Hírfolyam
A svéd cégek képzett partnereket és munkavállalókat találnak itt
2016. 03. 07.A Műegyetem Q épülete ad otthont a kreatív gondolkodást ösztönző Első Svéd Hallgatói Saroknak, amelyet már birtokba is vettek a hallgatók.
„Gyerekkoromban azt tanultam, hogy a svéd acél a legszilárdabb. Remélem, hogy ez a sarok a nagyszerű svéd szemlélet mellett a svéd acél szilárságát is behozza az épületbe” –hangsúlyozta Józsa János, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem rektora az Első Svéd Hallgatói Sarok átadásának ünnepségén. A BME vezetője köszönetnyilvánításában példaértékűnek nevezte a svéd vállalatokkal fenntartott több évtizedes tudományos és kutatási együttműködést, amelynek színterei az egyetemen működő laboratóriumok. „Kreativitásra ösztönző életérzés és a környezettudatos életminőség iránti igény jelenik meg ebben a színes és modern diáksarokban, amelyet máris birtokba vettek a villamosmérnök és az informatikus hallgatók” – tette hozzá a rektor.
A Svéd Királyság Magyarországi Nagykövetsége, a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, a BME és vezető magyarországi svéd vállalatok Svéd Hallgatói Sarkot alakítottak ki a BME Q épületében az idei Swedish-Hungarian Smart Forum platform keretein belül. Céljuk olyan kreatív tanuló- és találkozási pont létrehozása volt, ahol a diákoknak mind kikapcsolódásra, mind tanulásra lehetőségük nyílik. A létrehozott tér a svédországi munkahelyekhez hasonlít: egyrészt biztosítja a munkavégzéshez szükséges környezetet, másrészt lehetővé teszi, hogy a munkavállalók valóban jól is érezzék magukat az őket körülvevő, a hatékonyabb munkára inspiráló, kreatív térben. A Svéd Sarokban interaktív kijelzőn futó végtelenített táblaszoftvert, mobil töltőállomást, kényelmes babzsákokat, tervezésre, ötletelésre hívó táblafelületeket, dizájnos környezetet és modern konyhát találhatnak az érdeklődő hallgatók. |
„Az összetettebbé és globalizáltabbá váló világban az országok és a vállalatok sikerei egyre inkább az ott élő és dolgozó emberek ötletein és készségein múlnak” – fogalmazott Niclas Trouvé, Svédország magyarországi nagykövete az ünnepélyes átadón, kiemelve a technológia és az innováció fontosságát hazájában. „A svéd vállalatok jól képzett partnereket és munkavállalókat találtak Magyarországon. Sok hallgató helyezkedett el a közel 200, itt működő svéd leányvállalat valamelyikénél. A svéd diáksarok mai átadása a BME-n újabb lépés Magyarország és Svédország, illetve az egyetem és a vállalatok közötti együttműködés megerősítésében. Szívből remélem, hogy ez a Hallgatói Sarok hozzájárul ahhoz, hogy az egyetem diákjai a lehető legjobb körülmények között fejlődjenek és élvezzék tanulóéveiket ezen a nagyszerű egyetemen” – tette hozzá.
Prőhle Gergely, nemzetközi és európai uniós ügyekért felelős helyettes államtitkár beszédében a nemzetközi kölcsönhatások jelentőségét emelte ki, köszönetet mondva a Svéd Nagykövetség és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség kezdeményezéséért, a vállalatok támogatásaiért, amelyek a magyar befektetési környezet és a magyar egyetemi képzés iránti elismerést is kifejezik. „A magyar tudomány és felsőoktatás évszázados sikereinek egyik legfontosabb záloga a nyitottság a külvilág, azaz, más kultúrák, tudományos műhelyek iránt” – hangsúlyozta a helyettes államtitkár. „Az új Svéd Hallgatói Sarok ismét egy lehetőség a nemzetközi tudományos, technológiai kölcsönhatások intenzívebb megélésére” – tette hozzá, majd reményét fejezte ki, hogy a magyar innovációs képesség így még ismertebbé válik a nagyvilágban is.
„Mindannyian csodálattal és elismeréssel adózunk a skandináv országok emberközpontú kultúrájának” – mondta köszöntőjében Vajta László. A Villamosmérnöki és Informatikai Kar dékánja annak a meggyőződésének adott hangot, hogy „ha valaki magyarországi svéd vállalathoz kerül, megérinti az a szellemiség, az a frissesség, amely az emberek egymáshoz való kommunikációjában, a főnök-beosztott kapcsolatokban rendre észlelhető. Ez újdonság azoknak, akik a kicsit visszafogottabb európai kultúrákból származnak. Mi itt az egyetemen próbáljuk ezt a szellemiséget erősíteni a hallgatók és az oktatók közötti kapcsolatokban.”
„Nemcsak az egyetem padjait koptatja, hanem már a piacon is megjelent az ún. Z generáció, amelynek tagjai úgy gondolják, hogy a tudást ma már nem kizárólag a könyvtárak tárolják” – fogalmazott Vajk István, az Automatizálási és Alkalmazott Informatikai Tanszék egyetemi tanára. „E fiatalok úgy gondolják, hogy ami nincs fent a neten, az nem is létezik. Ez a generáció nemcsak tartalmában, hanem formájában is máshogy kíván élni: számukra a svéd Hallgatói Sarok a kreatív gondolkodás eszköze lehet.”
A Hallgatói Sarok technikai eszközeit és kényelmi berendezéseit a nálunk működő svéd vállalatok biztosították. Az Ericsson képviseletében Jakab Roland ügyvezető igazgató beszélt cége és a BME közel 24 éves együttműködéséről, a közös laborokról és kutatási eredményekről. „A diákok sok esetben ezeknek az egyetemi együttműködéseknek a keretében ismernek meg bennünket, majd indítják el a karrierjüket az Ericssonnál” – mutatott rá az ügyvezető igazgató. A magyar szaktudás és tapasztalat fontosságát hangsúlyozta Gönczy Sándor, az Electrolux Lehel Kft. ügyvezető igazgatója is. Úgy fogalmazott, hogy a 25 éve Magyarországon is jelen lévő világcég jól döntött, amikor annak idején idehozta kapacitását. „Az Electrolux Csoport számít a magyar szakemberekre, nyitott, befogadó cég. Munkatársaink igazi nemzetközi munkakörnyezetben, globális csapatban végezhetik munkájukat” – hangsúlyozta az ügyvezető igazgató. „Hisszük, hogy a fenntarthatóság egyik alapja az oktatás és az innováció támogatása, és valljuk, hogy Magyarországról elindulva is lehet világraszóló termékeket és cégeket építeni, akár egyetlen ötletből” – emelte ki Nagy György, a Sigma Technology Magyarország ügyvezető igazgatója. Az ügyvezető igazgató úgy vélekedett, hogy ezen ötletek egy része a jövőben a Svéd Hallgatói Sarokban születhet meg. A Svéd Hallgatói Sarok további támogatói a Skanska, a Kinnarps, valamint a Metropol vállalatok voltak. |
HA - TJ
Fotó: Philip János, SPOT fotókör