Krausz Ferenc Nobel-díjas

Az új fizikai Nobel-díjas, Krausz Ferenc a Műegyetem díszdoktora, Villamosmérnöki és Informatikai Karon végzett 1985-ben.

A 2023-as fizikai Nobel-díjat egyenlő arányban megosztva Pierre Agostini, Krausz Ferenc és Anne L’Huillier kapta – jelentett be kedd délelőtt Hans Ellegren, a Svéd Királyi Tudományos Akadémia főtitkára. Az indoklás szerint a tudósok az elektronok atomon belüli mozgásának vizsgálatát szolgáló attoszekundumos fényimpulzusokat előállító kísérleti módszereikkel érdemelték ki az elismerést.

Krausz Ferenc 1985-ben végzett a BME-n villamosmérnökként.

Kutatómunkáját a BME Fizikai Intézetében kezdte Bakos József irányítása alatt a lézerfizika területén.

2005-ben a Természettudományi Kar javaslatára a BME díszdoktorává avatta. A garchingi Max Planck Kvantumoptikai Intézet igazgatója és a müncheni Ludwig Maximilian Egyetem kísérleti fizikai professzora. Számos kitüntetés mellett megkapta már a Wittgenstein-díjat és a Leibniz-díjat is.

Krausz Ferenccel készült korábbi interjút itt olvashatják.

Gratulálunk a díjazottnak és további sikereket kívánunk!

Rektori Kabinet Kommunikációs Igazgatóság

Fotók forrása: Peter Seidel, Thorsten Naeser