Hírfolyam
A BME-n tanácskoztak az európai mérnökök a fenntartható technológiákról
2024. 09. 30.Vízgazdálkodás, hulladékfeldolgozás, egészséggondozás, városi ellátó rendszerek.
A Magyar Mérnökakadémia (MMA) szervezésében a Műegyetemen tartották meg a kontinens mérnökakadémiáinak szövetségeként működő Alkalmazott és Mérnöki Tudományok Európai Tanácsa (European Council of Applied Sciences and Engineering, Euro-CASE) idei konferenciáját és közgyűlését. A bme.hu kérésére Bendzsel Miklós professzor, az MMA elnöke adott összefoglalót a magyar EU-elnökség budapesti rendezvényéről.
"Az európai mérnökakadémiák több mint 30 éve működő tanácsában az Egyesült Királysággal együtt 23 tagországi testület dolgozik. A szervezet legnagyobb éves eseménye az a szakmai konferencia, amelyet idén a globális, regionális és a személyes szférák egyes fenntarthatósági kihívásainak szenteltünk" - mondta Bendzsel Miklós az Európai mérnökök a fenntarthatóságért - új megoldások a környezeti, városi és egészségügyi rendszerek számára címet viselő eseményről.
A konferencián elhangzó 18 előadás és három panelbeszélgetés 7-8-at lefedett az ENSZ 17 fenntarthatósági célkitűzéséből (amelyet, a magyar EU-elnökség kreativitást és a 27 tagállamot egyszerre jelképező Rubik-kocka-logójához hasonlóan, a világszervezet is az MMA tiszteletbeli elnökének alkotásával promótál). Az Európai Bizottság képviselője, Rosalinde van der Vlies mellett Kőrösi Csaba ENSZ-nagykövet, a világszervezet közgyűlésének volt elnöke és Tuula Teeri, az Euro-CASE svéd elnöknője köszöntötte a 17 országból érkező résztvevőket.
Az Aszódi Attila professzor, a BME TTK dékánja által elnökölt Környezeti kihívások szekció diszkussziós körében elsősorban a vízgazdálkodási és hulladékfeldolgozási technológiák körkörös modelljeinek térhódításáról és a megfizethető és tiszta energia iránti növekvő szükségletekről volt szó, különös figyelemmel a társadalmi jólét és a kiegyensúlyozottság szempontjára.
A városi ellátási rendszerek szállítási, közlekedési és kommunális kérdéseinek újszerű felügyeleti és irányítási megoldásait Lukas Roffel, a Thales Netherlands technológiai vezetője koordinálásával mutatták be az előadók. Nagy figyelmet keltett az MMA Michelberger-mesterdíjával elismert kutató, a HUN-REN SZTAKI igazgatóhelyettese, Benedek Csaba városi mozgásokat elemző és előjelző, multiszenzoros téradatokon alapuló modellje.
A fenntartható egészséggondozási menedzsment mai műszaki szükségleteit és mérnöki megoldásait áttekintő szekciót Eugenio Guglielmelli biomérnök-professzor, az Universita Campus Bio-Medico di Roma rektora elnökölte. A design thinking módszertantól a pediatric exoskeletons-fejlesztéseken át a telemedicina- és távdiagnosztika-rendszerek hazai tapasztalatáig (Erőss Loránd professzor, a SOTE Neurosebészeti Intézetének igazgatója) ívelő spektrumot áthatotta a személyes orvoslás korszakába vezető innovációk szelleme.
A konferencia és a közgyűlés részvevői osztoztak abban a meggyőződésükben, hogy a fenntarthatóság elengedhetetlen feltétele az alkotó mérnöki tevékenység hangsúlyos igénybevétele és befolyása. A felelős társadalmi döntéshozatalban érvényt kell szerezni a technológiai szempontoknak, a mérnöki diplomáciának és hivatásnak. Mindezek nélkülözhetetlen voltának a kifejezése érdekében a szervezők a közeljövőben a Magyar Mérnökakadémia vezetésével karöltve egy Budapesti Üzenetet terveznek közreadni.
A BME rektora, Charaf Hassan találkozott a közgyűlés résztvevőivel és a konferencia előadóival, illetve fogadta az Euro-CASE elnökét, Tuula Teerit és Bendzsel Miklóst (lásd a fenti képet), akik köszönetet mondtak a rendezvény házigazdai támogatásáért. Az előadások prezentációi letölthetők erről a linkről.
Rektori Kabinet, Kommunikációs Igazgatóság