A Műegyetem ismét az első: kiderült, kik kapnak idén Bolyai-ösztöndíjat

Kihirdették a legújabb Bolyai-ösztöndíjasok névsorát: a hazai felsőoktatási és kutatói intézmények sorában a BME-s ifjú szakemberek vannak a legtöbben.

Különböző tudományterületeket képviselve 19 műegyetemi fiatal kutató nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. A nyertesekről az ösztöndíj Kuratóriuma a június 8-i ülésén döntött: 2023-ban összesen 155 ifjú szakember pályázott sikerrel az Akadémia felhívására.

Az MTA 1997-ben hozta létre a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat a hazai fiatal és tehetséges kutatók anyagi támogatására, a kutatás-fejlesztési teljesítmény ösztönzésére és elismerésére, valamint azzal a céllal, hogy elősegítse az MTA doktora cím elnyerésére való felkészülést. Az ösztöndíjpályázatot minden évben meghirdetik – jelenlegi szabályozás szerint – a 45 év alatti kutató szakembereknek, akik legfeljebb 3 évig részesülhetnek az ösztöndíj biztosította támogatásban. A kiemelkedő eredményeket elérő tehetségek újabb kutatási tervvel másodszor is pályázhatnak a Bolyai-ösztöndíjra.

A felhívásra benyújtott pályaműveket a szakértői értékelések és a kollégiumok javaslatai alapján egy független, szakmailag és tudományos szempontból autonóm szervezet, a Bolyai János Kutatási Ösztöndíj Kuratóriuma bírálja el.

Az ösztöndíj egyben anyagi támogatás a kutatók számára: 2022-től a korábbi összeg duplájára nőtt mértékével, havi 250.000 forinttal támogatja az Akadémia a nyertes pályázókat.

A Bolyai-ösztöndíj akadémiai támogatásként hidat képez a Magyar Tudományos Akadémia, az MTA doktorai és a fiatal kutatói generáció tagjai között. Fontos, hogy az utóbbiak számára a PhD-fokozat megszerzése után kiszámíthatóságot, tervezhetőséget biztosítson az önálló kutatói pálya megkezdéséig terjedő időszakban.

A kiemelkedő eredményeket elérő ösztöndíjasoknak a Kuratórium Bolyai-emléklapot adományoz, továbbá a legkiválóbb (átlagosan) 15 díjazottnak Bolyai-plakettet ad át az MTA elnöke.

2023-ban összesen 834 érvényes kutatási terv érkezett be az ösztöndíjfelhívásra. A pályázók közül 155-en részesülnek a támogatásban, köztük 19 BME-s ifjú szakember. A hazai intézmények sorában a BME-n dolgozik a legtöbb ösztöndíjas. A 2023-ban pályázók 40,5%-a nő, a támogatott kutatók között a hölgyek aránya 36%.

A nyertesek várhatóan 2023 szeptemberében a Bolyai-nap keretében, a Magyar Tudományos Akadémia székházának Dísztermében megrendezendő ünnepi ceremónián vehetik át az ösztöndíjukat igazoló okleveleket.

2023-ban a Bolyai János Kutatói Ösztöndíjban részesült BME-s kutatók:

Név

építészet

BME ÉPK

Urbanisztika Tanszék

A 2023-ban Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat nyert fiatal szakemberek teljes névsora elérhető az MTA honlapján.

Gratulálunk a nyerteseknek és sok sikert kívánunk kutatási terveik megvalósításához!

TZS-KJ