Hírfolyam
„A világ legnagyobb és legösszetettebb emberi alkotása”
2016. 11. 15.A világhálóval összefüggő hazai és nemzetközi fejlődési irányokról hallhattak az érdeklődők az internetes szakma legrangosabb hazai seregszemléjén.
„Az internetet mára nemcsak elfogadta a társadalom, hanem újabb és újabb igényeket támaszt a mérnöki fejlesztésekkel kapcsolatban. Az internet ma a világ legnagyobb és legösszetettebb emberi alkotása” – hangsúlyozta köszöntőjében Sallai Gyula, a BME Távközlési és Médiainformatikai Tanszék professor emeritusa, a Jövő Internet Kutatáskoordinációs Központ (FIRC) tudományos igazgatója a 3. Magyar Jövő Internet Konferencia megnyitóján.
„Az elmúlt években kialakult a Jövő Internet koncepciója, víziója, célkitűzése, és a világ egyetértésben dolgozik ennek megvalósításán” – ecsetelte. „Itt olyan kardinális témakörökről beszélhetünk, mint például a dolgok internete, a felhőkommunikáció, a big data és annak kivirágzásaként az adattudomány, valamint a virtuális valóság témaköre. A 2020 utáni időszakra vonatkozó tervekben azonban a ’Jövő Internete’ (’Next Generation Internet’) néven szerepel.” Az előadó szerint a névváltás nem véletlen és logikusnak mondható: akkor a ma „jövő internetének” nevezett kérdéskör már a jelen lesz, és sok terv a megvalósítás szakaszába fog lépni.
„A elkövetkező időszak egyik kulcsszava a tudatosság lesz” – mutatott rá Kovács Kálmán, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának docense, az Egyesült Innovációs és Tudásközpont igazgatója. „Az ’Internet-folyamat’ azért volt rendkívül sikeres, mert egészen napjainkig a spontaneitás volt a motorja, illetve a dinamikájára épülő üzleti-gazdasági-társadalmi igények. A következő időszakban érkezünk el arra a pontra – és az Uniónak is ez az álláspontja –, amikor tudatosan is át kell gondolnunk az egész eddigi fejlődést.” E tudatosságnak meg kell jelennie a különböző döntési szinteken – például az Unióban, a kormányzatnál és az önkormányzatoknál is – valamint a technológiai megoldások oldaláról is. Az adattudatosság, az erőforrásokkal kapcsolatos tudatosság, a környezeti tudatosság összekapcsolódik az innovatív társadalmi tudatossággal, amelynek egyfelől célja, másfelől eredménye az a munka, amelyet végzünk – mutatott rá Kovács Kálmán.
Idén már harmadszor rendezték meg a Magyar Jövő Internet Konferenciát (MJIK 2016) a Tudomány Hónapja keretében. Az összejövetel a két előzőhöz hasonlóan a jövő internetének kiemelkedő hazai szakmai fóruma, amely az internet-trendekről, a feltáruló lehetőségekről és az elért eredményekről kíván átfogó képet adni. A jövő internete az innováció egyik legjelentősebb hajtóereje, a kibontakozó internet-ökoszisztéma és -társadalom meghatározó eleme. A konferenciát – amelyet a Jövő Internet Nemzeti Technológiai Platform (FI NTP), és a Jövő Internet Kutatáskoordinációs Központ (FIRCC) közösen szervezett – Bakonyi Péter a FINTP elnöke, a BME VIK Egyesült Innovációs és Tudásközpont vezető tanácsadója nyitotta meg. Társrendezők a Hírközlési és Informatikai Egyesület (HTE), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) és a rendezvénynek helyet adó MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (MTA SZTAKI) voltak. Az idei konferenciára külföldi előadók is meghívást kaptak. A három szekció közül a délelőttit a jövő internete és a Smart City összefüggéseinek szentelték: külföldi és hazai előadók mutatták be a formálódó internetes ökoszisztéma technológiáit és szolgáltatásait, a kutatások irányait, a hazai és a nemzetközi projekttapasztalatokat és -terveket. Az ebéd utáni két magyar nyelvű szekcióban az előadók a jövőbeli internetalapú megoldásokat mutatták be, különös tekintettel a különféle ún. smart megoldásokra (pl. a közlekedésben) és a Big Data (átfogó, nagy adatelemzések), a tárgyak internete és az internetbiztonság hazai kutatási eredményeire. |
HA - TJ
Fotó: Takács Ildikó