

Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság