Hírfolyam

A furcsa kvantummechanika és a kovászos kenyér titkai: döntött az É&T-cikkpályázat zsűrije

2024. 06. 17.
Élet és tudomány

A hallgatói kategóriában három azonos nagyságú pénzdíjat osztottak ki.

Odaítélte az idei támogatásokat a BME, a Pro Progressio Alapítvány és az Élet és Tudomány idei cikkpályázatának zsűrije. Az oktatói és a hallgatói kategóriában egyaránt három pályamunkát díjaztak.

A cikkpályázatot évente hirdeti meg a három alapító, a BME által művelt tudományterületek legfrissebb eredményeinek és kérdésfelvetéseinek, valamint tudománytörténeti vonatkozásainak széles körű megismertetése és népszerűsítése végett. Minden olyan tudományos kutató vagy egyetemi oktató indulhat, aki a Műegyetemmel alkalmazottként jogviszonyban áll, esetleg az egyetem nyugalmazott oktató-kutatója vagy bármilyen típusú képzésben részesülő hallgatója.

A pályázatra olyan műveket várnak, amelyek ismeretterjesztő megközelítéssel készülnek, ennek megfelelően közérthető, nem pusztán tudományos tartalommal készültek. A meghirdetett alkategóriák közül három (önálló kutatás, fenntarthatóság, ÚNKP) azonos az oktatók és a hallgatók esetében, míg a negyedik a tudománytörténet és a TDK. A díjalap 500 ezer, illetve 400 ezer forint.

Az oktatói-kutatói kategóriában a díjalapot az átlagpontszámok arányában osztotta szét a bírálóbizottság:

1. díj (225 000 Ft): Fekete-Kertész Ildikó: Csak szén? – A grafén-oxid környezeti hatásai (Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék) - Önálló kutatás alkategória

2. díj (175 000 Ft): Németh Krisztián: Egy hőskori számítógép titkainak nyomában (Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Távközlési és Médiainformatikai Tanszék) - Tudománytörténet alkategória

3. díj (100 000 Ft): Tóth Csenge: Fenntartható vagy használható? A bioműanyag termékek korlátairól és jövőjéről (Gépészmérnöki Kar, Polimertechnika Tanszék) - Fenntarthatóság alkategória

A hallgatói kategóriában, tekintettel arra, hogy a három legmagasabb pontszámot elérő pályázó azonos minőségű pályaművet adott be, a szerzők között azonos arányban oszlik meg a hallgatói díjalap:

Díjazott (130 000 Ft): Andorfi István: Radioaktív bomlás és egy „furcsa” kvantummechanika (BME Természettudományi Kar, Nukleáris Technikai Intézet, Atomenergetika Tanszék) - TDK alkategória

Díjazott (130 000 Ft): Borbás Balázs: Láthatóvá tehető-e az infravörös sugárzás? – A felkonvertáló nanorészecskék különleges világa (BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék) - ÚNKP alkategória

Díjazott (130 000 Ft): Muskovics Gabriella: Városi legendák: lebomlik-e a glutén a kovászos kenyér készítése során? (BME Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar, Alkalmazott Biotechnológia és Élelmiszertudományi Tanszék) - ÚNKP alkategória

Gózon Ákos, az Élet és Tudomány főszerkesztője jelezte, hogy a folyóirat előbb a díjazott, majd a díjazásban nem részesült, de közlésre alkalmas pályamunkákat is megjelenteti.

Rektori Kabinet Kommunikációs Igazgatóság